
Fotó: Veres Nándor
Több ezren részesültek idén is Székelyföldön az Európai Unió intervenciós tartalékaiból származó élelmiszersegélyben. Az önkormányzatok többsége már javarészt kiosztotta a csomagokat a jogosultaknak. A nagy számok törvénye alapján azonban akadtak néhányan, akik arra panaszkodtak, hogy zsizsikes rizst kaptak. A hatóságok a csomagokban az ellenőrzések során nem találtak rendellenességet.
2022. május 27., 18:252022. május 27., 18:25
Az Európai Unió intervenciós tartalékaiból származó élelmiszercsomagok tartalmaznak finomlisztet, kukoricalisztet, tésztaféléket, étolajat, cukrot, rizst, marha- és sertéshúskonzervet, májpástétomot, gyümölcskompótot és lekvárt. Ezeket a csomagokat e hónap folyamán osztották a jogosultak számára a legtöbb székelyföldi önkormányzatnál.
Mint a polgármesteri hivatal illetékesétől megtudtuk, május 12-étől kezdődően csütörtökig 959 csomagot osztottak ki, péntek pedig az utolsó nap, hogy még átvehetik a jogosultak a csomagot a Hajnal utca 34. szám alatti raktárban.
Amennyiben marad még készleten, akkor a fennmaradó csomagokat újabb körben osztják szét, erről majd tesz közzé újabb tájékoztatást a csíkszeredai városháza.
– magyarázta az illetékes. Elmondta azt is, hogy tavaly ugyanannyi jogosult kapott segélycsomagot, mint idén. Szintén péntek az utolsó nap Gyergyószentmiklóson is, hogy a megmaradó hat dobozt átadják a segélyre jogosultaknak. Idén összesen 922 dobozt kaptak, amelyeket május 9-től osztanak.
Székelyudvarhelyen a szociális segélyes és családi pótlékos listán 477 személy szerepelt a szociális igazgatóság összesítésében – osztotta meg kérésünkre Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője. Hozzátette,
„Pótlistára kerülhetnek az említett két kategórián kívül más szociálisan hátrányos személyek, vagy családok, ilyenek például az I. és II. fokú fogyatékkal élők. Tavaly több fogyatékkal élő érdeklődött, mint ahány csomag maradt, ezért még igényeltünk más településekről, ahol megmaradt. Az idén is jelezték, hogy minden bizonnyal marad meg, ha ez így lesz, akkor ezeket a fogyatékkal élők között osztjuk ki” – magyarázta. Hozzátette, érdeklődni, iratkozni nem kell, a pótlistán lévőket a hivatal értesíti.
Marosvásárhelyen mindössze hétfőn kezdték el az élelmiszercsomagok kiosztását, ám a rövid idő alatt a felét már át is vették az érintettek. Mint a városháza szociális igazgatóságának vezetője, Andreia Moraru a Székelyhonnak elmondta,
Mint ahogy az előző években, idén is egy kijelölt helyszínen, a Ludas utca 29. szám alatt vehetik át az érintettek 8–15 óra között a csomagokat. Az igazgató továbbá hozzátette, azokat, akik jogosultak, levélben értesítették a helyszínről és időpontokról, és arról is, hogy a csomag súlya 25 kilogramm. Mivel többnyire ugyanazok a családok, személyek részesülnek ezekben az uniós segélycsomagokban, legtöbben már tudták, hogy mi az eljárás, mit kell tenniük.
Nemrég két személy osztott meg felvételt a Facebook közösségi oldalon arról, hogy zsizsikes rizst talált az európai uniós élelmiszercsomagban. Közülük a csíkszeredai érintett rövidesen letörölte a bejegyzését, mert sok negatív hozzászólást kapott, például, hogy elégedjen meg azzal, amit ingyen kap, és hasonlókat. A két felhívás alátámasztására más jogosultakat is megkerestünk, de visszajelzéseik alapján ők 2024-ig érvényes, jó állapotú termékeket kaptak a csomagban. Megkérdeztük a csíkszeredai önkormányzat szociális igazgatóságát a ez ügyben. Válaszukban kifejtették, hogy hivatalos panasz nem érkezett be hozzájuk fertőzött rizsről. Ugyanakkor kihangsúlyozták, hogy
A székelyudvarhelyi városháza részéről jelezték, hogy szúrópróbaszerűen néhány dobozt megvizsgáltak, de nem találtak rendellenességet bennük. Hargita megyébe egyébként 22 793 tartós élelmiszercsomag érkezett az Európai Unió intervenciós tartalékaiból – tudtuk meg a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal munkatársától, aki hozzátette, több ellenőrzést is végeztek mind Gyergyószentmiklóson, mind a megye más önkormányzatainál, de nem találtak rendellenességet a csomagokban.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!