
Mátyás István és Gáspár Mónika ismertették az eseménysor részleteit
Fotó: Gergely Imre
Szabadság, szerelem: ez a címe annak az előadásnak, ami a gyergyószentmiklósi protestáns egyházközségek által szervezett Házasság hete rendezvénysorozat nyitánya lesz. A reformátusok és unitáriusok egyhetes programja a házasság és a család fontosságára kívánja irányítani a figyelmet.
2021. március 08., 18:062021. március 08., 18:06
Mivel a rendezvény első napja épp március 15-re esik, és ezáltal kötődik a nemzeti ünnephez is, Székely Álmos történész a forradalom hőseinek házaséletéről tart majd előadást az unitárius templomban. A minden nap 18 órától kezdődő eseményeknek egyébként felváltva ad helyet a két felekezet temploma, illetve a parókiák – ismertették a programot Mátyás István református, és Gáspár Mónika unitárius lelkészek.
Egyszer igen, (…) ma is igen címmel rendhagyó fotókiállítás készül: 40 éve, vagy még régebben házasságban élők fényképeit állítják ki az esküvőjük idejéből, és ugyanazokat a képeket készítik el újra több, legalább négy évtized után. A napokban még várják ilyen házaspárok jelentkezését, akik fényképeikkel szerepet vállalnának ebben. Az ilyen, sok évtized óta egymás mellett kitartó párok szép példát jelentenek a fiatalok számára – mutatnak rá a lelkészek.
A legtöbb református és unitárius hívő vegyes házasságban él, azaz legnagyobb számban a gyergyói többséget alkotó katolikusok közé tartozik a házastársa, de ez nem jelent problémát, számukra is nyitott ez a lehetőség.
Szerdán Pap Adolf és Balázs Réka családterapeutákat hallgathatják meg az érdeklődők, Igenek és Nemek, hol vannak a határaink témában, csütörtökön pedig közös filmnézésre és ezt követő beszélgetésre hívják az érdeklődőket.
Péntekre házaspárokat hívtak, hogy ők beszéljenek saját tapasztalataikról, szombatra pedig egy vacsorát szerveznek a református parókia közösségi termében, ahová idén kerek (20, 25 vagy több) évfordulót ünneplő párokat várnak, erre várnak jelentkezőket.
Az eseménysort vasárnap hálaadó istentisztelet zárja a két felekezet templomában. Az eseménysor pontos programja a két egyházközség Facebook-oldalán is megtalálható lesz.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
Alapvetően más szemléletet és évente 500 milliárd forint pluszforrást ígért az egészségügyben Hegedűs Zsolt, leendő egészségügyi miniszter az Országgyűlés egészségügyi bizottságában. Ugyanakkor Karikó Katalint felkérte tanácsadójának.
A választási törvény nemzetiségekre vonatkozó részének módosítását, valamint a nemzetiségi oktatás támogatását ígérte Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa kinevezése előtti meghallgatásán.
Elfogadták hétfőn Székelyudvarhely költségvetését. Az önkormányzat 73 millió lejt fordít beruházásokra, miközben a működési költségeket és az alintézmények kiadásait igyekeztek mérsékelni. Rossz hír, hogy leépítésekre is számítani kell.
Egy új parlamenti többség kialakításáról egyeztet hétfőn a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségek frakciójával és a függetlenekkel. Politikai források szerint a találkozót a parlamentben tartják.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat hétfőn kiadott figyelmeztető előrejelzése szerint záporok és viharos szél várható a Bánságban, Körösvidéken, Olténiában, Máramarosban, Erdély nyugati részén, illetve Munténia nyugati és északi térségeiben.
szóljon hozzá!