Hirdetés
Hirdetés

A hagyományőrzés jegyében nyitotta meg kapuit az EMI-tábor

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Szokásos nyitónapi hangulat várta az EMI-táborozókat szerdán. Egyelőre még kevesen érkeztek, de nem valószínű, hogy az erdélyi fiataloknak elmenne a kedve attól, hogy idén kevesebb lesz a politikusi felszólalás. A táborépítés utolsó simításait végezték még az Erdélyi Magyar Ifjak önkéntesei miközben a megnyitó zajlott a szinte teljesen megtelt előadósátorban.

Gergely Imre

2017. július 26., 17:482017. július 26., 17:48

Az Erdélyi Magyar Ifjak elnöke, Sorbán Attila Örs leszögezte: a tábort mindig is egy hiánypótló rendezvénynek szánták, amire nagy szükség van, hiszen

ahhoz, hogy a nemzet megmaradhasson, a fiatalokat nevelni kell.

Hirdetés
•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

A romániai tanügyi rendszer nem teszi lehetővé a magyar történelem, kultúra megfelelő átadását, tanítását. Ezért is tartják nagyon fontosnak azt, hogy a táborozók idén bepillantást nyerhetnek a kurultájba, az ősmagyar hagyományokat ápoló törzsi gyűlésbe is.

Bíró András Zsolt,a legnagyobb hagyományőrzőket tömörítő szervezet, a magyar Turán szövetség vezetője, leszögezte, a bemutatók, ismeretterjesztő, tudományos előadások során annak fognak örülni, – akárcsak más, hasonló rendezvényeken – ha minél többet megmutathatnak a magyar kultúra hatalmas kincsestárából.

Céljuk, hogy minél szélesebb körben ismertessék meg mindezt, hogy a magyar emberek joggal legyenek büszkék az őseikre.

Leszögezte, az általa vezetett szervezet egységesen egy nemzetben gondolkozik, és minden székelyföldi ember törekvését segíti, hogy őseinktől örökölt kultúráját, anyanyelvét megőrizze.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Kevesebb politika, de kemény viták helyszíne

Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere azt emelte ki, hogy meglátása szerint egészséges nemzeti tudattal rendelkező fiatalok olyan légkört, keretet teremtenek a táborral,

Idézet
ahol alkalmunk van elmondani mindazt, ami a szívünket nyomja, mindazt ami a nemzetünk előmenetelét segíti, de párbeszédet is biztosít, megteremti a lehetőségét annak hogy egyre nyilvánvalóbban és érthetőbben megfogalmazzuk azokat a törekvéseket, amelyeket őseink, korábbi vezetőink kimondtak és amiért akár meghurcoltatást is szenvedtek.

Sorbán Attila Örs elmondta, idén politikai jellegű programok terén visszaléptek, azért is, hogy kihangsúlyozzák ismét, hogy az EMI független szervezet és az EMI-tábor is független rendezvény, dacára annak, hogy sokszor egyik vagy másik politikai alakulathoz tartozónak minősítették.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Ugyanakkor idén is azt szeretnék, hogy az erdélyi magyar s közélet képviselői között legyenek valós viták és kemény dolgok legyenek kimondva. Úgy fogalmazott,

az EMI üzenete, hogy követeljük a nekünk járó jogok tiszteletben tartását, és hogy elvárjuk, közösségünk legyen megvédve választott vezetőink által.

Az EMI tábor tavalyi kiadását végig verte az eső, és emiatt alacsony volt a részvétel. Idén jó időre van kilátás és így sok táborozóra számítanak. Akik nem jönnek, az a Jobbik Ifjúsági Tagozata, akik miután több alkalommal is az EMI táborban tartották saját nyári táborozásukat, most ezt a Balatonra helyezték át. Valószínűleg azért, mert Vona Gábor pártelnök, akik eddig rendszeres résztvevője volt a gyergyószentmiklósi rendezvénynek, idén nem kapott meghívást, ahogyan más magyarországi politikusok sem.

•  Fotó: Jánosi Buslig Sanda Galéria

Fotó: Jánosi Buslig Sanda

Bayer Zsolt és a Nevergreen csütörtökön

Egész napos programok töltik meg a sátrakat és rendezvénytereket csütörtökön. Egy történelmi tárgyú előadás nyitja a napot Mátyás király titkairól beszél Mandics György író, művelődéstörténész.
A hét egyik legérdekesebb, és várhatóan legnépszerűbb eseménye lesz a 12 órakor kezdődő előadás, ahol az ismert publicista, műsorvezető, Bayer Zsolt beszél, a Trianonról másként címmel.

Várhatóan sokan lesznek kíváncsiak Wittner Mária 1956-os szabadságharcos 14 órakor kezdődő előadására is. Az EMI-sátorban 12 órától a a Székelyföldi Jégkorong Akadémiáról és annak tevékenységéről lesz szó, majd 14 órától író-olvasó találkozó lesz Miklós Rékával, azaz a Bleeding Bride művésznevet használó írónővel, a Fekete Fivérek és Téboly kertje szerzőjével.

A hagyományőrző téren 11 órától követik egymást az események előadásokkal honfoglaláskori viselet és fegyverzet-bemutatóval, lesz gyalogos harci-bemutató és íjász-bemutató , míg 16 órától a Kurultáj-sátorban a Magyar őstörténet a természettudományok tükrében címmel Bíró András Zsolt antropológus tart ismeretterjesztő előadást

20 órától a Hungarica 22-től a Nevergreen zenél.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés