
Fotó: Borbély Fanni
Területvásárlás helyett a csendőrségi központnak szánt terület egy részét használná fel a Kalász lakótelepi temető bővítésére a csíkszeredai városvezetés. Ugyanakkor egy új, nagyobb ravatalozót is építenének.
2025. január 22., 07:542025. január 22., 07:54
2025. január 22., 11:282025. január 22., 11:28
Már több éve napirendre került Csíkszereda legnagyobb temetőjének újabb bővítése, amely szemmel láthatóan egyre jobban betelik, annak ellenére, hogy 2011-ben egy nagyobb, több mint másfél hektáros területnövelés történt. A temetkezésre fenntartott hely évről-évre kevesebb lesz, ezért Korodi Attila polgármester is egyértelművé tette a témában folytatott beszélgetésünk során, hogy ebben a mandátumban a sírkert bővítésének meg kell történnie.

A csíkszeredai Kalász negyedi sírkert néhány éve kibővített részébe is eljut már a vezetékes víz, és kavicsozott sétányokon lehet közlekedni. A tavaly elkezdett rendezés első szakasza befejeződött, de nemsokára folytatják.
De amíg az elmúlt években a városvezetés elsősorban az újabb területvásárlásban látta a megoldást, a polgármester most azt mondta,
Mint kifejtette, ezt a területet, amelyet a város már tavaly óta szeretné elcserélni a szaktárcával, helyette más helyszíneket ajánlva, temetőbővítéshez is kérik a két iskola építése mellett.
Fotó: Borbély Fanni
„Ezt fenntartjuk idén is, és annak függvényében, hogy miként lehet megoldani záros határidőn belül, döntjük el a következő lépést” – vázolta. Kérdésünkre elmondta azt is, az utolsó hivatalos felkérésük ezzel kapcsolatban múlt év októberében történt a Belügyminisztérium felé, és abban maradtak, hogy megismétlik. „A miniszter ugyanaz, a téma ismert, várunk erre egy érdembeli választ” – összegzett.
A legnagyobb temető ugyanakkor olyan szerény méretű ravatalozóval rendelkezik, amelynél csak nagyobbak épültek a községekben is, így gyászszertartásokon csak néhányan férnek el bent. Több mint tíz éve készült egy tanulmány a ravatalozó bővítéséről, amely az előtér beépítését irányozta elő, ahová kétoldalt ablakok, illetve bejárati ajtó készült volna, a jelenlegi bejárathoz pedig egy nagyobb ajtó, amelyet kinyitva egy összefüggő, tágasabb belső tér kialakítására lett volna mód.
Fotó: Borbély Fanni
Ez viszont már nem aktuális, a meglévő épület növelésére pedig a rendelkezésre álló hely miatt nincs lehetőség. A megoldást egy új, jóval nagyobb ravatalozó építésében látja a városvezetés, amelyet az újabb sírhelyekhez közelebb alakítanának ki, annak függvényében, hogy merre bővül a sírkert – tudtuk meg.
Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
5 hozzászólás