Hirdetés
Hirdetés

A „szoba”, amely a reményt jelenti sok koraszülött számára élet és halál között

A Maros megyei sürgősségi kórház neonatológiai intenzív osztályán 2023-ban 256 koraszülött csecsemőt ápoltak •  Fotó: Haáz Vince

A Maros megyei sürgősségi kórház neonatológiai intenzív osztályán 2023-ban 256 koraszülött csecsemőt ápoltak

Fotó: Haáz Vince

A Mentsétek meg a gyermekeket Románia nevű civil szervezet egyik legnagyobb projektje a hazai szülészeti osztályok rehabilitációjára és felszerelésére irányul. Az életveszélynek és egészségügyi kockázatoknak leginkább a kiskorú anyák és gyerekeik – sok esetben koraszülöttek – vannak kitéve. Románia élen jár az EU-ban a leányanyák számát tekintve és országszerte Maros megyében szül a legtöbb 18 év alatti lány. Az újszülött-intenzívterápiás osztályok és szülészetek korszerű orvosi felszereltsége életeket menthet.

Hajnal Csilla

2024. június 24., 09:502024. június 24., 09:50

Akik túl fiatalon válnak anyává, olyan jelentős egészségügyi kockázatoknak vannak kitéve, mint a magas vérnyomás, vérszegénység, koraszülés, az újszülött alacsony születési súlya és a szülés utáni depresszió.

A koraszülés további kockázatokat jelent az anya és az újszülött számára egyaránt, de a kiskorú terhesség gyakran összefügg a megnövekedett csecsemőhalandósággal is

– áll az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) 2022-es jelentésében.

Hirdetés

Romániában 2018 és 2022 között összesen 40 916 kiskorú anya hozta világra gyerekét,

a leányanyák közül 3696-an még a 15. életévüket sem töltötték be

– derül ki az intézet adataiból, amelyre a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet hivatkozik közleményében. Maros megye évek óta vezeti a listát:

2022-ben 465 leányanya szült itt az országosan jegyzett 7120 kiskorú anya közül.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy

a legkorszerűbb orvosi berendezések döntő mértékben hozzájárulnak a koraszülött vagy súlyos patológiával világra jött újszülöttek megmentéséhez.

Románia hatalmas szociális és gazdasági aránytalanságokkal küzd, és a lakosság kiszolgáltatott része, különösen a terhes nők és a gyermekek marginalizált helyzetben vannak – a szervezet rajtuk segítene leginkább.

Minden évben felmérik az igényeket

A Mentsétek meg a gyermekeket szervezettől 2024-ben több mint 45 hazai egészségügyi intézmény kért támogatást felszerelésre és rehabilitációs programokra – tájékoztat közleményében a szervezet.

Az intézményeknek szükségük van több mint 250 darab nagy teljesítményű orvosi berendezésre, többek között

  • 17 inkubátorra,

  • 10 koraszülött-újraélesztő asztalra,

  • 13 ultrahangkészülékre,

  • 17 lélegeztetőgépre,

  • röntgenkészülékekre,

  • laparoszkópra,

  • anyatej-tápanyagelemző berendezésre,

  • hűtőszekrényre,

  • pasztőrözőgépre stb.,

mindehhez pedig több mint ötmillió euróra van szükség.

A Maros megyei klinikai sürgősségi kórház nem kötött partnerséget a Mentsétek meg a gyermekeket szervezettel, de már többször részesültek a szervezet támogatásából. A szervezet ugyanis

minden évben megtudakolja a sürgősségi kórházak újszülött-gyógyászati (neonatológiai) osztályától, hogy milyen orvosi felszerelésekre van szükségük, és a prioritások függvényében választják ki azokat a kórházakat, amelyeknek támogatást biztosítanak a felszerelések beszerzésére

– részletezte Mariana Negoiță, a Maros megyei klinikai sürgősségi kórház szóvivője a Székelyhonnak.

A Maros megyei sürgősségi kórház újszülött-intenzív osztályán 2023-ban 256 koraszülött csecsemőt ápoltak.

