
Egyre inkább elengedhetetlen lesz olyan talajművelési technológiákat alkalmazni, amelyekkel meg lehet tartani a vizet a földben. Archív
Fotó: Pinti Attila
Decemberben a sokéves átlagnál háromszor több csapadék esett Hargita megyében, de még ez sem volt elegendő ahhoz, hogy pótolja a jórészt ősszel kialakult vízhiányt a talajban. A jövőben egyre fontosabbá válik, hogy a gazdák képezzék magukat és alkalmazzák a vízmegtartó talajművelési technológiákat.
2022. január 09., 09:582022. január 09., 09:58
2022. január 09., 10:002022. január 09., 10:00
Fontos volna ugyan, hogy lehűljön az idő és megálljon a hó a földeken, de
Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy az elmúlt hónapban háromszor több csapadék esett Hargita megyében, mint amennyi átlagban decemberben szokott, és ez pótolta a vízhiány egy részét a talajban,
Fotó: Gábos Albin
„Decemberben csapadéktöbblet volt, majdnem a háromszor annyi csapadék esett, mint a sokévi decemberi átlag. Éves összesítésben azonban még így is egy elég jelentős csapadékkiesés jellemezte az elmúlt évet. Százalékban kifejezve ez körülbelül 15-20 százalékos hiányt jelent a sokévi átlaghoz képest.
– magyarázta az szakigazgatóság vezetője. Romfeld Zsolt kérdésünkre azt is elmondta, hogy Csíkszéken, Udvarhelyszéken és Gyergyószéken, tehát
Fotó: Gábos Albin
Noha az enyhe télnek határozottan kedvező hatásai is voltak, egyre sürgetőbb, hogy lehűljön az idő és megálljon a földeken a hó. „Már november végétől, december elejétől időszerű lett volna, hogy havazzon, de ha most lehavazna és utána jönnének nagy hőingadozások, a hó megvédené a növénykultúrákat.
– fogalmazott a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Romfeld Zsolt ezzel kapcsolatban arra is kitért, hogy az utóbbi években kissé eltolódtak az évszakok, az időjárás már nem olyan, mint régen volt, de a cél az, hogy a mezőgazdaság tudjon alkalmazkodni az új körülményekhez, fel tudja dolgozni ezeket a változásokat.
Fotó: Gábos Albin
Ilyen technológiák már régóta léteznek, például ezért kell ősszel végezni a szántást, hogy a művelet során ne száradjon ki a talaj. A tavaszi talajelőkészítés során is figyelni kell erre, mert az optimális időben – amikor még nem magas a hőmérséklet és nem szeles az időjárás – előkészített magágy megtartja a vizet. Ha viszont megkésik ezzel a gazda, vagy „túldolgozza” a földet, akkor kiszárítja a talajt – magyarázta Romfeld Zsolt. Szerinte egyre fontosabb lesz, hogy a gazdák képezzék magukat e téren. Egy egyszerű gazda, aki nem tanulta a technológiát, csak kísérletezik, hasznosabb lenne tehát, ha igénybe venné tapasztalt szakember segítségét.
– szabta a témára az ismert mondást zárásként Romfeld Zsolt.
Fotó: Barabás Ákos
Benyújtották pénteken a parlamentbe a Románia nem eladó – progresszisták nélküli kormány címet viselő bizalmatlansági indítványt, amelyben az Ilie Bolojan vezette kormány lemondását követelik a kezdeményezők.
Románia egyik legnagyobb turisztikai beruházásaként mutatták be a DraculaLandet, egy Bukarest közelében tervezett komplexumot, amely évente akár 3 millió látogatót vonzana tematikus parkjával és digitális újdonságaival.
Több riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a felerősödő szél miatt.
Nyilvánosságra hozták azt az elképesztő térfigyelő kamerás felvételt, amely rögzítette, ahogyan egy autó Nagyváradon átrepül egy körforgalmon, majd két másik jármű felett is.
El kell távolítani a Facebookról azt a kampányvideót, amelyiken az USR bukaresti időközi főpolgármester-választáson induló jelöltje, Cătălin Drulă Nicușor Dan államfő társaságában jelenik meg – döntötte el csütörtökön a bukaresti Városi Választási Iroda.
A kedvezőtlen körülmények miatt le kellett állítani a brit túrázó utáni kutatást a Bucsecs-hegységben. A hatóságok hangsúlyozzák: nem adták fel az ügyet, a keresés csak ideiglenesen szünetel.
Ünnepi vásár kezdődik december 5-én Sepsiszentgyörgyön: a kézműves termékek kavalkádja mellett menhelyi kutyákkal lehet ismerkedni, de érkezni fognak a motoros Mikulás-segédek és meggyújtják a karácsonyfa fényeit is. Mutatjuk a programot.
Meglepően enyhén indult a reggel Székelyföld- és országszerte 2025. december 5-én. Noha hajnalban néhol fagypontközeli értékek voltak, reggel 7–8 órára már olyan enyhe idő volt, hogy jogosan kérdezhettük: milyen évszakban vagyunk?
A Lukoil benzinkutak jogszerűen működhetnek 2026 áprilisáig – jelentette ki csütörtök este Oana Țoiu külügyminiszter.
Forgalmi korlátozásokra kell számítani pénteken Marosvásárhelyen a karácsonyi vásár megnyitója miatt.
szóljon hozzá!