Hirdetés
Hirdetés

A járványhelyzet pozitív hozadéka: nem kell várakozni a paraklinikai vizsgálatokra

A pénzhiány már nem akadálya a vizsgálatok elvégzésének. Szükség esetén a szolgáltatók akár a szerződésben meghatározott értéken felül is kérhetnek finanszírozást •  Fotó: Veres Nándor

A pénzhiány már nem akadálya a vizsgálatok elvégzésének. Szükség esetén a szolgáltatók akár a szerződésben meghatározott értéken felül is kérhetnek finanszírozást

Fotó: Veres Nándor

Az egészségbiztosítási pénztár a szerződésben meghatározott értéken felül is finanszírozza az elvégzett paraklinikai egészségügyi szolgáltatásokat, így megszűntek a nem elegendő finanszírozás miatt kialakult várólisták a laboratóriumokban és más érintett szolgáltatóknál, várakozás legfeljebb kapacitásproblémák miatt alakulhat ki. A küldőpapírok érvényességét év végig meghosszabbították.

Széchely István

2020. október 31., 18:552020. október 31., 18:55

Régi, országszerte általánosság vált, sokakat érintő probléma oldódott meg a koronavírus-járvány közepette: az egészségbiztosítási pénztárak elegendő központi finanszírozást kapnak a paraklinikai, azaz labor-, röntgen, CT-, MRI-vizsgálatok elszámolására.

Megszűnőben a várólisták?

Amint arról Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója lapunknak beszámolt: a Hargita megyei intézmény is elegendő központi finanszírozáshoz jutott a paraklinikai szolgáltatások értékének a megtérítésére, voltaképpen a szerződésbe foglalt értékek túllépésére is lehetőség van, így

megszűntek a szűkös költségvetés miatt állandósult várólisták az említett egészségügyi szolgáltatóknál.

„Egyetlen esetben lehet várólista, például a mágnesesrezonancia- (MRI) vagy komputertomográfiás (CT) vizsgálat esetében, mert nincs olyan sok szolgáltató a megyében, azoknak pedig van egy napi kapacitása.

Idézet
Tehát ha például az egyik szolgáltató naponta legfeljebb 30 MRI-vizsgálatot tud csinálni, akkor mi hiába tudnánk fizetni 40-et. Tehát emiatt lehetnek csak várólisták

– tájékoztatott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezérigazgatója. Hozzáfűzte azonban, hogy van még egy, az előzővel összefüggő eset, ami miatt várakozásra lehet szükség: mivel ezek az MRI és CT képalkotó diagnosztikai szolgáltatásokat végző egységek a kórházak számára is biztosítanak szolgáltatásokat, és a koronavírusos betegek egy része esetében CT- vagy MRI-vizsgálatra van szükség, előfordulhat, hogy emiatt a járóbeteg-rendelőből érkező páciensek nem kapnak azonnali időpontot a kivizsgálásra.

Hirdetés

Korábban a betegek egy részének akár hetekig kellett várakoznia egy laborvizsgálatra, amikor az adott laboratóriumban elfogyott az egészségbiztosítási pénztár által kiutalt pénz a térítéses vizsgálatokra, ez azonban Duda Tihamér szerint most már nem fordulhat elő. Az egészségbiztosítási pénztár tájékoztatása szerint

a páciensek számára biztosítottak a paraklinikai vizsgálatok – azoknál a szolgáltatóknál, amelyek szerződéses viszonyban állnak a pénztárral –, függetlenül attól, hogy melyik megyéhez tartoznak.

A pácienseknek ugyanakkor azt is hasznos tudniuk, hogy a küldőpapírok érvényességét automatikusan meghosszabbította az egészségbiztosítási pénztár év végéig, függetlenül attól, hogy a dokumentum akut megbetegedésre vonatkozó, 30 napig érvényes küldőpapír, vagy krónikus megbetegedésre vonatkozó, esetleg valamely országos egészségügyi programban kiállított, 9 napos érvényességű küldőpapír.

A betegeknek tehát nem kell visszamenniük az orvoshoz újabb küldőpapírért, ha valamiért nem tudták azt érvényesíteni a 30 vagy 90 napon belül.

