
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) csütörtökön elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el több folyó vízgyűjtő medencéjére és a dobrudzsai folyókra.
2024. július 25., 14:422024. július 25., 14:42
A hidrológusok szerint csütörtök déltől péntek reggel 9 óráig nagy mennyiségű víz árad le a patakokon, lejtőkön és vízfolyásokon, villámárvizek alakulhatnak ki, és a vízállás meghaladhatja az elsőfokú készültségi szintet a következő folyók vízgyűjtő medencéjében (zárójelben az érintett megyék): Visó, Iza, Lápos (Máramaros), Nagy-Szamos (Beszterce-Naszód), Maros (Hargita, Maros és Beszterce-Naszód), Nagy-Küküllő (Hargita) és Olt (Hargita, Kovászna, Brassó, Szeben,Vâlcea és Argeş).
Ezek mellett a következő folyó is kiléphetnek a medrükből: Olteţ (Gorj és Vâlcea), Argeş, Dâmboviţa (Argeş és Dâmboviţa), Ialomiţa (Dâmboviţa és Prahova), Prahova (Prahova és Ialomiţa), Buzău (Brassó, Kovászna, Buzău és Prahova), Rm. Sărat (Buzău és Vrancea), Putna (Vrancea), Tatros (Hargita, Bákó, Neamţ, Kovászna és Vrancea), Beszterce (Suceava, Hargita, Neamţ és Bákó), Moldva (Suceava és Neamţ), Suceava (Suceava), Szeret (Galac), Prut (Vaslui és Galac), illetve a dobrudzsai folyók.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt hétfőn 12 óra 34 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A meteorológiai szolgálat hétfői előrejelzése szerint péntek reggelig az egész országban kánikula és rendkívül magas hőmérsékletek várhatók.
Száznyolcvan kilogramm robbanóanyaggal mozdítottak el egy sziklát a Duna Bala-ágának közelében, hogy vizet tereljenek a csernavodai atomerőművet tápláló Öreg-Duna medrébe – jelentette be hétfőn Radu Miruță.
Vádat emelt a Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Ráduly István háromszéki prefektus ellen, miután több mint két és fél évig nyomozott a prefektúra villanyhálózatának felújítása, az épületen végzett munkálatok és egyes föld-visszaszolgáltatási ügyek miatt.
Harmadfokú hőségriasztás van érvényben szerdáig Szatmár, Bihar, Arad és Temes megyében. Térségünkben Maros megyében narancs jelzésű hőségriasztás van érvényben.
A Duna vízhozama a következő napokban másodpercenként 1400 köbméterre csökkenhet Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Megállíthatatlanul emelkedik az üzemanyagok ára, a dízel litere egyes töltőállomásokon már a 11 lejhez közelít.
Több mint 33 ezer diák iratkozott be a hétfőn kezdődő pótérettségire.
Hétfőtől csütörtökig újabb rendkívüli ülésszakot tart a parlament.
szóljon hozzá!