
Az első sajtótájékoztató a felújított székhelyen
Fotó: rmdsz.ro
A szinte egy évig bezárt marosvásárhelyi RMDSZ-székházat teljes felújítás és átalakítás után nyitották újra meg csütörtökön. A megnyitó mellett nevet is kapott a pártszékház gyűlésterme.
2017. december 08., 13:582017. december 08., 13:58
Zonda Attiláról, az RMDSZ néhai parlamenti képviselőjéről, későbbi Maros megyei elnökéről nevezték el a felújított marosvásárhelyi pártszékház gyűléstermét. A marosvásárhelyi születésű közíró, zenepedagógus és politikus az első, 1990 májusában kiírt demokratikus választások után került Románia országgyűlésébe, ahol ’92-ig a tanügyi szakbizottságban vállalt munkát.
Ebben az időszakban nemcsak a higgadt, ám mégis erélyes politizálással hívta fel magára a figyelmet, hanem a Bukaresti Rádióban elhangzott, finom humorral fűszerezett parlamenti tudósításaival is.
– írta Ábrám Zoltán Zonda Attila halálának egyéves évfordulóján megjelentetett, parlamenti tudósításait tartalmazó gyűjteménye utószavában.
A húsz évvel ezelőtt bekövetkezett korai halála után a volt elnök bizonyos időszakokban még „jelen lehetett” az RMDSZ irodáiban. Bekeretezett fényképét aszerint tették ki vagy távolították el a székházból, hogy az aktuális pártvezér és csapata az adott időszakban éppen milyen irányvonalat képviselt a szövetségben.
Gál Éva, a szervezet egykori ügyvezető alelnöke mindvégig kitartott Zonda mellett; több ízben mentette meg a gyászszalagos fényképet.
– emlékszik vissza a volt ügyvezető. A fotónak egy másik példánya mindvégig Kerekes Károly, a tavaly leköszönt képviselő parlamenti irodájában volt. „Zonda Attila az az embertípus volt, akit mindenki szeretett, vagy legalábbis értékelt és tisztelt. Egy született elnök volt, aki óriási űrt hagyott maga után. Nem értem, az RMDSZ vezetőinek hogy nem jutott eszébe, hogy legalább post mortem Ezüstfenyő-díjjal tüntessék ki?” – teszi fel a kérdést Gál Éva.
Vass Levente, a marosvásárhelyi szervezet tavaly megválasztott elnöke már korábban megígérte, hogy Zonda Attilát „visszajuttatja” az őt megillető helyre, ehhez viszont meg kellett várnia a megfelelő alkalmat. A szinte egy évig bezárt székházat teljes felújítás és átalakítás után nyitották meg. A „született elnök” neve aznap került a gyűlésterem ajtajára, amikor Vass a sajtó képviselőinek is bemutatta az új köntösbe öltöztetett székhelyet. Az elnök reméli, hogy tartalommal és élettel is sikerül megtölteni a székházat, amelyben állandósítani szeretné a fogadóórákat.
Egyhetes sebességellenőrzési akciót tart országszerte a közutakon a rendőrség április 13–19. között, egy kiemelt nappal, amikor ígéretük szerint 24 órás folyamatos mérést végeznek.
Négy ember megsérült az Olt völgyén, a 7-es országúton hétfőn délután, miután két személyautó összeütközött. Az egyik sérültet SMURD-helikopterrel szállították a craiovai kórházba.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kedden a magyarországi választások eredményével kapcsolatban kijelentette, hogy fontos a román és a magyar kormány közötti szoros együttműködés fenntartása.
Mircea Abrudean szenátusi elnök kedden kijelentette, hogy a magyarországi választások eredménye az egész térség európai irányultságát erősíti meg.
A Figura Stúdió Színház ismét olyan bemutatóra készül, amely túlmutat a hagyományos színházi kereteken. Legújabb produkciója, címében A Mester és Margarita világát idézi, de „csak nyomokban tartalmazza” az eredeti mű elemeit.
A romániaiak csaknem 40 százaléka szerint az ország politikai rendszere annyira hibás, hogy teljes egészében le kell cserélni – derül ki az ARP közvélemény-kutató április 1-10. között készített felméréséből.
A legtöbb romániai lakos erősen érzi az áremelkedések hatásait, és jobban fél az iráni háború árakra gyakorolt hatásától és az üzemanyagválságtól, mint a konfliktus kiterjedésétől – derül ki az ARP közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Az ortodox húsvéti hosszú hétvégén a rendőrök hozzávetőlegesen 2400 járművezetőnek vonták be a jogosítványát – tájékoztatott kedden a belügyminisztérium.
Harminc alkalmazottat kellett volna elbocsátani Maros Megye Tanácsánál, de átcsoportosítással ezt kivédték. A döntést rendkívüli ülésen hozták meg, ahol útfelújításokról is szavaztak.
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével.
szóljon hozzá!