
Fotó: Pinti Attila
Befejeződtek a több mint két hónapja tartó ellenőrzések a mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák körében. Hargita megyét dolgos emberek lakják, ezért arányaiban nincsenek sokan, akiktől meg kell vonni a támogatást – mondta az APIA Hargita megyei igazgatója. Akik mégis elveszítik a juttatást, azoktól a tarlóégetések, illetve területük beerdősödése miatt vonják meg a támogatási összegeket. A többi gazda számára hamarosan elkezdik utalni a támogatáselőlegeket.
2022. október 03., 11:292022. október 03., 11:29
2022. október 03., 15:392022. október 03., 15:39
Hargita megyében idén 25 595 gazda igényelte a területalapú támogatást, közülük 2130-nál kellett ellenőrzéseket végezzenek a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség munkatársai, ugyanis
„Általánosságban véve azt lehet mondani, hogy nagyjából rendben vannak. Általános problémaként még előfordul, hogy esetleg nincs jól beazonosítva a parcella, máshová van berajzolva, mint ahol valójában van, erre akkor döbben rá a gazda, amikor szólunk neki, de ezek nem olyan problémák, amelyek büntetendők, itt nem szándékosságról van szó, hanem egyszerűen nem boldogult a térképpel. Ezek nem problémák. Gond akkor van, amikor kimegyünk terepre és azt látjuk, hogy a terület nincs lekaszálva, ahol gyakorlatilag nem zajlik gazdálkodás. De kevés ilyen van, számszerűleg most nagyon nehéz lenne megmondani, hogy pontosan mennyi, de minimális, hiszen mégiscsak
– fogalmazott az ellenőrzések eredményéről Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetője.
Az már tavasszal kiderült, hogy lesznek olyan gazdák, akik teljes egészében elveszítik az idei támogatásokat, ugyanis ők felgyújtották területeiket, azaz tűzzel takarították meg a földeket, ami törvényellenes és a támogatások megvonásával jár. Több mint kétszáz ilyen földtulajdonost azonosítottak idén az APIA munkatársai. „Ők már tavasszal le voltak ellenőrizve. Nálunk minden problémát egy kód jelöl, és azok a kódok benne vannak a számítógépes rendszerben, és amikor lefuttatjuk a keresztellenőrzést, akkor a rendszer automatikusan kiveszi a kifizetés alól azokat a gazdákat” – magyarázta az APIA megyei vezetője.
Az ellenőrzések adatait részben már bevezették a számítógépes adatbázisba, vannak még tisztázásra váró esetek is, ugyanakkor sok gazdánál még le kell ellenőrizzék a trágyatárolókat – mondta el az elkövetkező időszak teendőiről Haschi András. Ez azonban nem lesz elhúzódó folyamat, hiszen az országos menetrend szerint kevesebb mint két hét múlva, azaz október 15-től megkezdődik a támogatáselőlegek kiutalása a gazdáknak.
Az előleg pontos értékét még nem tudják – ez a juttatás típusától is függ –, de
– közölte Haschi András. Elmondta ugyanakkor, hogy az előlegek kiutalása egészen decemberig tart, és gyakorlatilag összeér az elszámolások kifizetésével – ami december elsején kezdődik –, hiszen közel 26 ezer gazdának nem tudják néhány nap alatt átutalni a különböző támogatások előlegét.
Mintegy 300–400 ember vett részt hétfő délután az Erdélyi Magyar Szövetség helyi önkormányzati képviselői által kezdeményezett „adóellenes” tüntetésen. Néhány szórványos bekiabálástól eltekintve a megmozdulás békésen zajlott.
Munkacsoportot hozott létre az igazságügyi minisztérium a büntethetőség alsó korhatárának felülvizsgálatára – jelentette be hétfőn Radu Marinescu tárcavezető.
Az erdélyi Nagysinken (Cincu) működő NATO-támaszpont lőtere lesz a katonai szövetség most kezdődő, Dynamic Front 26 elnevezésű többnemzetiségű tüzérségi hadgyakorlatának egyik helyszíne – közölte hétfőn a román védelmi minisztérium (MAPN).
Óvatosságra inti a sofőröket és a gyalogosokat Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere, hiszen a hétfő reggeli után újabb jegesedés várható az ónos eső miatt a megyeszékhelyen.
Ilie Bolojan miniszterelnökkel tárgyalt hétfőn Nicușor Dan államfő a Cotroceni-palotában. Az elnöki hivatal közleménye szerint a kormányfő közelgő németországi látogatásának előkészítéséről és Románia 2026-os költségvetéséről is egyeztettek.
Január 27-e az emberiség egyik legnagyobb tragédiájára való emlékezés és reflektálás napja – hangsúlyozta a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából hétfőn közzétett üzenetében Nicușor Dan.
Halálos kimenetelű baleset történt Gyergyóremete közelében szombaton, amikor az autó után vonatott szán felborult.
Közzétették a január utolsó, illetve február első hetére vonatkozó friss időjárás-előrejelzést.
Eltűnt egy emberölés miatt elítélt török állampolgár, miután néhány napos eltávozást kapott a bukaresti rahovai börtönből – a rendőrség nagy erőkkel keresi a férfit.
Első-és másofokú (sárga és narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyóra, többek között Hargita és Kovászna megyében is.
szóljon hozzá!