
Idén nem lesz tömeges megemlékezés a csíkszeredai Gloria Victis emlékműnél
Fotó: Veres Nándor
A koronavírus terjedése miatt bevezetett korlátozó intézkedések nyomán az 1956-os forradalom és szabadságharc október 23-i emléknapján idén nem lehet a megszokott formában emlékezni, de a főhajtás nem marad el.
2020. október 21., 18:482020. október 21., 18:48
2020. október 21., 19:192020. október 21., 19:19
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa, valamint az RMDSZ Csíkszereda Városi Szervezete két helyszínre hívja a csíkszeredaiakat október 23-án a kegyelet koszorúinak elhelyezése érdekében:
A koszorúzás szervezetten történik, legtöbb 6 fős csoportokban. Kérik mindazokat, akik a Kalász lakótelepi kopjafánál, illetve a Gloria Victis emlékműnél koszorút kívánnak elhelyezni, jelezzék előzetesen szándékukat a varoshaza@szereda.ro címen.
Gyergyószentmiklóson október 23-án a főtéri parkban a pergolánál ’56-os hősök arcképcsarnokát állítják ki, ahol egész nap elhelyezhetik az emlékezés gyertyáit. Amint Fórika Sebestyén, a Gyergyószentmiklósi Művelődési Központ vezetője elmondta:
Ez történt korábbi történelmi évfordulókon, legutóbb október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján is, és azt tapasztalják, egyre inkább megszokják ezt az emberek, egyre többen álltak meg, gyújtottak gyertyát.
Délután 17 órakor kerül sor az ünnepi megemlékezésre és koszorúzásra a városi temetőben lévő emlékhelynél, majd 18 órától a Szent Miklós római katolikus templomban tartanak ünnepi szentmisét. Revolutionary Jazz, vagyis forradalmi dzsessz címmel következik különleges koncert 19 órától a Művelődési Ház nagytermében.
Az eseményre a belépés ingyenes, de a szervezők jelzik, hogy mivel Gyergyószentmiklóst a vírusfertőzések számának növekedése miatt sárga minősítésbe sorolták a művelődési ház nagytermében az ülőhelyek mindössze 30 százalékát foglalhatják el a nézők.
A Revolutionary Jazz produkciót október 24-én 19 órától Gyergyóremetén is előadja a zenekar.
Az online térben tartja meg az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulója alkalmából szervezett megemlékezést Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala:
17 órakor előbb a hivatal által a Szabadság Napjára készített videót tekinthetik meg, majd a polgármester ünnepi gondolatai mellett Szilágyi Máté, székelyudvarhelyi kilencedik osztályos diákot hallgathatják meg. Mint az már megszokott,
A nap folyamán egyébként el lehel helyezni az emlékezés virágait az Üldözöttek és áldozatok emlékművénél a városközpontban, ám szervezett, tömeges megemlékezés nem lesz. Este ugyanitt, díszvilágítással tiszteleg a város az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt.
Szűk körű megemlékezést szervez október 23-án, pénteken Sepsiszentgyörgy önkormányzata és a Volt Politikai Foglyok Szövetségének Kovászna megyei szervezete az 1956-os forradalom és szabadságharc 64. évfordulója alkalmából. A 11 órától kezdődő megemlékezés keretében a város vezetői és a volt politikai foglyok
A megemlékezés a járványügyi előírások betartásával zajlik.
A korábbi években a megemlékezés-sorozat este az ’56-os emlékparkban folytatódott, ahol beszédek hangzottak el, felléptek a helyi kórusok, diákok, ezután minden évben fáklyás menet vonult az Erzsébet parkba a kommunizmus áldozatainak emlékére állított kopjafához.
A kormány a közvita lezárása után dönt az országos vizsgák megszervezésére és a tanulók szociális ösztöndíjára vonatkozó oktatási minisztériumi javaslatokról – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerda este a B1 TV műsorában.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) politikai bizottsága szerdán egyhangú szavazással megerősítette politikai támogatását Dominic Fritz pártelnök iránt – közölte az alakulat. A döntést a testület ülésén jelen lévő mind a 151 tag támogatta.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén a vasúti infrastruktúra 2026-2030 közötti fejlesztési stratégiáját.
Augusztus 20-a nemcsak a múlt, hanem a felelősség ünnepe is, amivel minden nemzedék tartozik a hazánknak, amit örökül kaptunk és amit egyszer majd továbbadunk – mondta a miniszterelnök a Facebook-oldalára szerdán feltöltött videójában.
A betegségek nem tartanak szünetet a szabadságolások idején, a kórházakban fekvő pácienseknek folyamatosan vérre van szükségük. A véradóknak sem érdemes elfeledkezni arról, hogy a szabadság mellé a nyárba befér ez a karitatív cselekedet is.
Nicușor Dan államfő az országos helyreállítási terv (PNRR) beruházásairól egyeztet csütörtökön a Cotroceni-palotában a korábbi kormánykoalíciót alkotó pártok vezetőivel és a két illetékes miniszterrel – közölte az elnöki hivatal.
Nagy erőkkel keresik azt a 28 éves fogvatartottat, aki külső munkavégzés közben szökött meg Nagybányán szerda délután – közölte a helyi büntetés-végrehajtási intézet és a Máramaros megyei rendőrség.
Cáfolta az energiaügyi minisztérium azokat az értesüléseket, amelyek szerint a nagy ipari fogyasztók felszólítást kaptak volna áramfogyasztásuk korlátozására vagy a hálózatról való lekapcsolásra.
Törvénytervezetet nyújtott be a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a párhuzamos felvételi rendszer megszüntetéséről – közölte szerdán a párt.
Összesen mintegy hétmillió lejre szabott ki bírságokat az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a román tengerparton működő szolgáltatóknál és kereskedőknél július 6. és augusztus 16. között végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!