
Ez lesz a fesztivál ötödik kiadása
Fotó: Orbaiszéki Forgács Fesztivál/facebook
Immáron ötödik alkalommal szervezik meg július 27-28-án Kovászna központjában az Orbaiszéki Forgács Fesztivált, mely térségi identitáserősítő rendezvényként indult útjára. Az esemény idén is lehetőséget kínál a helyi közösség és a fürdővárosba látogatók számára, hogy megismerjék a székely népi kultúrát, azokat a mestereket, akik ma is odaadással, aktívan végzik hagyományőrző tevékenységüket.
2024. július 26., 12:282024. július 26., 12:28
A rendezvény ugyan kétnaposként van beharangozva, de szombaton csak a Ségerczferi trió koncertje szerepel a programban, az is este 8 órától. Vasárnap délelőtt, 10.30-tól Erőss Jutka, a Háromszék Táncegyüttes népdalénekese tart Ringatót 3 év alatti gyerekeknek a művelődési ház Gazdáné Olosz Ella-termében, 11.30-tól viszont már a főtérre csalogatja a közönséget a Zágoni Ifjúsági Fúvószenekar.
Amennyiben az időjárás nem szól közbe, bizonyára szép számban lesznek érdeklődők, hiszen délben huszárfelvonulást tartanak a barátosi Ferencz Ernő Református Fúvószenekar közreműködésével, amely a megnyitó után is koncertezik 12.45-től.
Utána a zágoni rezesbanda szolgáltat térzenét, a színpadon pedig egymást követik a népzene- és néptánc-produkciók: a zágoni Mikes Kelemen Ifjai Egyesület, a lécfalvi Nemere Néptánccsoport, a Kovásznai Tanulók Klubja, a kommandói Horn Dávid Általános Iskola, a gelencei Burusnyán Néptáncegyüttes, a zabolai gyermek néptáncegyüttes, a kovásznai Pitypang és Vizitke néptánccsoportok, István Ildikó és barátai, valamint a csíkmadarasi népi zenekar; utóbbi akkordjaira Szilágyi Sándor és Petres Tibor is dalol.
Megismerhetjük az orbaiszéki népi mestereket, illetve szerszámaikat
Fotó: Orbaiszéki Forgács Fesztivál/facebook
Közben 15 órától megtartják a favágóversenyt, 19 órától pedig Gazda József Mindennek mestere – a falusi tudás könyve című kötetét mutatják be közönségtalálkozó keretében. Este a 21.30-tól fellépő, Illés–Fonográf emlékzenekarként fungáló Tiltott Illés zárja a műsort.
Az állandó programpontok között népi mesterségek, csörögefánk-készítés bemutatója, hagyományostermék-vásár és láncfűrészes faragászat szerepel, de Gazdáné Olosz Ella textilművész emlékkiállítását is meg lehet tekinteni a művelődési házban.
Idén is lesz láncfűrészes faragászat
Fotó: Orbaiszéki Forgács Fesztivál/facebook
Tovább fokozódik a hőség az elkövetkező napokban, az Országos Meteorológiai Igazgatóság előrejelzése szerint azonban viharosra fordulhat az időjárás szerdára virradóra.
Őrizetbe vettek egy ügyészt vasárnap éjszaka 24 órára, mert miután botrányt okozott egy Hunyad megyei vendéglátóhelyen, könnygázt használt és egy pisztolyt is elsütött, amikor a rendőrök megpróbálták lefogni – közölte hétfőn a legfőbb ügyészség.
Udvarhely-, Gyergyó- és Csíkszéken is kaptak el ittas sofőröket hétvégén a hatóságok, sőt volt, aki vezetői engedély nélkül közlekedett járművével – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői közleményéből.
Kilőtték azt a medvét, amely vasárnap megtámadott egy embert az észak-szlovákiai Nagyturány (Turany) közelében – jelentette be közösségi médiaprofilján Filip Kuffa szlovák környezetvédelmi államtitkár hétfőn.
Elsősorban a nappali hőmérsékletek alakulásában várhatók változások a következő kéthetes, augusztus 10–23. közötti időszakban az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint.
Első- és másodfokú időjárási riasztást bocsájtott ki az Országos Meteorológia Szolgálat keddre Románia legnagyobb területére a várható hőség miatt.
Idén júniusban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a halálozások száma az 1,6-szorosa volt az élve születésekének – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A csendőrök beavatkozására volt szükség vasárnap Eforie tengerparti strandjain, miután több turista figyelmen kívül hagyta a vízimentők által kitűzött vörös zászlót, és a kétméteres hullámok közé merészkedett.
Az alapbérek differenciálása a kórház besorolásának megfelelően, a jövedelem védelme és a finanszírozás garantálása – a szakszervezetek közös javaslatot dolgoztak ki a bértörvénytervezet módosítására. Elkezdődhetnek az alkalmazások is a kórházakban.
szóljon hozzá!