
Fotó: Keresztes Zoltán
190 ezer hektárnyi közösségi vagyon kezelői (közbirtokossági-, magánerdészeti vezetők) voltak jelen azok a találkozón, amelyet Gyergyóremetén tartottak hétfőn. Erdősítési programokról kaptak tájékoztatást, de együttműködésekre is ösztönzést kaptak az erdei gyümölcs és gomba begyűjtésére és közös értékesítésére vonatkozóan.
2022. november 22., 10:362022. november 22., 10:36
2022. november 22., 14:502022. november 22., 14:50
A három székelyföldi megye közel száz közbirtokossági vezetője vett részt a gyergyóremetei találkozón, amelyet a Környezetvédelmi Vízügyi és Erdészeti Minisztérium, és az RMDSZ Székelyföldi Önkormányzati Tanácsa (SZÖT) szervezett. Különleges volt ez az esemény, hiszen amint Barti Tihamér, a SZÖT vezetője érdeklődésünkre válaszolva elmondta,
Fotó: Keresztes Zoltán
A jelenlévők első kézből, Tánczos Barna minisztertől kaphattak tájékoztatást azokról a programokról, amelyek most körvonalazódnak.
– ismertette Tánczos Barna. Komoly lehetőség az erdőtulajdonosoknak az is, hogy a minisztérium teljes egészében finanszírozni fogja a széldöntések által érintett erdőrészek újratelepítését. Ugyanakkor száz százalékban megtérítik azokat a költségeket, amelyek a 2020. február 1 utáni újratelepítések költségeit. Erre a kiírás várhatóan decemberben vagy január elején nyílik meg – mondta el Tánczos.
Fotó: Keresztes Zoltán
Barti Tihamér, a Székelyföldi Önkormányzati Tanács elnöke rámutatott: fontos szempont volt az esemény megszervezésekor a cél, hogy
Ilyen együttműködés lehet a gomba és erdei gyümölcs begyűjtése, és közösen megszervezett értékesítése, ami jelentős bevételt hozhat a közbirtokosságoknak, kiegészítve a fő jövedelmi forrást, a fa értékesítését.
Fotó: Keresztes Zoltán
Az esemény helyszínválasztása nem volt véletlen. Kilencven százalékban elkészült ugyanis Gyergyóremetén a gomba és erdei gyümölcs liofilizáló üzem, Románia legnagyobb ilyen jellegű létesítménye, amelyet a résztvevők meg is látogathattak. Ennek kapacitása alkalmas lesz arra, hogy
Barti elmondta, azzal, hogy az üzem megépül, lesz helyben egy felvásárló kapacitás az erdők terményeire, érdemes lesz erre a jövedelmi forrásra is odafigyelnie a közbirtokosságoknak, kialakítani a begyűjtő központokat, megszervezni a begyűjtést.
Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.
Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.
A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.
Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.
Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.
A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.
Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.
A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.
1 hozzászólás