Az inkubátor életeket ment •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az inkubátor életeket ment

Fotó: Haáz Vince

A személyi jövedelemadó felajánlásával segíthetünk

A szervezet a Legkisebb szoba elnevezésű kampánya egy mindössze 0,2 négyzetméteres, inkubátor méretű helyiségről szól, amelynek a megléte gyakran az élet és halál közötti különbséget jelenti a koraszülöttek számára.

A legkisebb szobát a jövedelemadó 3,5 százalékának a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet javára történő átirányításával lehet a rászoruló kórházak rendelkezésére bocsátani

– olvasható a szervezet által elküldött közleményben.

A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet 2010-2023 között

126 orvosi egységet – neonatológiai részleget, újszülött-intenzív osztályt, gyermekgyógyászatot, szülészetet és nőgyógyászatot – láttak el orvosi felszereléssel az ország valamennyi megyéjében.

Ez 11 millió eurós beruházást jelentett, ezáltal több mint 1770 berendezést adományozhattak a kórházaknak, megkönnyítve több mint 200 ezer gyermek kezelését Romániában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Csak bírja a pénztárcánk – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (1.)

Izgalmas időszak előtt áll a videójáték-ipar, aminek a jövőjébe kaphattunk betekintést a nyári bemutató-események révén. Összeállításunkban a legnagyobb bejelentéseket szedtük össze.

Csak bírja a pénztárcánk – ezeket a videójátékokat várjuk a GTA 6 mellett (1.)
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

A fokozódó elégedetlenségek miatt japánsztrájkot indít az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben a Sanitas szakszervezet kedden. Az érdekvédelem főként a véglegesítés előtt álló egységes bértörvény-tervezet módosítását szeretné elérni.

Japánsztrájk kezdődik az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 08., hétfő

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről

A Hunyad megyei törvényszék elrendelte hétfőn annak a férfinek az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal rálőtt négy emberre Lupényben. A törvényszék döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.

Rálőtt a családtagjaira, majd az erdőbe menekült – megvannak a rendőrségi részletek a lupényi lövöldözésről
2026. június 08., hétfő

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben

A hét elején az átlagosnál melegebb idő várható, majd átmeneti lehűlés érkezik. A hónap közepétől ismét melegszik az idő, ugyanakkor záporokra és zivatarokra szinte minden nap számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.

Nyárias napok és csapadékos időszakok váltogatják egymást a kéthetes előrejelzésben
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét

Rendkívüli ülésen fogadta el a gyergyószentmiklósi önkormányzati képviselő-testület azt a határozatot, amellyel a Monturist Kft. közgyűlésének összehívását kezdeményezik, ahol a cégvezető menesztését szeretnék elérni és kineveznék az utódját is.

Leváltaná Gyergyószentmiklós a Monturist vezetőjét
2026. június 08., hétfő

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson

A népzene, a könnyűzene és a gasztronómia találkozására épül a Folk & Roll Víkend, egy minifesztivál, amelyre július 31. és augusztus 2. között kerül sor Gyergyószentmiklóson. A város nem marad fesztiválhangulat nélkül idén sem.

Folk & Roll Víkend névvel tartanak minifesztivált Gyergyószentmiklóson
2026. június 08., hétfő

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén

Összesen 9,76 millió hektár területre nyújtottak be 671.334 egységes agrártámogatási kérelmet a június 5-i határidőig.

APIA: közel 10 millió hektár területre nyújtottak be agrártámogatási kérelmet idén
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint

Idén májusban 4 679 826 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 2812-vel kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2784 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.

Ennyi volt az átlagnyugdíj a legutóbbi összesítés szerint
2026. június 08., hétfő

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Újabb hónapra hosszabbították meg a vészhelyzetet Parajdon
2026. június 08., hétfő

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét

Eugen Tomac kijelölt kormányfő hétfőn közölte, hogy legkésőbb szerdára véglegesíti miniszterjelöltjeinek listáját, és ismét hangsúlyozta, hogy technokrata kormánynak szeretne bizalmi szavazást kérni a parlamentben.

Tomac: legkésőbb szerdáig véglegesítem a kabinet összetételét
Hirdetés