
Tavasszal fognak hozzá a Nárcisz sétány 1. szám alatti tömbház hőszigeteléséhez
Fotó: Mihály László
A hargitai megyeszékhelyen 54 tömbház hőszigetelése van napirenden, amelyeket a közeljövőben terveznek megvalósítani. Kedden alá is írták a csíkszeredai Nárcisz sétány 1. szám alatti tömbház hőszigetelésére a kivitelezési szerződést.
2025. február 04., 15:292025. február 04., 15:29
Annak apropóján, hogy kedden aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Nárcisz 1. számú tömbház hőszigetelésére, Korodi Attila polgármester és Bors Béla alpolgármester beszámoltak arról, hogyan áll a város a tömbház-hőszigetelések terén.
Mint elhangzott, Csíkszereda 308 társasháza közül 158-at már hőszigeteltek, öt tömbház pedig részben szigetelt. Ugyanakkor további 54 hőszigetelése van napirenden, a beruházás különböző szakaszaiban.
Az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) tizenkét tömbház hőszigetelésére pályázott a város, összesen 41,73 millió lejre kötöttek finanszírozási szerződést. Ezek között található a Nárcisz sétány 1. szám alatti tömbház, amelyet 3,36 millió lejből újítanak fel, a kivitelezési határidő öt hónap. A munkálatokat székelyudvarhelyi cég végzi el, amint kitavaszodik, hozzáfognak a megvalósításhoz. A PNRR-s pályázatoknál a lakók önrésze az el nem számolható költségek 25 százalékát teszi majd ki, a többit a pályázat száz százalékban fedezi.
Decemberi forradalom utca 34. – közbeszerzés alatt, ha nem lesz óvás, idén befejezhető;
Lendület sétány 2. – van építkezési engedély, készül a műszaki terv;
Lendület sétány 4. – van építkezési engedély, készül a műszaki terv;
Gál Sándor utca 2–4. – építkezési engedély beszerzése;
Decemberi forradalom utca 13. – építkezési engedély beszerzése;
Nagy István festő sétány 12/A – építkezési engedély beszerzése;
Kossuth Lajos utca 17–19–21–23. – építkezési engedély beszerzése;
Márton Áron utca 1. – építkezési engedély beszerzése.
A Központi Fejlesztési Régió programjából (PRC) további nyolc tömbháznál végeznék el az energetikai fejlesztéseket, a megvalósíthatósági tanulmányok már elkészültek, várják ennek a kiírásnak az eredményeit.
„Azt tudni kell, hogy a központi régiós pályázatoknál a város számára nincsen biztosítva a pályázati összeg, hanem versenyezni kell a többi településsel. Jelen pillanatban a rendelkezésre álló összeg 120 százalékára van benyújtva pályázat a hat megyéből, de bízunk benne, hogy jó pontszámokat érünk el” – magyarázta az alpolgármester.
A Lendület sétány egyik tömbháza, amelyet a közeljövőben leszigetelnek
Fotó: Mihály László
Hozzátette, a szigetelési programok évről évre nagyot fejlődtek,
akár triplaüveges ablakokat is felszerelnek, vagy néhány helyen automata füstkiengedő rendszert is beszerelnek. Ezúttal a központi régió mostani kiírása még egy újabb feltételt szabott: a szobákba hőcserélőt is kell építeni, ezzel is csökkentve a hőveszteséget.
Szabadság tér 2–4–6–8.;
Gyermek sétány 13.;
Müller László utca 23.;
Pacsirta sétány 8.;
Tudor Vladimirescu utca 19.
Ugyanakkor még további 33 csíkszeredai tömbház esetében készül a megvalósíthatósági tanulmány a hőszigetelésükre. Ezek a következők:
Kossuth Lajos utca 10–12–14–16–18.;
Müller László utca 2/AC;
Pacsirta sétány 4.;
Szabadság tér 7–9–11–13–15.;
Decemberi forradalom utca 15–19, 36.;
Fenyő utca 1.;
Festő Nagy István sétány 8., 10.;
Hősök utca 5.;
Müller László 6., 8., 11., 13., 15., 19., 21.;
Nagyrét utca 20.;
Nicolae Bălcescu utca 2.;
Temesvári sugárút 5., 9., 24–28., 42–48., 45–51.;
Tudor Vladimirescu utca 27.;
Gyermeksétány 9. szociális tömbház - közbeszerzés előtt a műszaki terv;
majdan felépülő nZeb (nearly zero-energy buildings), vagyis közel nulla energiaigényű ifjúsági és szociális tömbház – készül a megvalósíthatósági tanulmány;
az ANL-s tömbházak – készül a célszerűségi tanulmány.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!