
Negyven éve a régizene székelyföldi fellegvára Csíkszereda. Archív
Fotó: Veres Nándor
A nem csituló járványhelyzet ellenére a csíkszeredai és a Hargita megyei önkormányzat is úgy gondolja, semmiképp nem maradhat el a július 11–19. közöttre tervezett Csíkszeredai Régizene-fesztivál.
2020. július 07., 14:362020. július 07., 14:36
„Székelyföld márkája a régizene-fesztivál. A negyvenéves évforduló már csak azért is kiemelkedő, mert eljött az ideje, hogy visszatérjünk a kulturális életünkhöz” – jelentette ki Borboly Csaba megyei tanácselnök. Ehhez a gondolathoz csatlakozott Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester is, aki azt hangsúlyozta, hogy
Hozzátette, a hétvégi rendhagyó Ezer Székely Leány Napján is kiderült, a székely emberek fegyelmezettek és felelősségteljesen betartják a törvényes rendelkezéseket. Erre alapozva
Filip Ignác Csaba, a fesztivál művészeti vezetője úgy fogalmazott, kiváltságos helyzetben vannak a csíkszeredaiak, hogy a munkanélküliség és bizonytalanság időszakában egy ilyen esemény részesei lehetnek.
„Negyven éve, a kommunista rendszer nyomása alatt is kérdés volt, hogy mit szabad és mit nem.
– emelte ki a nehézségeket. Mint mondta, a helyi zenészek és művészek világát szeretnék megszólítani az idei fesztivál alkalmával. „Mozgósítottunk olyan helyi erőket mint a Codex Régizene-együttes, a Csíki Kamarazenekar, a Ványolós család vagy a Concerto Spiralis. Ezen kívül helyet kapnak az Erdély-szinten reprezentatív régizene-együttesek, ők a távolságok miatt online térben fognak muzsikálni. Ilyen a Transylvania Barokk Együttes, a Kájoni Consort vagy akár a Carmina Renascentia” – árult el néhányat a fellépők sorából a művészeti vezető.
Az eseményen Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője kiemelte, 2008-ban már az európai régizenei térben is nívós eseménynek számított a csíkszeredai fesztivál. „Minden évben a helyi érték és az európai örökség ötvözete a missziónk. A hitelesség jegyében például a nagykárolyiak a Károlyi-kastélyból fognak nekünk zenélni” – részletezte, hozzátéve, kísérőrendezvényként egy gyalogos és egy biciklitúrát is beiktattak a programba, természetesen muzsikálással egybekötve.
Koncertek is lesznek a csíkszeredai Mikó-vár udvarában, ahová legtöbb 250 személyt tudnak beengedni a távolságtartási szabályok betartásával. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Kérdésünkre az igazgató elmagyarázta, miért is tartották fontosnak megtartani a fesztivált. „Terveztük, hogy online bonyolítsuk le az egészet, de ahogy egyre több és több engedményt kaptunk az állami rendelkezések által, folyamatosan nyitottuk meg a szervezési tárházunkat a nyilvános tér felé. Sokmozaikos időszak van mögöttünk, de
Különlegességgel
A negyvenéves évforduló alkalmából a szervezők vissza szeretnének adni valami megfoghatót a közönségnek hálájuk jeléül. „A bevételekből ösztöndíjalapot szeretnénk létrehozni a helyi, tehetséges, és a zene iránt elkötelezett fiatalok számára, akik ezáltal továbbképzéseken vehetnek részt” – közölte Ferencz Angéla. A kilenc napon át tartó rendezvény során pénteken, szombaton és vasárnap koncertek is lesznek a csíkszeredai Mikó-vár udvarában, ahová legtöbb 250 személyt tudnak beengedni a távolságtartási szabályok betartásával. A részletes program megtalálható a fesztivál honlapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!