
Fotó: Borbély Fanni
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. A szertartáson megfogalmazott ünnepi üzenetében Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
2025. április 20., 09:232025. április 20., 09:23
2025. április 20., 09:492025. április 20., 09:49
Sokan népviseletbe öltözve, mások ünneplőben sorakoztak fel reggel nyolc óra előtt a csíkszeredai Szabadság téren, ahol idén is megtartották a már hagyománnyá vált szabadtéri eledelszentelést, ami egyedülálló a Kárpát-medencében.

Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
„Olyan szép felülről ez az embersereg, amely arról tesz tanúságot, hogy van még hite ennek a népnek, ragaszkodik Istenéhez, hagyományaihoz, így a húsvét ünnepéhez kapcsolódókhoz is.
– mondta el elöljáróban Tamás József.
Fotó: Borbély Fanni
A húsvéti ünnepi szertartás főcelebránsa arról is beszélt, hogy a húsvéti ünnepnek – és benne a föltámadt Jézusnak – több jelképe van: ilyenek
„Ilyen jelképe ez az ételszentelés is, aminek megvan a maga, sokatmondó üzenete.
– fejtegette a nyugalmazott segédpüspök.
Fotó: Borbély Fanni
Mint részletezte, ezért alakult ki ez a szokás, hogy a szent idő elteltével a tiltott eledelt újból elkezdték fogyasztani. De ennek az ételszentelésnek van más üzenete is.
„Az emmauszi tanítványok története nyomán az étkezésben nekünk is mindig találkoznunk kell a megváltóval.
– fogalmazta meg az ételszentelés lényegét a szertartás szónoka.
Fotó: Pinti Attila
Ezt követően a papok megszentelték a húsvéti eledeleket, majd a magyar és székely himnuszok eléneklése után a résztvevők hazatértek otthonaikba.
Az ételszentelést a Székelyhon Facebook-oldalán élőben közvetítettük, amit ide kattintva lehet visszanézni.
Indul a CityApp applikáció kivitelezése, aláírta Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós polgármestere a két város közös, digitalizációját fejlesztő applikációra benyújtott pályázat finanszírozási szerződését pénteken.
Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerint a közintézmények kötelesek lesznek évente két alkalommal közzétenni az alkalmazottaiknak fizetett alapbérek, pótlékok és egyéb juttatások jegyzékét.
Frontálisan ütközött egy autó és egy lovasszekér hétfőn este Oroszhegy és Székelyszentkirály között, a 134C jelzésű megyei úton. A lovas szekeret irányító 36 éves férfit kórházba szállították, ahol később elhunyt.
Pontosították az újabb székelyudvarhelyi ifjúsági lakások (ANL) megépítéséhez szükséges területvásárlási szándékot kedden az önkormányzati képviselők. Hamarosan elkezdődnek az árról szóló tárgyalások a telektulajdonossal.
Egy autó és egy szekeres ütközött hétfőn este Székelyszentkirály határában, a baleset következtében egy személy elhunyt – erősítette meg lapunknak a község polgármestere.
Két csűr teljesen, valamint több épület részlegesen égett le keddre virradóra Szentegyházán.
A csíkszeredai rendőrség hivatalból indított eljárást vallási helyek vagy vallási tárgyak meggyalázásának gyanúja miatt a csíksomlyói Hármashalom-oltár színpadán parkoló autók ügyében.
Az új közalkalmazotti bértörvény tervezete szerint a közintézmények kötelesek lesznek évente két alkalommal közzétenni az alkalmazottaiknak fizetett alapbérek, pótlékok és egyéb juttatások jegyzékét.
A túlórát és a munkaszüneti napon végzett munkát a teljesítést követő 60 naptári napon belül kiadott szabadidővel kell kompenzálni, bizonyos feltételek mellett azonban bérpótlék is jár érte.
szóljon hozzá!