Hirdetés
Hirdetés

A három székelyföldi megye lélekszáma mintegy kétezerrel csökkenthetett a Covid-halálesetek miatt

A járvány kezdete óta több mint nyolcezer Covid-esetet igazoltak a megyében, de a valóságban ennél jóval több fertőzés történhetett •  Fotó: Beliczay László

A járvány kezdete óta több mint nyolcezer Covid-esetet igazoltak a megyében, de a valóságban ennél jóval több fertőzés történhetett

Fotó: Beliczay László

A járvány kialakulása óta több mint nyolcezer igazolt koronavírusos megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében, és egy híján ötszáz Covid-halálesetet. A fertőzöttek között több volt a nő, az elhalálozások esetében viszont fordított az arány. Összesített jelentést készített a megyei egészségügyi szakhatóság a koronavírus Hargita megyei megjelenése óta eltelt időszakról.

Széchely István

2021. július 27., 10:222021. július 27., 10:22

2021. július 27., 11:342021. július 27., 11:34

A közel másfél éves időszakot felölelő jelentésben jól kirajzolódik a koronavírus Hargita megyei megjelenésének, illetve elterjedésének a kronológiája.

Az első megbetegedést 2020. április elsején igazolták a megyében,

és a következő időszakban kontaktkutatással és hatósági intézkedésekkel még el tudták szigetelni a megbetegedéseket, megelőzve a közösségi terjedést – derül ki a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által készített összesítésből. Az első igazolt eset utáni négy hétben még csak napi 1–2 új fertőzést jegyzett az egészségügyi szakhatóság, ezek mind más megyékben megjelent fertőzések másodlagos esetei voltak. Az ország más részeihez képest a vírus közösségi terjedése később következett be Hargita megyében, itt a járvány első hulláma éppen a széles körű terjedés megakadályozására tett erőfeszítésekről szólt – jegyzik meg a jelentésben. Ebben az időszakban kialakult már néhány járványgóc is – például munkaközösségekben, kórházakban –, de ezeket el tudták szigetelni.

A 2020/2021-es tanév rajtja, illetve a választási kampány után robbanásszerű gyorsulás következett be a járvány terjedésében, ami október 12–22. között csúcsosodott ki, amikor 107-ről 130-ra nőtt a naponta feljegyzett igazolt új fertőzések száma.

Novemberben összesen már 2073 új esetet jegyeztek fel és abban a hónapban történt a legtöbb haláleset is, összesen 103, majd egy gyors csökkenés következett be a fertőzések számában az országszerte elrendelt szigorítások – a második „lockdown” – eredményeképpen. Ez év januárjában még csökkenő tendenciát mértek, ám a tanév második félévének a kezdete után egy újabb növekedési hullám indult be, ami áprilisban tetőzött 881 új megbetegedéssel és 71 halálesettel.

Hirdetés

Igazolt fertőzések és halálesetek

A járvány kezdetétől június végéig összesen 8287 Hargita megyei lakosnál igazoltak koronavírus-fertőzést és 499, a megbetegedéssel összefüggésbe hozható halálesetet jegyeztek fel. A fertőzésen azonban a valóságban lényegesen többen estek át, hiszen sokan nem teszteltették magukat, de – amint azt korábban Tar Gyöngyi, a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta – a központi adatgyűjtési problémák miatt a halálesetek száma is mintegy százzal kisebb lehet a megyében annál, mint amennyi a valóságban volt, tehát a valós szám 600 körül lehet.

Számításai szerint ugyanakkor a három székelyföldi megye lélekszáma mintegy kétezerrel csökkent a Covid-halálesetek miatt.

Az elhunytak többségének társbetegsége volt

A jelentés adatai szerint Hargita megyében a városokban valamivel több fertőzést jegyeztek, mint vidéken (55,43%, illetve 44,57%), és a halálesetek tekintetében is hasonló a helyzet (52,51%, illetve 47,49%). A nemek szerinti csoportosításból az derül ki, hogy a fertőzöttek között több volt a nő (52,76%), viszont több férfi halt bele a betegség szövődményeibe (az elhunytak 58,91%-a férfi). Az összes fertőzés 64,35 százalékát a 30-69 éves korosztály körében igazolták, a halálesetek döntő többsége (87,17%) pedig 60-80 éves, illetve annál idősebb korosztályban történt – tehát az elhunytak átlagéletkora (73 év) jóval magasabb, mint a fertőzötteké (52 év).

