Hirdetés
Hirdetés

A fakitermelés teljes betiltását követelik a védett területeken, ennek viszont a szakemberek szerint semmi értelme

Időnként szükség van az emberi beavatkozásra és a hatékony erdőgazdálkodásra a nemzeti parkok esetében is. Képünk illusztráció •  Fotó: Gábos Albin

Időnként szükség van az emberi beavatkozásra és a hatékony erdőgazdálkodásra a nemzeti parkok esetében is. Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

Indokolatlannak tartják az egyik bukaresti civil szervezet botránykeltését, amely azt követeli a környezetvédelmi minisztériumtól, hogy százszázalékos szigorú védelmet biztosítsanak az ország összes nemzeti parkjának, amely a fakitermelés teljes tiltását jelentené. Az illetékes szakemberek szerint ez nem megalapozott, hiszen vannak esetek, amikor kifejezetten szükséges az emberi beavatkozás az erdő védelmében, másrészt alaptalan az a félelem is, hogy elfogynak az erdők, hiszen az elmúlt 20 évben nemhogy csökkent, hanem nőtt az erdős területek száma Romániában.

Barabás Hajnal

2022. szeptember 30., 18:042022. szeptember 30., 18:04

Néhányan az egyik bukaresti civil szervezet kezdeményezésére pénteken elindultak a fővárosból Hargita megyébe, hogy követeljék Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti minisztertől, hogy

százszázalékos szigorú védelmet vezessen be az összes nemzeti parkra.

Hirdetés

A téma kapcsán megkérdeztünk egy erdészeti szakembert, egy nemzeti parkot kezelő szakembert, valamint az érintett minisztert is.

Esetenként kéne elbírálni

Az országban 13 nemzeti parkot tartanak nyilván, amelyeknek a természetes, érintetlen táj védelme a célja. Minden nemzeti parknak van kezelője, amelyek menedzsment tervet kellett kidolgozzanak az adott területre, leszabályozva benne az emberi tevékenységeket is. Hegyi Barna, a Békás-szoros–Nagy-Hagymás Nemzeti Park igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy

négy övezetre osztják a nemzeti parkokat: fenntartható fejlődési övezet, átmeneti (tampon) zóna, fokozottan védett övezet, valamint a szigorúan védett zóna.

Ez utóbbi két övezetben tilos a fakitermelés, csak abban az esetben lehet megvalósítani, ha természeti katasztrófa, például széldöntés következik be, mert akkor elszaporodnak a kórokozók, megfertőzik az egészséges fákat is, károsodik az erdő. Ugyanakkor

közbeavatkozhat az ember olyan esetben is, amikor egy nem őshonos fákkal teleültetett erdőrészt próbálnak visszaállítani eredeti őshonos formájába.

Jelenleg a nemzeti park 72,5 százaléka szigorúan védett, a környezetvédelmi minisztérium azonban nekifogott egy olyan változtatás életbe ültetésének, hogy az európai uniós irányelveknek megfelelően 75 százalékra emeljék ezen területek arányát a nemzeti parkokban.

Idézet
Ehhez minden nemzeti park kezelője át kell gondolja a menedzsment-terveket, esetünkben 200 hektáros terület szabályozását kell szigorítani. Azonban fontos lenne az is, hogy ne egységesen minden nemzeti parkra húzzák rá a jogszabályt, hanem egyedi elbírálás szerint, hiszen nem lehet egységesíteni, mindenhol más és más a kihívás

– véli az igazgató. Van rá példa, hogy a nemzeti park területén belterületek, házak vannak, ezeken a helyeken nem indokolt a szigorú szabályozás.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Túlzás lenne a teljes tiltás

Melles Előd, gyergyószentmiklósi erdészeti szakembertől azt kérdeztük: mennyire lehet indokolt az a követelés, hogy a nemzeti parkokat szigorúan védetté nyilvánítsák, ami azt jelentené, hogy nem lehetne semmilyen fakitermelési munkát ezekben a parkokban végezni.

Idézet
Abban az esetben megalapozott a szigorú védelem, amikor valamilyen élőhelyet kell megóvni, amelyet tönkretehetnének a gépek. Azonban túlzás teljes tiltást bevezetni az összes nemzeti park minden övezetére. Sőt adott esetben káros is lehet, például nemrég a Nagy-Hagymás nemzeti parkban sok fát kidöntött a szél, és, ha azokat nem szállíthatták volna el, elszaporodtak volna a szúbogarak, kiszáradt volna az érintett erdőrész

– magyarázta. Hozzátette, minden nemzeti parknak van kezelési menedzsment terve, amelyben szabályozva van a kitermelési tevékenység. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy Romániában az elmúlt időszakban nemhogy csökkent, hanem nőtt az erdőállomány.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Nőtt az erdős területek száma

Tánczos Barna, környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter szintén arról beszélt, hogy

az elmúlt 20 évben Romániában jelentősen nőtt az erdős területek száma a legelők és kaszálók kárára, százezernél több hektárral.

