
Pozsony Ferenc néprajzkutató könyvét Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is bemutatják
Fotó: Székely Nemzeti Múzeum
Bemutatják Pozsony Ferenc Festett bútorok a Székelyföldön című kötetét Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön február 19-én és 20-án, szerdán és csütörtökön.
2025. február 19., 08:302025. február 19., 08:30
Pozsony Ferenc néprajzkutató legújabb könyvének bemutatóját a Székely Nemzeti Múzeumban február 19-én, szerdán 16 órától tartják. A szerzővel Szőcsné Gazda Enikő néprajzos muzeológus beszélget.
Február 20-án, csütörtökön pedig Csíkszeredában a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében ismerheti meg a közönség a könyvet az intézmény új székhelyén, a Mihai Eminescu 3. sz. alatt. (Márton Áron Kulturális Központ épülete.) 16 órától. A házigazda Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője lesz.
A téma székelyföldi kutatástörténete mellett rendre ismerteti azokat a központokat, ahol virágos ládákat, tékákat, ágyakat, kendőszegeket, asztalokat, székeket készítettek a férjhez menés küszöbén álló székely hajadonoknak.
A kötet az illusztrációk segítségével megbízható forrásanyagot nyújt nemcsak muzeológus szakembereknek, hanem a népi díszítőművészet és lakáskultúra iránt érdeklődőknek, valamint azoknak a pedagógusoknak és alkotóknak is, akik ennek az igen értékes kulturális örökségnek a jövőjét, továbbadását és folytonosságát biztosítják – írják a szerkesztőségünkhöz eljuttatott ismertetőben.
A parlament joga eldönteni, hogyan szankcionálja az érdekellentét miatt elmarasztalt köztisztségviselőket – indokolta hétfőn az alkotmánybíróság a feddhetetlenségi törvénnyel kapcsolatos határozatát.
Év végéig a székelyföldi tejtermelő gazdaságok csaknem fele megszűnhet, az állatok a vágóhídra jutnak – figyelmezettek a gazdák érdekvédelmi szervezetei, akik az üzemanyagköltségek emelkedése, illetve a tej felvásárlási ára miatt elégedetlenek.
Az alkotmánybíróság szerint nem lehet vagyon- és érdeknyilatkozatok benyújtására kötelezni olyan személyeket, akik az állam által hivatalosan el nem ismert párkapcsolatban állnak a köztisztségviselőkkel.
Személyes hangvételű dokumentumfilm készül Pigniczky Réka rendezésében Orbán Viktor volt miniszterelnök politikai „átalakulásáról és bukásáról”, a premiert 2027 első felére tervezik – adta hírül a Filmhu.
Alkotmányos volt Sulyok Tamás eltávolítása, a 12 éves képviselői cikluskorlát és a 70 éves alkotmánybírói korhatár is – reagált Magyar Péter miniszterelnök egy Facebook-bejegyzésben az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői döntésére.
Huszönöt aláírás hiányzik a háromezerhez, vagyis cikkünk megjelenéséig 2975-en támogatják a Kovászna megyei Agrosic Egyesület által kezdeményezett petíciót, amellyel a medvék túlszaporulatától való védelmet kérnek.
Az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) e-Terra alkalmazása működik, és a kiesése alatt felhalmozódott nagy mennyiségű kérelem feldolgozása folyamatban van.
Százhuszonkét tisztségviselőt érinthet a feddhetetlenségi törvény hétfőn alkotmányosnak ítélt módosítása, amely a megbízatás megszűnését írja elő az összeférhetetlenség vagy érdekellentét miatt elmarasztalt személyek esetében.
A jövedéki adó ideiglenes csökkentése ellenére a 10 lejes lélektani küszöb felett maradt Romániában a gázolaj literenkénti átlagára – közölte a Peco-online.ro árfigyelő szakportál hétfőn.
Holtan találtak hétfőn a Szamosban egy 18 éves fiatalembert Szatmárnémetiben, aki vasárnap este tűnt el a folyóban – tájékoztatott a Szatmár megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!