
Marosszentgyörgyön áll az 1990-es román-magyar összecsapás áldozatainak, sebesültjeinek és meghurcoltjainak az emlékműve
Fotó: Haáz Vince
Az 1990 márciusi marosvásárhelyi eseményeken készült több órás archív felvételekből, a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány filmjéből Miholcsa Gyula filmes egyórás dokumentumfilmet készített, amelyet első alkalommal láthat a közönség március 18-án, 16 órától Marosvásárhelyen, a Bernády Házban (Horea utca 6.)
2023. március 15., 12:452023. március 15., 12:45
2023. március 15., 12:472023. március 15., 12:47
Mint ismert, alig pár hónappal a romániai forradalom után, 1990. március 19-20-án a romániai és a külföldi közvéleményt is megdöbbentette a marosvásárhelyi pogrom-kísérlet, a magyarok és románok közötti véres konfliktus, amelyet a világ legfontosabb rádió- és televízióállomásai is sugároztak.
A 33 éves évforduló alkalmából a Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány és az RMDSZ Maros megyei szervezete Marosvásárhelyen és Brüsszelben állítanak emléket a márciusi eseményeknek.
Marosvásárhelyen, Miholcsa Gyula filmjének vetítését követően Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, Novák Csaba Zoltán, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet vezetője, Káli Király István író és a házigazda Borbély László, a Dr.Bernády György Közművelődési Alapítvány elnöke beszélgetnek a fekete március tanulságairól.
A rendezvény március 21-én Brüsszelben a Liszt Intézettel partnerségben folytatódik, ahol 1990 Fekete március – Tanulságok 33 évvel a marosvásárhelyi események után címmel korabeli fotókiállítást is láthat a közönség.
Lemondott igazságügyi miniszteri jelöltségéről Melléthei-Barna Márton, aki ezt Facebook-oldalán jelentette be csütörtökön.
Maros megyében 1990 óta először írtak ki népszavazást, hogy lemondassanak egy polgármestert. A mezőszengyeliek június 14-én döntenek arról, hogy maradjon a jelenlegi községvezető vagy mennie kell.
Az ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtöki nyilatkozatának előzménye, hogy hantavírus-járvány tört ki egy Európához közeledő óceánjáró hajón.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter szerint a helyreállítási és a kohéziós alapból megvalósuló beruházások miatt borítékolható, hogy Románia gazdasága növekedéssel zárja a 2026-os évet.
A kihívások éve lesz az idei – állítja a Maros Megyei Tanács elnöke, aki szerint az 1,18 milliárd lejes összköltségvetés fókuszában a megkezdett uniós pályázatok lezárása áll, miközben az állami források szűkössége miatt prioritásokat kellett felállítani.
A romániai üzemanyagárak jelenleg 16 százalékkal alacsonyabbak az európai átlagnál – nyilatkozta csütörtökön az Agerpresnek a Versenytanács elnöke.
Megnyílt a 11. Csíkszeredai Könyvvásár: a nyitónapon a gyerekeket Varró Dániel humoros gondolatai, a felnőtt közönséget pedig az olvasásról, figyelemről és kultúráról szóló ünnepi beszédek szólították meg.
Újra elkezdődik péntektől a tilosban parkoló járművek elszállítása Marosvásárhelyen, miután a városháza autója visszakapta a rendszámát a rendőrségtől.
Erősödött csütörtökön a román deviza az euróhoz képest, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,27 banival (0,05 százalékkal) 5,2661 lejre csökkent a szerdai 5,2688 lejről.
Baleset történt csütörtök délután a székelyudvarhelyi Hunyadi János utcában – jelezte olvasónk. A baleset során senki nem sérült meg. A környékbeli utcákban torlódás alakult ki.
szóljon hozzá!