
Fotó: Benedek Helga
Új zsindely fedi a gyergyószentmiklósi alszegi haranglábat, védi az időjárás viszontagságaitól. A Békény utcában lakók garázsvásár szervezésével segítették az egyházat a műemlék csengettyű szakszerű felújításához.
2021. június 13., 21:432021. június 13., 21:43
Hét Békény utcai portán voltak láthatóak a narancssárga léggömbök, amelyek azt jelenték, hogy bárkit szívesen látnak az udvarban, ahol a háziak a feleslegessé vált dolgaikat kínálták eladásra.
„Úgy gondolom, ilyen szintű forgalom még sosem volt az utcánkban, sok érdeklődő látogatott ide, és mindenki pozitívan állt a kezdeményezéshez” – fogalmazott Kozma-Kelemen Tünde, a megmozdulás szervezője.
Fotó: Benedek Helga
Fotó: Benedek Helga
Amint Keresztes Zoltán, a Szent István templom plébánosa elmondta, nincs arról dokumentum, hogy pontosan mikor épült a Békény utcai harangláb, de a helyiek úgy tartják, hogy ez a környéken élők összefogásával valósult meg több, mint 100 éve. Most, hogy a zsindelytetőt újra cserélték, a munkálat során megvizsgálták a harangot is, aminek a felirata igazolta azt, amit az alszegiek emlékezete őriz:
Fotó: Benedek Helga
Ez a kis harang hívta a híveket az esti misére, adott örömhírt esküvőkről, és „elcsengette” az elhunytakat.
A plébános hangsúlyozza, örül, hogy az emberek számára kedves az alszegi harangláb, és az ott lakók közössége is fontosnak tartja, hogy a maga ereje szerint tegyen azért, hogy ez még sokáig álljon.
Fotó: Benedek Helga
Évekkel ezelőtt volt egy idős hölgy, aki értett ahhoz, hogy miként kell szólnia a csengettyűnek, amikor különböző eseményekről ad hírt, de ez a tudás nem adódott át, és az utóbbi években
Fotó: Benedek Helga
A Békény utcaiak ezért azt szeretnék, hogy amint erre lenne lehetőség, elektromossá alakítsák a harangozást – mondta el Kozma-Kelemen Tünde.
Még van munka a harangláb felújításával, az új zsindelytetőt le kell kezelni, hogy tartós legyen, a toronysisak is javításra vár. Erre a következő időszakban kerül sor.
Fotó: Benedek Helga
Fotó: Keresztes Zoltán
Elutasítja a Sanitas a közalkalmazotti bértörvény tervezetének csütörtökön nyilvánosságra került legújabb változatát, és arra kéri a parlamenti pártokat, hogy ne szavazzák meg a jogszabályjavaslatot – közölte pénteken a szakszervezeti szövetség.
Az Európai Unióban 2026 júliusában éves összevetésben átlagosan 16,9 százalékkal emelkedett a személyi közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok ára; a tagállamok közül Romániában volt a legnagyobb a drágulás – közölte pénteken az Eurostat.
Akárcsak pár nappal ezelőtt, pénteken is elmaradt a jogerős ítélet kihirdetése a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A Marosvásárhelyi Ítélőtábla még nem tudta előkészíteni a döntést, ezért későbbi időpontot jelölt ki.
Nicușor Dan államelnök vezeti a román küldöttséget az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 81. közgyűlésének szeptemberben, New Yorkban szervezendő munkálatain – közölte pénteken az államelnöki hivatal.
A rendkívüli hőség miatt a Bihar megyei hatóságok korlátozzák pénteken a megyei utakon a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát.
Mihaela Ardelean szerint a rendőrsi erők az éjszaka folyamán szerzett információk nyomán két nagyszabású razziát szerveztek pénteken, és elfogták a szökevényt Nagybánya közelében, egy elhagyatott telken.
Két szerzetes tett fogadalmat csütörtök este a csíksomlyói kegytemplomban az államalapítás ünnepén, emellett a csíksomlyói kegytemplom felszentelésének 150. évfordulójáról is megemlékeztek.
A román belpolitika is terítékre kerül a most zajló Kolozsvári Magyar Napok közéleti beszélgetései során.
Lőtt sebbel, holtan találtak meg pénteken egy 44 éves katonai tűzoltót a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) egyik, a Prahova megyei Mizilben levő egységében.
szóljon hozzá!