Ehhez a klímaváltozás is hozzájárul, hiszen rövidebbé vált a tél, gyorsabban nőnek a fák. Többek között emiatt sem megalapozott az a félelem, hogy elfogynak a fák az erdőkből. A nemzeti parkok védelmének szigorítása kapcsán elmondta, hogy a minisztérium dolgozik azon, hogy az európai uniós irányelvekkel összhangban szigorítsák azok védelmét, ennek kapcsán folynak a megbeszélések a nemzeti parkok kezelőivel, illetve az érintett erdőtulajdonosokkal is egyeztetnek, utóbbiak számára fontos, hogy megfelelő kompenzációban részesülhessenek. Ugyanakkor hozzátette, hogy a százszázalékos szigorításnak nincs értelme.

Idézet
A székely közbirtokosságok megmutatták, hogyan tudnak tisztességesen fenntartható erdőgazdálkodást végezni. A székely ember nem kell tanácsot kérjen egy ilyen szervezettől az erdőgazdálkodásról

– jegyezte meg.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 07., szombat

Rohammentő ütközött személyautóval, többen megsérültek

Személyautóval ütközött egy mentőautó szombaton Nagyszebenben. A balesetben heten voltak érintettek, köztük egy kiskorú.

Rohammentő ütközött személyautóval, többen megsérültek
Hirdetés
2026. március 07., szombat

Csodálatos átalakuláson ment át a fogarasi óvoda és oktatási központ

Felszentelték és a közösség szolgálatába állították Fogaras városának új ékszerét, az evangélikus óvodát és oktatási központot. A magyar gyerekek jövőjét szolgáló intézmény a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg.

Csodálatos átalakuláson ment át a fogarasi óvoda és oktatási központ
2026. március 07., szombat

Ezt is megértük: csökkent a bűnözés mértéke Romániában

Tavaly 11 százalékkal csökkent a bűnözés Romániában 2024-hez képest – közölte Cătălin Predoiu tárcavezető a belügyminisztérium 2025-ös tevékenységi mérlegét ismertető eseményen.

Ezt is megértük: csökkent a bűnözés mértéke Romániában
2026. március 07., szombat

A jobbkormányos autókra „álltak rá” a rendőrök

Csaknem 600 jobbkormányos autó sofőrjét bírságolták meg a rendőrök egy ellenőrzés során különféle szabályszegések miatt.

A jobbkormányos autókra „álltak rá” a rendőrök
Hirdetés
2026. március 07., szombat

Ennyi álláshely maradhat a prefektúrákon – Kovászna megyében kevesebb, mint Hargita és Maros megyékben

Elindította a belügyminisztérium a prefektusi hivatalok személyi állományának átalakítására irányuló eljárást.

Ennyi álláshely maradhat a prefektúrákon – Kovászna megyében kevesebb, mint Hargita és Maros megyékben
2026. március 07., szombat

Megvan az építkezési engedélye a segesvári kerülőútnak

A szállításügyi miniszter március 6-án aláírta az építkezési engedélyét a segesvári kerülőútnak – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Iulian Sîrbu. Maros megyében ez lesz az első kerülőút.

Megvan az építkezési engedélye a segesvári kerülőútnak
2026. március 07., szombat

Ha nem lesznek hatékonyak a költségcsökkentő reformok, romolhat Románia államadóssági besorolása

Ronthatja Románia államadós-besorolásának kilátásait a Moody's Ratings, ha a kormány nem tudja hatékonyan végrehajtani fiskális konszolidációs tervét – derül ki a nemzetközi hitelminősítő időszakos elemzéséből.

Ha nem lesznek hatékonyak a költségcsökkentő reformok, romolhat Románia államadóssági besorolása
Hirdetés
2026. március 07., szombat

Három mentőautót is riasztottak a szombat reggeli, marosvécsi balesethez

Két személyautó ütközött szombaton reggel Marosvécs közelében, három felnőtt és két kiskorú sérült meg a balesetben.

Három mentőautót is riasztottak a szombat reggeli, marosvécsi balesethez
2026. március 07., szombat

Rajt előtt a szociális hálót erősítő program a vidéki településeken

A szerződéskötésre várnak azokban a Hargita megyei községekben, amelyekben EU-s finanszírozásból alkalmazott, három fős munkacsoportokkal erősítenék a szociális hálót. A leépítési kötelezettség nem akadályozza ezeket a személyzetbővítéseket.

Rajt előtt a szociális hálót erősítő program a vidéki településeken
2026. március 06., péntek

Ez lehet az utolsó, sízésnek kedvező hétvége Hargita megyében

A Hargita megyei sípályák nagy része még nyitva tart a hétvégén, de ha tovább melegszik az idő, a jövő héttől már csak a magasabban fekvők lesznek alkalmasak a sízésre.

Ez lehet az utolsó, sízésnek kedvező hétvége Hargita megyében
Hirdetés