
Nem működik a szelektív hulladékgyűjtés Marosvásárhelyen. S még a vegyes sem...
Fotó: Haáz Vince
Másfél millió lejes büntetést kapott a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, mert tavaly a városban nem gyűjtöttek össze szelektíven elég háztartási hulladékot. A bírság miatt a megyeszékhely egyelőre nem vehet részt az országosan meghirdetett helyi roncsautóprogramban. De a helyi, hasonló programra van pénz a költségvetésben.
2023. május 03., 12:072023. május 03., 12:07
Európai uniós követelményeknek eleget téve Románia meghatározta, hogy milyen ütemben kell szelektíven gyűjteni a hulladékot országszerte, illetve milyen büntetés jár azoknak, akik ezt nem teljesítik. A vállalt kötelezettségek értelmében
Jelenleg az országban több olyan település, város is van, ahol a háztartási szemét 40 százalékát különválogatva teszik ki és szedik össze, újrahasznosítva.
Marosvásárhely azonban még mindig nem tudott felzárkózni, nem tudta teljesíteni ezeket a követelményeket. Soós Zoltán polgármester emlékeztetett, az előző városvezetés egyáltalán nem fordított figyelmet a szelektív hulladékgyűjtésre, és emiatt a városnak például 2,5 millió lejes büntetést is ki kellett fizetnie a mulasztásért.
Tavaly hétezer magánháznál kezdték el a szelektív hulladékgyűjtést, azonban a szolgáltatóváltás után ez nem működött. Így a Környezetvédelmi Alap, amely felügyeli a hulladék különválogatásának végrehajtását is,
„Amíg viszont nem fizetjük ki, elesünk attól a lehetőségtől, hogy a Környezetvédelmi Alap által meghirdetett pályázatokban részt vegyünk, most például az országos roncsautóprogramra nem tudunk jelentkezni. Igaz, túljelentkezés volt, így nem minden önkormányzat részesül első körben a támogatásban” – emlékeztetett a városvezető.
A nemrég meghirdetett országos program keretében a Környezetvédelmi Alap 2400 lejt utal át a helyi önkormányzatok számlájára minden leadott roncsautó után, a 600 lejes különbözetet pedig ez utóbbiaknak kell biztosítani. Ez a program nem azonos a országos roncsautóprogrammal, amely keretében a leadott autóra kapott értékjegyet új autó vásárlására lehet használni. A helyi programok esetében nem kell új autót venni.
Marosvásárhely polgármesterétől megtudtuk, hogy a tavaly elindított helyi roncsautóprogram idén is működik, a folyó évi költségvetésben 300 ezer lejt hagytak jóvá erre. Tavaly 232 kérést nyújtottak be, és 211-et hagytak jóvá, fizettek ki. A tíz évnél idősebb, Marosvásárhelyen beíratott autókat lehet leadni, a részleteket megtalálják az érdeklődők a marosvásárhelyi városháza honlapján, tirgumures.ro oldalon.
Több légi célpontot észlelt a védelmi minisztérium radarrendszere a román légtér közelében, szombaton hajnalban.
Elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki vasárnapra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely részben Kovászna megyét is érinti.
Munkalátogatást tett pénteken az erdélyi autópálya Kolozs és Szilágy megyei építkezésein Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, aki a kivitelezés előrehaladását ellenőrizte, és egyeztetett a beruházásban részt vevő vállalatok képviselőivel
Ittas vezetés közben kaptak rajta két férfit a rendőrök pénteken, ugyanakkor egy jogosítvány nélkül vezető sofőrt is lefüleltek.
Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.
Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...
Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.
Súlyos incidens történt péntek reggel a Ryanair Thesszalonikiből a németországi Memmingenbe tartó járatán: a felszállást követően betört a repülőgép egyik ablaka, a kialakult helyzet miatt pedig megsérült egy utas.
szóljon hozzá!