A jelentés ugyanakkor arra is rámutat, hogy az elhunytak 95,59 százalékának volt legalább egy krónikus társbetegsége – szív- érrendszeri megbetegedés, cukorbetegség, elhízás, idegrendszeri vagy vesebetegség, illetve daganatos megbetegedés – is volt.

Az egészségügyi igazgatóság járványügyi ankétjainak az eredménye azt mutatja, hogy tavaly nyáron, illetve ősszel a legtöbb pozitív eredményt a külföldről hazatértek tesztjei hozták, vagy azoké, akik kapcsolatba kerültek ilyen személyekkel. A fertőzést leggyakrabban Olaszországból, Spanyolországból, Nagy-Britanniából, Franciaországból és Németországból hurcolták be a Hargita megyeiek.

86 járványgócot azonosítottak

A járványgócokról szóló adatokból az olvasható ki, hogy kezdetben a veszélyeztetett közösségekben történtek nagyobb számú fertőzések, majd az egészségügyi, illetve szociális intézményekben vált ez gyakoribbá. Múlt év második negyedévében 16 járványgócot azonosított az egészségügyi szakhatóság, ezek közül 10-et roma közösségekben, 5-öt gazdasági egységeknél, további 1-et pedig egy egészségügyi intézményben. A harmadik negyedévben feljegyzett 11 góc már nagyjából egyenlően oszlik el a felsoroltak között, illetve akkor egy közintézményben is azonosítottak egy gócot.

Az utolsó negyedévben a négyszeresére, 46-ra ugrott az azonosított járványgócok száma, és ezek közül 17 egészségügyi intézményekben alakult ki, 15 pedig bentlakásos szociális otthonokban, a maradék 13 pedig gazdasági egységek munkaközösségeiben. Az idei év első negyedében 9-re csökkent a kialakult gócok száma, ezek közül 4-et egészségügyi intézményekben azonosítottak, de történtek összefüggő fertőzések a börtönben, polgármesteri hivataloknál, könyvtárban és egy tanintézetben is. A második negyedévben már csak 4 gócról készült feljegyzés, egészségügyi, oktatási, illetve szociális intézményekben azonosították ezeket.

A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság összesítést készített a karantén alá vont, illetve elkülönített személyek számáról is. Az adatok szerint

a járvány kezdetétől június végéig 29 971-en kerültek otthoni karanténba, 6071-en lakhelyi elkülönítésbe, 1028-an intézményes karanténba, 4106-an pedig intézményes elkülönítésbe Hargita megyében.

A tesztpozitivitási arány tíz százalék fölötti

A járvány kezdete óta több mint 82 ezer PCR-tesztet végeztek el Hargita megyében, ezek közül 10 ezret a környező megyék számára. A Hargita megyei minták közül 9299 hozott pozitív eredményt, de az újratesztelések száma miatt ez 8286 pozitív esetet jelent. Települések szerinti csoportosításban a legtöbb igazolt fertőzést (1719-et) Csíkszeredában jegyezték fel, a megyeszékhelyt Székelyudvarhely (1511), Maroshévíz (627) és Gyergyószentmiklós (485) követi. A Covid-halálesetek tekintetében is hasonló a sorrend: Csíkszereda (103), Székelyudvarhely (69), Maroshévíz (24), Gyergyószentmiklós (24), ugyanakkor megjelenik a statisztikában Szentegyháza is 17 halálesettel, továbbá Székelykeresztúr 14-gyel.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön

Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.

Felkötötték, meglőtték, bezsákolták és vízbe dobták – kutyasorsok Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása

Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.

Év végéig érvényben marad az alapélelmiszerek árréskorlátozása
2026. június 24., szerda

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen

Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.

Marosvásárhelyi körgyűrű: kis lépések a forgalmi dugók ellen
2026. június 24., szerda

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást

Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.

Nem medve, de vadállat miatt küldtek riasztást
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára

A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.

Tanulók ezrei nem mentek el a matematikavizsgára
2026. június 24., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában

Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.

Alkotmányosnak nyilvánították, megduplázhatják a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát Romániában
2026. június 24., szerda

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.

Az is megtörténhet, hogy nem lesz miniszterelnök-helyettes a Grindeanu-kormányban
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért

Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.

Kéthetes amerikai álom: 44 csíki diák indul életre szóló tapasztalatokért
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.

Medvét láttak Fitódon
Medvét láttak Fitódon
2026. június 24., szerda

Medvét láttak Fitódon

2026. június 24., szerda

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet

Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.

Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet
Hirdetés