
A városvezetés és a szervezők célja, hogy egyre rangosabb előadókkal népszerűsítsék a dzsessz műfaját
Fotó: Veres Nándor
Alig ér véget a Régizene Fesztivál, jövő héten egy másik zeneműfaj színtere lesz a csíkszeredai Mikó-vár és a központi park. Július 22–25. között szervezik meg a korábbi Mini Jazzfesztivál nevet mostanra már jócskán kinövő kulturális programsorozatot.
2021. július 15., 14:292021. július 15., 14:29
2021. július 15., 15:572021. július 15., 15:57
Az eseményt beharangozó csütörtöki sajtótájékoztatón Korodi Attila városvezető elmondta, Csíkszeredában a minőségi zenének helye és igénye van.
– fogalmazott az elöljáró.
Fotó: Veres Nándor
Szilágyi Nóra, a Csíkszeredai Nemzetközi Jazzfesztivál főszervezője tudatta, a korábban megszokott háromnapos rendezvényt idén négyre bővítették ki, sőt a nulladik napon ingyenes koncerttel hangolódhatnak rá az érdeklődők az eseményre. Sógor Enikő alpolgármester az esemény kapcsán úgy fogalmazott, a kultúra és a művészet mindig tükröt tart a léleknek, amely által sokkal többet ad a dzsesszfesztivál pusztán a zenei élménynél.
Hargita Megye Tanácsa mellett a szervezésbe bevonták idéntől a Hargita Megyei Kulturális Központot is. „Az utóbbi hetekben megpezsdült a kulturális élet a régióban, amely igazán ránk fért már” – értékelt Ferencz Angéla, a központ vezetője. Rámutatott, a kortárs zenében a dzsessz műfajnak van olyan dinamikája, mint a középkorban játszott la folia-nak, amely őrületet jelent. Mint jelezte, az esemény által a tehetséges hazai zenészek is meg tudják mutatni képességeiket.
Fotó: Veres Nándor
A fesztivál nulladik napján a Csíki Játékszín lépcsőin a helyi vonatkozású Kvab zenekar fog zenélni. A további fellépők között a kubai világsztár, Roberto Fonseca triója és a keleties hangzású zenét játszó Dhafer Youssef is szerepelnek, akiknek európai turnéjuk egyik állomása lesz Csíkszereda. Magyarországról többek között Hajdu Klára és a Nagy János Trió lépnek fel, az országból pedig marosvásárhelyi és bukaresti zenekarok lesznek hallhatók. A központi parkban gyerekprogramokra is sor kerül szombaton és vasárnap.
Elhangzott az is, hogy oltási igazolvánnyal vagy negatív koronavírus-teszt felmutatásával lehet részt venni a Mikó-várban tartandó koncerteken, de a helyszínen ingyenes antigén gyorsteszt elvégzésére is lesz lehetőség. A naponta rendelkezésre álló jegyek számát 300-ban határozták meg.
Jegyvásárlásra a bilete.ro oldalon van lehetőség. Minden este a koncertek után örömzene, vagyis jam session lesz a Mikó-várban, amelyre ingyenes lesz a belépés. A részletes program a jazzfestival.ro oldalon érhető el.
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
Kiengedték hétfőn a kórházból azt az ötéves Szeben megyei gyermeket, aki csaknem két napot töltött egyedül az erdőben, mielőtt megtalálták a keresésére indult hatóságok.
Az Arad megyei közegészségügyi igazgatóság (DSP) szakemberei a hantavírus-fertőzés hétfői bukaresti megerősítése után közölték, hogy a szerológiai vizsgálatok szerint régebbi, krónikussá vált fertőzésről van szó.
A sokéves átlagnak megfelelő, ugyanakkor változékony időjárás várható május második felében, csapadékra szinten naponta számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 18–31. közötti időszakra érvényes előrejelzéséből.
Az idei év első négy hónapjában 737 682 online iratot bocsátott ki ingyenesen az ingatlan- és telektulajdonosoknak az országos kataszteri és ingatlan-nyilvántartási hivatal (ANCPI).
Elindult a regisztráció a 34. Bolyai Nyári Akadémia pedagógus-továbbképzéseire, amelyek több helyszínen kínálnak szakmai fejlődési lehetőséget pedagógusok számára június 29. és július 24. között.
szóljon hozzá!