
Fotó: Veres Nándor
Átfogó felújítást követően múlt év decemberében nyílt meg újra régi helyén a csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac. A kinti asztalokat faházak váltották fel, a modernizált csarnokban pedig új standokat alakítottak ki. Az elmúlt közel fél év tapasztalatairól kérdeztük az árusokat.
2021. május 09., 11:402021. május 09., 11:40
2021. május 09., 11:442021. május 09., 11:44
Péntek délután léptünk be a piaccsarnokba, hogy az árusok véleményéről érdeklődjünk. Az első tömör, szókimondó válaszból az általános elégedetlenség azonnal érezhető volt, majd rövidesen a miértre is fény derült: a nemtetszés oka nem az új helyszín, hanem a vásárlók száma.
A tavalyi járványügyi korlátozások a termelői piac eladóira is hatással voltak. A tavaszi teljes lezárás után a piacot – beleértve a csarnokot – elkezdték felújítani, az árusok pedig az Erőss Zsolt Aréna mellé költöztek, majd decemberben térhettek vissza a régi helyszínre. A megkérdezett eladók szerint a csarnokba és faházakba költözés nem jelentene gondot, sőt télen kényelmesebb is itt várni a vásárlókat.

Hétfőtől ismét megszokott helyén, a Piac utcában működik a csíkszeredai zöldség- és gyümölcspiac, a felújítás befejeztével az eddiginél jobb feltételek mellett lehet használni a létesítményt.
A nyitás után azonban a veszélyérzet és a bizonytalanság miatt érezhetően lecsökkent a vásárlók száma, ami azóta sem változott. Az egyik eladó kérdésünkre elmondta, bár az új helyszínre nincs panaszuk, a kisebb forgalom rossz hatással van az üzletre. Mint mondta, a vevők száma harmadára csökkent, így a bevételből a bérleti díjat is nehéz fedezni.
A még meglévő vásárlóknak ugyan tetszenek a felújított részek, és sokan kitartanak a jól bevált eladók mellett, de még mindig túl kevesen vannak ahhoz, hogy a zöldség- és gyümölcsárusítás kifizetődő legyen. Az eladók bizakodnak a javulásban, de amíg nem ér véget a hosszúra nyúlt járványhelyzet, csak a remény marad.
Mihálykó Tihamér
A szerző egyetemi hallgató, szakmai gyakorlatát a Székelyhon.ro portálnál végzi.
Hogyan hat a jelenlegi gazdasági helyzet a könyvkiadásra, és miként tudnak működni a kiadók? Mekkora példányszámban jelennek meg a könyvek, és hogyan alakul a vásárlóerő? Két székelyföldi könyvvásár között erdélyi könyvkiadók vezetőivel beszélgettünk.
Nicușor Dan szerint a jelenleg zajló hibrid hadviselés sem annak a jele, hogy Oroszország békét és stabilitást akarna Európában.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem fog együtt kormányozni a Szociáldemokrata Párttal (PSD) akkor sem, ha technokrata miniszterelnököt neveznek ki – jelentette ki kedden Mircea Abrudean szenátusi elnök.
Kedd éjfélkor hivatalba lépett a Tisza-kormány; szerdán 15 órától Ópusztaszeren tartják az első kormányülést – közölte Magyar Péter miniszterelnök kedd este a Facebook-oldalán.
Ingyenesen állítják ki az első elektronikus személyi igazolványt a 14. életévüket betöltött polgárok számára június 30-ig.
Egyfajta oktatóvideót készített a Vâlcea megyei csendőrség abból az amatőr felvételből, amit azok az emberek készítettek, akik nem voltak hajlandók megvárni a beavatkozó egységet, és maguk próbálták meg elhajtani a medvét egy lapáttal.
Túl alacsony az általános sztrájk kirobbantásának a támogatottsága a tanügyben, így – bár a felmérés kiértékelése még nem zárult le – szinte biztosan elmarad a tiltakozás. A szakszervezet képviselője szerint az időzítés már nem is lenne szerencsés.
Nagy az érdeklődés a gazdasági szereplők részéről az ország legfiatalabb repülőterének bővítése iránt. A vezetőség szerint a fejlesztés kulcsfontosságú lépés abban, hogy Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér országos és európai csomóponttá váljon.
Körülbelül 80 ezer gazdasági társaság összesen mintegy 2,3 milliárd lejjel tartozik az államnak, de az összeget nem tudják behajtani, mert a cégeknek már nincs bankszámlájuk – nyilatkozta az országos adóhatóság elnöke egy keddi szakmai rendezvényen.
Újabb beavatkozásra volt szükség a nagyvadak miatt Zabolán, ezúttal az iskola területén. A medvét és bocsait kora reggel vette észre egy alkalmazott, így a gyerekek nem kerültek veszélybe, de az oktatást aznap biztonsági okokból felfüggesztették.
3 hozzászólás