
Kulcskérdés a kommunikáció. Nagy szükség van magyar vagy magyarul értő és beszélő rendőrökre. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Gyakran hallani arra vonatkozó méltatlankodást Hargita megyében, hogy a rendőrök csak románul kommunikálnak a lakossággal, az érem másik oldaláról viszont kevesebb szó esik: a hivatás kevésbé népszerű a magyar fiatalok körében.
2021. augusztus 07., 15:062021. augusztus 07., 15:06
Noha a bukaresti Alexandru Ioan Cuza Rendőrakadémián több helyet is fenntartanak magyar jelentkezők számára, soha nincs túljelentkezés. A rendőrség ettől függetlenül törekedik arra, hogy minél több magyar vagy magyarul is értő és beszélő személy teljesítsen szolgálatot a térségben.
A 2010–2011-es akadémiai év óta a bukaresti Alexandru Ioan Cuza Rendőrakadémián helyeket különítenek el a kisebbségekhez tartozók, így többek között a roma és a magyar jelentkezők számára. Utóbbiaknak a bevezetés első évében 15 helyet különítettek el, a legutóbbi jelentkezési időszakban, (2021–2020-as tanév) viszont már csak kilencet. Ennek oka viszont nem a szándék csökkenésében keresendő, hanem az alacsony érdeklődésben. Mint Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk,
Hozzátette: a megyei rendőr-főkapitányságon is teljesítenek szolgálatot olyan magyar rendőrök, akik az akadémián végeztek, illetve olyanok is, akik más úton kerültek az intézmény kötelékébe.
„Jó, ha vannak magyar anyanyelvű rendőreink, hiszen ebben a térségben fontos a magyar nyelv ismerete. Továbbá, számos olyan román vagy roma rendőr is tevékenykedik a térségben, akik értenek és jól vagy kevésbé folyékonyan, de beszélnek magyarul.
Ez mindkét félnek előnyös lenne, de mivel tisztában vagyunk azzal, hogy sokan nem ismerik a román nyelvet, törekedünk arra, hogy mégis megértsük egymást” – húzta alá Gheorghe Filip. Példaként említette, hogy az olyan egységeikben, amelyeknek rendszeresen kommunikálniuk kell a lakossággal, mindig szolgálatot teljesít legalább egy magyar vagy magyarul is értő és beszélő rendőr. A szóvivő zárásként elismerte, hogy a helyzet nem tökéletes, hiszen mindig lehetne javítani, de Hargita megyében nincsenek nagy problémák ezen a téren, mivel nagy erőfeszítéseket tettek az elmúlt években a rendőrség és a lakosság közötti zökkenőmentes kommunikáció és ügyintézés biztosítása érdekében.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
Megrongálódott egy ingatlan kerítése, két közlekedési tábla, valamint egy gázvezeték a csütörtök reggel Lemhénynél történt balesetben – közölte a rendőrség.
Jóváhagyta Gyergyószentmiklós önkormányzata a Csíky-kert rendbetétléről szóló finanszírozási szerződést, és döntött a Virág negyed északi részének rendezéséhez szükséges telekkönyvi módosításról is.
A bukaresti nyugdíjpénztárnál és további 29 helyszínen egy nyugdíjcsalással kapcsolatos ügyben szerdán végrehajtott házkutatások nyomán hét személyt őrizetbe vettek, további 13-at hatósági felügyelet alá helyeztek – közölte csütörtökön rendőrség.
Ráduly János néprajzkutatótól, írótól, költőtől, műfordítótól, rovásírás-kutatótól, népmesegyűjtőtől búcsúzik közösségi oldalán Kibéd község önkormányzata.
Sétálni indult Sepsiszentgyörgy főterére, de nem tért vissza az elhelyezési központba az a két lány, akit most a rendőrséggel kerestetnek.
Felújítása után ismét látogatható a gernyeszegi Teleki-kastély, amelyet az elmúlt három évben restauráltak uniós forrásból. A csütörtöki bejáráson Teleki Kálmán gróf mutatta be az épületet, ahol a felújítás során az eredeti értékek megőrzésére törekedtek.
Marosvásárhelyen javában zajlik a városháza által megszervezett ingyenes ivartalanítás. Két rendelőben várják a kutyákat, cicákat.
1 hozzászólás