Kevesebben mentek kivizsgálásra

A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint idén kevesebb paraklinikai vizsgálatot végeztek a megyei egészségbiztosítási rendszerben, mint múlt évben. Az intézmény által rendelkezésünkre bocsátott kimutatás ugyan a teljes 2019-es évet veti össze a 2020 januárja és szeptember közti időszak adataival, de még ebből is látszik, hogy a legtöbb szolgáltatás esetében nem arányos a csökkenés a rövidebb mérési periódussal. Az intézmény által finanszírozott laborvizsgálatok száma

a tavalyi 407 814-hez képest idén szeptember végéig 269 857 volt, a radiológiai vizsgálatok száma pedig alig több, mint a fele a tavalyinak: 2019-ben 40 481 ilyen jellegű szolgáltatást finanszírozott az intézmény, idén szeptember végéig pedig 21 629-et.

Hasonló az arány az ekográfiás vizsgálatok esetében is: 4131 a vizsgálatok tavalyi száma és 2073 az idei. Az egyetlen terület, ahol idén szeptember végéig majdnem ugyanannyi térítéses vizsgálatot végeztek, mint tavaly egész évben, az a komputertomográfiás diagnosztika: a CT-vizsgálatok száma 1741 volt tavaly, idén szeptember végén pedig 1613.

Melyek a paraklinikai szolgáltatások?

A paraklinikai vizsgálatok közé tartoznak a – hematológiai, biokémiai, immunológiai és mikrobiológiai – laborvizsgálatok, a képalkotó diagnosztikai eljárások, például a hagyományos röntgenvizsgálat, de a CT-, illetve MRI-vizsgálat is, az elektrokardiográfiás (EKG) vizsgálat és más diagnosztikai eljárások, illetve a nukleáris medicina vizsgálatai.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 30., kedd

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón

Medve jelenléte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a csíkszeredaiakat kedd este.

Medvét láttak Szécsenyben és Csíksomlyón
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők

Súlyos kutyabántalmazási ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot közösségi oldalán Forró Béla, a kézdivásárhelyi Benji Állatvédő Egyesület elnöke. Ez az eset mégis egyike a szerencsésebben végződőknek.

Az erdőben kikötött, a hőségben sorsára hagyott kutyát mentettek a kézdi állatvédők
2026. június 30., kedd

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok

A nyolcadikosok 79 százaléka ért el legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgákon – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium.

Megvannak az első eredmények, így vizsgáztak a nyolcadikosok
2026. június 30., kedd

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion kedden felszólította az államfőt, hogy ezen a héten bízzon meg valakit kormányalakítással, és bejelentette, hogy kezdeményezi Nicușor Dan felfüggesztését.

Kezdeményezi az AUR Nicușor Dan felfüggesztését
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek

Újabb vörös jelzésű időjárási riasztást adtak ki kedden délután Maros és Hargita megye több településére. A heves viharok, a nagyméretű jégeső és a felhőszakadások veszélye miatt a hatóságok mindkét megyében RO-Alert riasztást is küldtek.

Vörös viharriasztást adtak ki Maros és Hargita megye több településére, RO-Alert üzeneteket is kiküldtek
2026. június 30., kedd

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét

Nicușor Dan kedden kijelentette, hogy fennáll az előre hozott választások lehetősége, de szerinte ezt a forgatókönyvet el kellene kerülni, mert nem hozna jelentős változást a politikai erőviszonyokban, és fenntartaná a jelenlegi patthelyzetet.

Nicușor Dan: el kellene kerülni az előre hozott választások forgatókönyvét
2026. június 30., kedd

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát

Hatalmas erővel csapott le a szélvihar a Gyergyószárhegy határában álló kapolnára kedden délután. A vihar teljesen megrongálta a szabadtéri létesítményt.

Szétzúzta a vihar a Tatár-dombi kápolnát
Hirdetés
2026. június 30., kedd

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére

Narancssárga jelzésű viharriasztás volt érvényben kedden délután Maros megyében, ahol az erős szél, a felhőszakadás több helyen is komoly fennakadásokat okozott.

Kidőlt fák és villámáradások – lecsapott a vihar Maros és Hargita megyére
2026. június 30., kedd

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház

Közönségének alig 9 százaléka középiskolás korú – ezért alapvető cél lesz a jövőben, hogy nyisson a fiatalok felé a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház.

Beszoktatná a fiatalokat a nézőtérre a Figura Stúdió Színház
2026. június 30., kedd

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség

Sepsiszentgyörgyön olyan meleg van, hogy locsolni kell az utcákat. A TEGA köztisztasági vállalat naponta száz köbméter vizet használ fel a megyeszékhely hűtésére.

Locsolják a sepsiszentgyörgyi utcákat, hogy elviselhetőbb legyen a hőség
Hirdetés