
Egyre inkább elengedhetetlen lesz olyan talajművelési technológiákat alkalmazni, amelyekkel meg lehet tartani a vizet a földben. Archív
Fotó: Pinti Attila
Decemberben a sokéves átlagnál háromszor több csapadék esett Hargita megyében, de még ez sem volt elegendő ahhoz, hogy pótolja a jórészt ősszel kialakult vízhiányt a talajban. A jövőben egyre fontosabbá válik, hogy a gazdák képezzék magukat és alkalmazzák a vízmegtartó talajművelési technológiákat.
2022. január 09., 09:582022. január 09., 09:58
2022. január 09., 10:002022. január 09., 10:00
Fontos volna ugyan, hogy lehűljön az idő és megálljon a hó a földeken, de
Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy az elmúlt hónapban háromszor több csapadék esett Hargita megyében, mint amennyi átlagban decemberben szokott, és ez pótolta a vízhiány egy részét a talajban,
Fotó: Gábos Albin
„Decemberben csapadéktöbblet volt, majdnem a háromszor annyi csapadék esett, mint a sokévi decemberi átlag. Éves összesítésben azonban még így is egy elég jelentős csapadékkiesés jellemezte az elmúlt évet. Százalékban kifejezve ez körülbelül 15-20 százalékos hiányt jelent a sokévi átlaghoz képest.
– magyarázta az szakigazgatóság vezetője. Romfeld Zsolt kérdésünkre azt is elmondta, hogy Csíkszéken, Udvarhelyszéken és Gyergyószéken, tehát
Fotó: Gábos Albin
Noha az enyhe télnek határozottan kedvező hatásai is voltak, egyre sürgetőbb, hogy lehűljön az idő és megálljon a földeken a hó. „Már november végétől, december elejétől időszerű lett volna, hogy havazzon, de ha most lehavazna és utána jönnének nagy hőingadozások, a hó megvédené a növénykultúrákat.
– fogalmazott a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Romfeld Zsolt ezzel kapcsolatban arra is kitért, hogy az utóbbi években kissé eltolódtak az évszakok, az időjárás már nem olyan, mint régen volt, de a cél az, hogy a mezőgazdaság tudjon alkalmazkodni az új körülményekhez, fel tudja dolgozni ezeket a változásokat.
Fotó: Gábos Albin
Ilyen technológiák már régóta léteznek, például ezért kell ősszel végezni a szántást, hogy a művelet során ne száradjon ki a talaj. A tavaszi talajelőkészítés során is figyelni kell erre, mert az optimális időben – amikor még nem magas a hőmérséklet és nem szeles az időjárás – előkészített magágy megtartja a vizet. Ha viszont megkésik ezzel a gazda, vagy „túldolgozza” a földet, akkor kiszárítja a talajt – magyarázta Romfeld Zsolt. Szerinte egyre fontosabb lesz, hogy a gazdák képezzék magukat e téren. Egy egyszerű gazda, aki nem tanulta a technológiát, csak kísérletezik, hasznosabb lenne tehát, ha igénybe venné tapasztalt szakember segítségét.
– szabta a témára az ismert mondást zárásként Romfeld Zsolt.
Fotó: Barabás Ákos
Több hetes aszályos időszak után kedden Székelyföld legnagyobb részére megérkeztek a rég várt esőzések. A csapadék területi eloszlása azonban jelentős eltéréseket mutat: Udvarhelyszék kapta a legtöbbet, míg Háromszékre elenyésző mennyiség jutott.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) újabb, légköri instabilitásra vonatkozó sárga jelzésű riasztásokat adott ki szerdára és csütörtökre, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.
Hét embert vettek őrizetbe kedden a Brassó megyei rendőrök, miután botrányt okoztak a város történelmi központjában, majd erőszakosan léptek fel az őket megállítani próbáló rendőrökkel szemben – számolt be a Rador hírügynökség nyomán a G4media.ro.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök úgy véli, hogy néhány napon belül megoldódhatnak a daganatos betegek speciális engedélyhez kötött gyógyszerekkel való ellátásának problémái.
lie Bolojan ügyvivő miniszterelnök bejelentette, nagy valószínűséggel elvetik azt a javaslatot, hogy a vakációk alatt ne folyósítsanak szociális ösztöndíjat a diákoknak.
Elérhetővé vált a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen lezajlott büntetőper jogerős ítélete az indoklással együtt. Ebből kiderül, milyen okból változott a legfőbb vádpontokban felmentésre az ítélet az elsőfokú döntéssel szemben.
Az USR felszólította az ANI-t, hogy tegye közzé azoknak a helyi és megyei önkormányzati képviselőknek a névsorát és párthovatartozását, akik választott tisztségük mellett valamely közintézménnyel is munkaviszonyban állnak.
Viharokra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást bocsájtott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Az előrejelzés a székelyföldi megyéket is érinti, nyugati szomszédunknál már át is vonult a vihar.
Érdemi eredmény nélküli, „udvariassági” találkozónak nevezte Constantin Paraschiv szakszervezeti vezető a Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszterrel folytatott keddi egyeztetést.
Hat utca felújítását magába foglaló beruházás kezdődött el Székelykeresztúron – elsőként az Orbán Balázs utcába vezényelték ki a munkagépeket, ahol az aszfalt feltörése zajlik. A cél az, hogy négy helyszínen még idén elvégezzék a korszerűsítést.
szóljon hozzá!