
Negyven éve a régizene székelyföldi fellegvára Csíkszereda. Archív
Fotó: Veres Nándor
A nem csituló járványhelyzet ellenére a csíkszeredai és a Hargita megyei önkormányzat is úgy gondolja, semmiképp nem maradhat el a július 11–19. közöttre tervezett Csíkszeredai Régizene-fesztivál.
2020. július 07., 14:362020. július 07., 14:36
„Székelyföld márkája a régizene-fesztivál. A negyvenéves évforduló már csak azért is kiemelkedő, mert eljött az ideje, hogy visszatérjünk a kulturális életünkhöz” – jelentette ki Borboly Csaba megyei tanácselnök. Ehhez a gondolathoz csatlakozott Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester is, aki azt hangsúlyozta, hogy
Hozzátette, a hétvégi rendhagyó Ezer Székely Leány Napján is kiderült, a székely emberek fegyelmezettek és felelősségteljesen betartják a törvényes rendelkezéseket. Erre alapozva
Filip Ignác Csaba, a fesztivál művészeti vezetője úgy fogalmazott, kiváltságos helyzetben vannak a csíkszeredaiak, hogy a munkanélküliség és bizonytalanság időszakában egy ilyen esemény részesei lehetnek.
„Negyven éve, a kommunista rendszer nyomása alatt is kérdés volt, hogy mit szabad és mit nem.
– emelte ki a nehézségeket. Mint mondta, a helyi zenészek és művészek világát szeretnék megszólítani az idei fesztivál alkalmával. „Mozgósítottunk olyan helyi erőket mint a Codex Régizene-együttes, a Csíki Kamarazenekar, a Ványolós család vagy a Concerto Spiralis. Ezen kívül helyet kapnak az Erdély-szinten reprezentatív régizene-együttesek, ők a távolságok miatt online térben fognak muzsikálni. Ilyen a Transylvania Barokk Együttes, a Kájoni Consort vagy akár a Carmina Renascentia” – árult el néhányat a fellépők sorából a művészeti vezető.
Az eseményen Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője kiemelte, 2008-ban már az európai régizenei térben is nívós eseménynek számított a csíkszeredai fesztivál. „Minden évben a helyi érték és az európai örökség ötvözete a missziónk. A hitelesség jegyében például a nagykárolyiak a Károlyi-kastélyból fognak nekünk zenélni” – részletezte, hozzátéve, kísérőrendezvényként egy gyalogos és egy biciklitúrát is beiktattak a programba, természetesen muzsikálással egybekötve.
Koncertek is lesznek a csíkszeredai Mikó-vár udvarában, ahová legtöbb 250 személyt tudnak beengedni a távolságtartási szabályok betartásával. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Kérdésünkre az igazgató elmagyarázta, miért is tartották fontosnak megtartani a fesztivált. „Terveztük, hogy online bonyolítsuk le az egészet, de ahogy egyre több és több engedményt kaptunk az állami rendelkezések által, folyamatosan nyitottuk meg a szervezési tárházunkat a nyilvános tér felé. Sokmozaikos időszak van mögöttünk, de
Különlegességgel
A negyvenéves évforduló alkalmából a szervezők vissza szeretnének adni valami megfoghatót a közönségnek hálájuk jeléül. „A bevételekből ösztöndíjalapot szeretnénk létrehozni a helyi, tehetséges, és a zene iránt elkötelezett fiatalok számára, akik ezáltal továbbképzéseken vehetnek részt” – közölte Ferencz Angéla. A kilenc napon át tartó rendezvény során pénteken, szombaton és vasárnap koncertek is lesznek a csíkszeredai Mikó-vár udvarában, ahová legtöbb 250 személyt tudnak beengedni a távolságtartási szabályok betartásával. A részletes program megtalálható a fesztivál honlapján.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!