
Több településen kell jelentős beruházásokat végezni az elkövetkező években
Fotó: Erdély Bálint Előd
A finanszírozási szerződés aláírásához szükséges megvalósíthatósági tanulmány immár ötödik változatát készítették el annak érdekében, hogy végre elkezdődhessen a Harvíz Rt. Hargita megyei víz- és csatornahálózat-építési és bővítési nagyberuházása. Ez eddig hároméves késlekedést jelentett.
2022. november 06., 22:082022. november 06., 22:08
2022. november 06., 22:092022. november 06., 22:09
Számos olvasói visszajelzés érkezik szerkesztőségünkbe azzal kapcsolatban, hogy az évekkel ezelőtt a Harvíz Rt. által bővíteni, illetve kiépíteni tervezett víz- és szennyvízhálózatokra történő biztos csatlakoztatás érdekében 500 lejeket befizetett lakosok egyre kevésbé bíznak a beígért munkálatok elvégzésében.
A befizetett pénz megvan az azóta történt értékvesztéssel együtt, a tervek sem változtak, csak éppen az óriásberuházás megvalósíthatósági tanulmányát nem sikerült elfogadtatni az Európai Alapok Minisztériuma részéről emelt rendszeres kifogások miatt.
– tudtuk meg a Harvíz Rt. sajtószóvivőjétől. Lányi Kingától arról is érdeklődtünk, hogy az utóbbi évek jelentős áremelkedései miatt változik-e a munkálatok mennyisége, a rendelkezésre álló uniós pályázati támogatás függvényében esetleg le kell-e mondani bizonyos beruházásokról. Az illetékes szerint az árakat az ötödik módosításkor aktualizálták, és minden munkálat maradt, amelyeket eredetileg terveztek. A közbeszerzési eljárásokat már a finanszírozási szerződés aláírása előtt előkészítették, így ezek lezárultával a munkálatokat el lehet kezdeni,
Hargita megyében 14 különböző helyszínen, 30-nál több településen kezdődhetnek beruházások a több mint 150 millió euró értékű projekt során, amelyet az Európai Unió Nagy Infrastruktúra Operatív Programja (POIM) finanszíroz. Székelyudvarhelyen a víz- és szennyvízhálózat, illetve a szennyvíztisztító állomás kapacitásbővítése, felújítása történik, új szállítóvezeték épül, amely a zeteváraljai víztározóból juttatja el az ivóvizet Székelyudvarhelyre és az útvonalon fekvő településekre. Hálózatbővítés, illetve -építés várható Csíkszeredában, Csíkcsicsóban, Máréfalván, Fenyéden, Oroszhegyen, Parajdon, Csíkszentdomokoson, Csíkszenttamáson, valamint Csíkszentlélek, Szépvíz, Kászon, Csíkszentgyörgy, Csíkszentmihály, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Zetelaka községek településein, illetve Szentegyházán, a szükséges vízkezelő állomások, szivattyúházak, víztartályok elkészítésével, felszerelésével, illetve felújításával együtt.
Az előző évhez képest 8 százalékkal 27 százalékra csökkent idén azoknak a romániai munkavállalóknak az aránya, akik boldognak és elégedettnek érzik magukat a munkahelyükön.
Sepsiszentgyörgy polgármesteri hivatalától senkit nem kell elbocsátani, mi több, a jelenlegi létszám messze elmarad a prefektúra által megszabottól: ha nem lenne létszámstop, még alkalmazni is lehetne embereket – derült ki a pénteki tanácsülésen.
Átalakítja a hegyimentő közszolgálat működését, összevonja a közművelődési intézményeket, és táborigazgatóságot hoz létre Kovászna Megye Tanácsa. Az átszervezési kérdések mellett egy orbaiszéki útszakasz újjáépítése kapcsán is döntött a testület.
Egy felborult autó sofőrjének sietett a segítségére Szabo-Ricardo Béla kézdivásárhelyi tűzoltó Brassó megyében. A szabadidejében arra járó férfi kisegítette a sérültet a járműből, biztosította a helyszínt, és a hatóságok megérkezéséig mellette maradt.
Április 3-tól kezdődően minden pénteken a sepsiszentgyörgyiek és a városba látogatók is ingyenesen vehetik igénybe valamennyi városi buszjáratot. Ez egyike azon intézkedéseknek, amellyel a forgalmat csökkentené az önkormányzat.
Szennyezés történt csütörtökön a Dunán, a Teleorman megyei Turnu Măgurele kikötője környéként, ahol egy hajó elsüllyedt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint csütörtök délutántól hétfő 10 óráig a szél erősödése, mérsékelt csapadék, a hegyekben pedig havazás és hóréteg kialakulása várható.
Elfogadta a kormány csütörtöki ülésén az üzemanyagpiaci válsághelyzettel kapcsolatos sürgősségi rendeletet.
Az alkotmánybíróság csütörtökön elutasította a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvénytervezetekkel kapcsolatos beadványt – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres.
Több tűzesethez is riasztották szerdán a Hargita megyei tűzoltókat: Lóvészen rosszul szigetelt, Maroshévízen kitisztítatlan kémény, Székelyudvarhelyen pedig meghibásodott elektromos vezeték okozott tüzet.
1 hozzászólás