
Ünnepeljünk együtt a Nemzetközi Gyermeknap alkalmával Marosvásárhelyen a Várban és az Enescu utcában ‒ művészeti programokkal és előadásokkal, valamint a kicsiknek szánt meglepetések sokaságával!
2024. május 30., 15:452024. május 30., 15:45
Készüljön fel két kreativitásban gazdag, energiától és örömtől sugárzó, felejthetetlen napra. Műhelyfoglalkozásokkal és koncertekkel, gyermekelőadásokkal, valamint olyan interaktív bemutatókkal várjuk Önöket, amelyek során a gyermekek új, izgalmas világokat fedezhetnek fel.
Az állatkertbe minden 18 év alatti gyermeknek ingyenes a belépés.
Legyen e két nap a gyermekkornak a szeretteinkkel töltött emlékezetes ünnepe!
A Vár a gyermekek kedvenc helye. Éppen ezért ebben az évben is meglepetések sorának a helyszíne lesz.
A június 1-jei programkínálat:
8:00–13:00 – Utazás a gyermekkor világában ‒ A Maros Megyei Tanfelügyelőség szervezésében
8:00–21:00 – Műhelyfoglalkozás: agyagozás, korongozás Daniel Leș fazekasmesterrel. Továbbá különféle szórakoztató tevékenységek gyermekeknek. ‒ A „Nekünk is sikerülhet” CLUB Egyesület (Asociația CLUB „ȘI NOI PUTEM REUȘI”) szervezésében
10:00–17:00 – Az Erdélyi Rendezvényszervezők Egyesületének (Asociația Organizatorilor de Evenimente din Transilvania ‒ ASOREV) a kínálata: arcfestés, lufihajtogatás, zsákbafutás, ugrálóvár, ugráló bungee jumping, karikatúrák, óriás szappanbuborék, festett fajátékok, kézzel készített ékszerek, mézeskalács, házi csokoládé, fagylalt, pattogatott és főtt kukorica, lufisarok, valamint divatbemutató.
10:00–14:00 – JÁTSZÓHÁZ: játékok és kézzel készített játékszerek ‒ a DIVERS, az ESTIEM (European Students of Industrial Engineering and Management/Európai Mérnök- és Menedzserhallgatók), illetve a SURYAM egyesület szervezésében
12:00–13:00 – A bűvös kalap ‒ gyermekelőadás az Amfiteátrum színpadán
10:00–17:00 – Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítványnak a kínálata:
10:00–17:00 – Kézműves foglalkozások:
Avram Éva – Hímzés
Bakó Mónika – Bútorfestés
Bíró-Janka Anna – Nemezelés
Székely Lajos – Fafaragás
10:00–17:00 – Fából készült népi játékszerek készítése a szabadban
10:00–17:00 – További (helyszín- és időfüggő) programok:
Élőszavas mesemondás kicsiknek és nagyoknak – dr. Tekei Erika mesemondóval (kb. 30 perc)
Gyermeknapi tánc – Biró Júlia színésznővel, népdaloktatóval és a Lelkes Zenekarral (1 óra)
Népdaloktatás kicsiknek és nagyoknak – Biró Júliával (1 óra)
Népi hangszerek bemutatása, ismertetése – a Lelkes Zenekarral (30 perc)
13:30–14:30 – Erdőzöldítő, mezővirágoztató mesekoncert – Biró Júlia és a Lelkes Zenekar (az Amfiteátrum színpadán – 1 óra)
10:00–17:00 – Az ASSERCULIS Közművelődési Egyesület (Asociația Culturală ASSERCULIS) kínálata: interaktív színház gyermekeknek, középkori táncok, élő múzeum, animációk, valamint családi előadás.
15:30–17:00 – A Gyermekpalota interdiszciplináris műhelyfoglalkozást kínál, amelyben helyet kap a színház, a tánc, a zene és a torna.
Május 31-én, pénteken, és június 1-jén, szombaton, az Enescu utca lesz a város legelevenebb környéke, hiszen művészek foglalják el, aki zenét játszanak, szórakoztatnak, és a jó kedvünkről gondoskodnak.
A gyermekeket különleges tevékenységek várják: művészi műhelyfogalkozások, amelyek keretében trikók, mezek hímzésére; arcfestésre, szalmavirág-rendezések/-kompozíciók készítésére, ékszerkészítésre és további hasonló tevékenységekre kerül sor.
Sőt, a zenéről is gondoskodtunk. Fellép a Fever Gaze és a Tartar Monks együttes, valamint számos lemezlovas is mint DJ Ugly Astronaut, DJ Loy Norbert, DJ F Playlist, DJ DEtour, DJ Anturaj Society. Meghívottunk még a Blessed táncegyüttes. Végül esténként LED-es fényfestéseket tartunk.
Szeretettel várunk, hogy együtt örvendezzünk ezen a jeles napon!
Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala
Bel- és Külkapcsolati osztály
(X – fizetett hirdetés)
Mihail Tîrnoveanu húsvétvasárnap Bölönben vonult fel, ahol a helyiek szerint uszító és történelemhamisító állítások hangzottak el. A történtek miatt megszólalt Kozma Albert unitárius lelkész is, aki közösség elleni támadásról beszélt.
További két hónappal hosszabbították meg Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának tisztségéből felfüggesztett alelnöke hatósági felügyeletét. A per tárgyalása, amelyben több közpénzügyi tisztségviselő is érintett, még nem kezdődött el.
Hivatalos látogatásra Magyarországra érkezett kedden délelőtt JD Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke és felesége, Usha Vance.
A tavalyi negyedik negyedévben 9454 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 0,4 százalékkal nagyobb mint 2025 harmadik negyedévében; a kiadások átlagösszege 8075 lej volt, ami a jövedelem 85,4 százalékát jelentette.
Első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok kedden a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani szerda estig.
Várja a találkozót „jó barátjával, Orbán Viktorral” JD Vance, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke, aki erről a Budapestre indulás előtt nyilatkozott újságíróknak.
Kedd éjféltől 36 banival lett olcsóbb a gázolaj a kormány által múlt pénteken elfogadott jövedékiadó-csökkentés következtében. A standard gázolaj literenkénti ára – töltőállomástól függően – 9,93 és 10,38 lej között alakul Székelyföldön.
Romániának jelenleg nincsenek üzemanyag-ellátási problémái, az ebben az ágazatban tevékenykedő vállalatok pedig a nemzetközi piachoz igazodó árakon vásárolnak – jelentette ki hétfőn Nicușor Dan államfő.
Nemcsak a hagyományok megélését tartják fontosnak Csíkszentkirályon, hanem azt is, hogy továbbadják azokat, példát mutassanak az ifjúságnak.
Sűrű füst keletkezett egy szászrégeni lakásban hétfőn, miután kigyulladt egy főzéshez használt készülék. Egy férfit evakuálni kellett a lakásból – közli a Maros megyei tűzoltóság.