
Kolcsár Béla és Borboly Csaba
Fotó: Barabás Orsolya
Két hétig lesz látható Güdücön az a fotókiállítás, melyen Gyergyószék értékeit örökítették meg a Gyergyói Fotóklub alkotói. A húsz, nagyméretű fotó-nyomatot a Gyergyószárhegyhez tartozó güdüci templom kertjében tették közszemlére. A kulturális rendezvények nagyon ritkán jutnak el a gyergyói kistelepülésekre, és erre igyekeznek odafigyelni a szervezők.
2021. március 04., 14:352021. március 04., 14:35
„Nekünk, mint a Gyergyói-medence kulturális életét koordináló intézménynek, kötelességünk odafigyelni a kisebb településekre, hogy a végekre is eljusson a kultúra”– nyilatkozta a Kolcsár Béla, a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ megbízott vezetője a güdüci templom kertjében megtartott kiállításmegnyitón.
A güdüci a templom udvarán március 20-ig a Gyergyói Fotóklub és a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ a 2020-as év során szervezett fotótábor anyagából válogatott kiállítása tekinthető meg. A tárlat Alfalu, Csomafalva, Újfalu, Kilyénfalva és Tekerőpatak értékeit tárja a nézők elé. A kiállított fotók alkotói: Buslig Barna, Elekes Károly, Erős Zoltán Levente, Hadnagy László, Mincsor Szabolcs, Munzlinger Noémi, Dr. Munzlinger Attila, Suciu Cristian.
A kiállításmegnyitón jelen volt Borboly Csaba Hargita Megye Tanácsának elnöke is, aki elmondta a helyi értékek megőrzésének, népszerűsítésének kérdését prioritásként kezeli Hargita Megye Tanácsa. „Ennek jeléül a múlt heti megyei tanácsülésen létrehoztuk a Megyei Értéktár Bizottságot, amely most egy fontos láncszem lesz a helyi értéktárak, a térségi értéktár bizottságok (Csík-Gyergyó-Udvarhely) és az Erdélyi Értéktár Bizottság, illetve a Hungarikum Bizottság irányába.
– nyilatkozta.
Kolcsár Béla azt is elmondta, hogy március 15-e. közeledtével V-VIII. osztályos csoportok számára a 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére vetélkedőt szerveznek. A benevező csapatok három feladatot kell megoldjanak, ezt be kell mutassák. A kiírás témája a székelyföldi 1848–49-es hősök és csaták, a benevezőket arra kérik, minél több információt gyűjtsenek a Gyergyó környéki ’48-as emlékhelyekről, szobrokról. Nevezni a kastelylazar@gmail.com emailcímen lehet, március 11-ig.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa Románia kérésére rendkívüli ülést tart az Oroszország által elkövetett román légtérsértés ügyében; Oana Țoiu román külügyminiszter a nemzetközi jogsértésekről és az Oroszország tettei által generált kockázatokról fog beszélni.
Nicușor Dan szerint a gyermeknap többet jelent egy örömteli pillanatnál, a társadalom elkötelezettségét jelenti egy olyan környezet megteremtése iránt, amelyben minden gyermek védelmet, odafigyelést, tiszteletet és bátorítást kap álmai követésére.
Egy felnőtt és két gyermek került kórházba hétfőn, miután négy személygépkocsi ütközött össze az 1-es országúton Felek (Avrig) Fenyőfalva (Bradu) felőli kijáratánál, Szeben megyében.
Előre tervezett karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt több településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő napokban – közölte az Electrica áramszolgáltató vállalat.
A World Vision Románia által megkérdezett tinédzserek közel negyede azt mondja, hogy a felnőttek ritkán vagy szinte soha nem hallgatják meg őket – derül ki szervezet gyermeknap alkalmából végzett felméréséből.
Az államfő szerint az eltávolítása hatással lehet a jogállamisági feltételekhez kötött uniós források lehívására is.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére.
A vízbefulladásos balesetek megelőzését, valamint a felelős magatartás erősítését célzó országos kampányt indít június 1. és augusztus 31. között az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Jelentős mennyiségű csapadékra és szélviharokra adtak ki figyelmeztetést hétfőn a meteorológusok; a riasztás 21 megyében – köztük a székelyföldiekben – érvényes a nap folyamán.
Ha Sulyok Tamás nem mond le köztársasági elnöki tisztéről, a Tisza párt módosítani fogja az alaptörvényt – mondta a miniszterelnök hétfőn Budapesten, a Sándor-palota előtt tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!