
Bejárat a szemétlerakóhoz. Zárva volt a Salubriserv autói előtt. Archív
Fotó: Haáz Vince
Nem fogadták a kerelőszentpáli szeméttelepen hétfőn reggel Maros megye egyik legnagyobb hulladékgyűjtő vállalkozásának az autóit. Ennek megfelelően fennáll annak a lehetősége, hogy Marosvásárhelyen keddtől nem szedi össze a tömbházak, magánházak tárolóiban lévő szemetet a Salubriserv. Egyelőre azt sem tudni, hogy mi lett a hétfőn összegyűjtött mintegy ötszáz tonnányi szeméttel.
2019. február 25., 22:142019. február 25., 22:14
2019. február 26., 19:512019. február 26., 19:51
A kerelőszentpáli hulladéktelepet európai uniós pénzalapokból építtette meg a Maros megyei önkormányzat, a hulladékgazdálkodás kérdésével pedig megyeszinten az Ecolect Egyesület foglalkozik. Utóbbi szervezet választotta ki versenytárgyaláson a kerelőszentpáli telepet működtető bukaresti céget.
Maros megye teljes területéről Kerelőszentpálra viszik a hulladékot, így a Salubriserv is, amely a megye egyik legnagyobb hulladékgyűjtő vállalkozása – és nem mellékesen több éve felszámolás alatt áll.
A hétfőn beállt helyzettel kapcsolatban elsőként a szeméttelepet működtető bukaresti cég megbízottját kerestük. Ștefan Murariu lapunknak elmondta, hétfőn már nem engedték be a Salubriserv autóit a telepre, és nem hagyták, hogy leürítsék a Marosvásárhelyről, illetve a környező településekről összegyűjtött szemetet. Murariu szerint
jelenleg a felhalmozott adóssága 2,5 millió lej, és ebből 1,15 millió lej elmaradás. „Hónapok óta próbálom megértetni az illetékesekkel, a Salubriserv felszámolásával foglalkozó cég vezetőivel, a Maros megyei önkormányzat és a marosvásárhelyi városháza vezetőivel, hogy ez a helyzet tarthatatlan és valamit tenni kell. A Salubriserv azt mondja, hogy a város nem fizet, ezért nem tudnak ők sem fizetni. Rendben, de akkor többet nem engedjük be az autóikat a kapukon. Mert,
és az állam felé az adókat átutalni. Nagyon sajnáljuk, hogy ide jutottunk. Amennyiben a Salubriserv kifizeti az elmaradásokat, ismét hozhatják ide a hulladékot” – hangsúlyozta Murariu. Az illetékes azt is elmondta, hogy amennyiben nem változik a jelenlegi helyzet, március elsejétől felbontják a szerződést a Salubriservvel.
Az Ecolect vezetője, Tóth Andrea érdeklődésünkre azt mondta, hogy múlt hét végén kapott egy értesítést a szóban forgó konfliktusról, és azonnal átiratot küldött a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalhoz, hogy vizsgálják felül a helyzetet, illetve intézkedjenek, hiszen ellenkező esetben már a héten nem lesz hová vinni a szemetet. Tóth Andrea elmondta, a hulladéktelepet versenytárgyaláson kiválasztott cég működteti, így ők már csak közvetítői szerepet tudnak vállalni a szerződésben álló felek között. Más beleszólásuk nincs. Egyébként
A versenytárgyalásra három cég jelentkezett, az ajánlatokat a következő időszakban értékelik, és előre láthatóan heteken belül megkötik az új szerződést is. A felszámolás alatt lévő Salubriserv nem jelentkezett erre a versenytárgyalásra.
A kerelőszentpáli szemétlerakónál. Hétfőn kevesebb hulladékot vettek át. Archív
Fotó: Haáz Vince
A hulladékkezelés kérdésével a marosvásárhelyi városházán többek között Makkai Gergely alpolgármester foglalkozik. Érdeklődésünkre elmondta,
Hétfőn reggel három olyan számla volt az asztalán, amelyet a Salubriserv állított ki, és ezeket – a hivatal gazdasági igazgatójával egyeztetve – aláírta, ami azt jelenti, hogy kifizetik őket. Ami a számlák nagyságát illeti, annyit mondott el, hogy van két kisebb, 50 ezer lej értékű és egy nagyobb.
Később a városháza sajtószóvivője, Cosmin Blaga érdeklődésünkre azt mondta, hogy tudomása szerint a városháza nevére kiállított számlákat ki fogják fizetni, és amikor ez megtörténik, akkor rendeződik a szemételszállítás helyzete.
Megkerestük telefonon a Salubriserv felszámolásáért felelős jogászt is. Dan Ciubucától azt szerettük volna megtudni, hogy hová viszik a naponta összegyűjtött szemetet, illetve milyen megoldást lát a jelenlegi helyzet megoldására. Dan Ciubuca azonban csak annyit válaszolt, hogy ez belső probléma, és nem kíván nyilatkozni róla.
Megkérdeztük ugyanakkor a segesvári szemétlerakó vezetőjét, Strava Mariát, hogy hétfőn jártak-e arra a Salubriserv autói. Strava azt mondta, hogy két éve nincs szerződésük a Salubriservvel, és most sem keresték meg őket, hulladékot sem vittek a telepükre.
Nem mindennapi bejelentéssel rukkolt elő csütörtök délután a Grand Theft Auto hatodik részét is fejlesztő Rockstar Games.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a villamosenergia-ágazati kockázatokra való felkészülésről szóló országos tervet.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy már négy éve a közlekedési minisztériumnál van egy olyan projekt, amely megakadályozhatta volna a Duna vízhozamának csökkenésével kapcsolatos problémákat Romániában.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a csíkszeredai kórház robotsebészeti programja, ugyanis az elmúlt két napban elvégezték az első robotasszisztált prosztataműtéteket a Nyugat-Európában is performánsnak számító Da Vinci robotsebészeti eszközzel.
A jövő évi jubileumi, huszadik kiadás főpróbájának is tekintik az idei, 19. Székelyföldi Lovas Ünnepet, amelyet augusztus 20. és 23. között rendeznek meg. A gyergyószentmiklósi esemény a lovas élet, a hagyományőrzés és kikapcsolódás találkozóhelye.
Kiemeltek egy embert a Marosból csütörtökön délután Kutyfalva községhez tartozó Marosorosziban, majd megkezdték az újraélesztését. A helyszínre mentőhelikoptert is riasztottak.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt csütörtökön 13 óra 22 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Ezt később 3,4-es erősségűre módosítotották.
A legfelsőbb bíróság csütörtökön elrendelte az érdemi tárgyalás megkezdését abban az perben, amelyben a korábbi államelnökjelöltet, Călin Georgescut és Horațiu Potra zsoldoscsoportját alkotmányos rend elleni cselekményekkel vádolják.
Az energiaügyi minisztérium arra kéri a lakosságot, a vállalatokat, a közintézményeket és a termelő-fogyasztókat, hogy augusztus 31-éig önkéntesen csökkentsék az áramfogyasztást este 19 és 23 óra között.
Kórházba szállítottak több embert, mezőgazdasági munkagépek rongálódtak meg, és ideiglenes védelmi rendeleteket is kibocsátottak azután, hogy szombat délután súlyos konfliktus alakult ki Csatószegen egy elsőbbségadási vita nyomán.
2 hozzászólás