
Két hét múlva aratják a napraforgót Csíkszereda határában
Fotó: Veres Nándor
Nem gyakori látvány a Csíki-medencében a repce- vagy a napraforgótábla, mégis lehet látni belőlük néhányat – például Csíkszereda határában is. Az utóbbi években tapasztalható felmelegedésnek köszönhetően ugyanis olyan növénykultúrákkal is kísérleteznek a gazdák, amelyek korábban nem értek be a hegyvidéken. Azonban igazi eredményt a megfelelő vetőmag kiválasztásával lehet elérni.
2022. október 01., 21:492022. október 01., 21:49
Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke a különlegesnek számító növénytermesztés kapcsán elmondta, az immáron elcsépeltnek hangzó globális felmelegedés egyik hatása, hogy a hidegebb hegyvidékeken is, mint amilyen a Csíki-, vagy a Gyergyói-medence, olyan növénykultúrákkal is kísérletezgetnek a gazdák, amelyek korábban nem voltak jellemzőek ezekre a vidékekre.
Hozzátette, egy adott kultúra kiválasztásánál nemcsak azt veszik figyelembe, hogy beérik-e, hanem azt is, hogy elérhető-e annak elültetéséhez, begyűjtéséhez szükséges géptechnológia. „Vannak gazdák, akik vetésforgó gyanánt próbálkoznak más kultúrákkal. Volt, aki napraforgót, repcét, más pedig mustármagot vetett” – sorolta. Hozzátette,
Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szintén arról beszélt, hogy a felmelegedés következtében többféle növénykultúrát termesztenek Csíkban. Mint részletezte, voltak próbálkozások mustármagra, néhány éve megjelent a napraforgó és a repce is. Hozzátette, jó tudni, nem elég, hogy beérjen egy adott kultúra, meg is kell érje gazdaságilag a termesztése.
– jegyezte meg.
Meleg- és fényigényes növény, mégis beérik a vidékünkön is
Fotó: Veres Nándor
„Három év alatt három fajta napraforgót vetettem, ezekből választottam ki a legmegfelelőbbet. Már ötödik éve, hogy napraforgót termesztek Csíkszereda határában” – osztotta meg megkeresésünkre Pál Ákos Kálmán csíkszeredai gazda. Ő két hét múlva aratja a közel 40 hektárra vetett termést, amelyet egy Bákó megyei olajpréselő vállalatnak ad el. Tőle tudjuk, hogy
Jövőre szóját tervez termeszteni, szintén kísérletképpen.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a hadsereg szakértői által végrehajtott robbantásos művelet eredményeként a Duna vízszintje 2 centiméterrel emelkedett a csernavodai atomerőmű környékén a hétfői szinthez képest.
Zárolták Ráduly István vagyonát – közleményben ismertette a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) a háromszéki prefektus elleni vádakat. Az ügyben a prefektus mellett másik két személy ellen is eljárás folyik.
A Duna rendkívül alacsony vízállása látványos nyomot hagyott Baján: a Sugovica medre szinte teljesen kiszáradt.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
szóljon hozzá!