Hirdetés
Hirdetés

A börtönbe és a kriptába is benézhetünk a Múzeumok Éjszakáján

Ismertették a Múzeumok Éjszakái idei lehetőségeit a maros megyei szervezők •  Fotó: Haáz Vince

Ismertették a Múzeumok Éjszakái idei lehetőségeit a maros megyei szervezők

Fotó: Haáz Vince

Marosvásárhelyen a hagyományokhoz híven, immár 18. alkalommal szervezik meg szombaton a Múzeumok éjszakáját. A megyeszékhelyen csak a könyvtárosok tiltakoznak, például a Teleki Tékában zárt kapuk lesznek, de más kulturális intézményben tárt ajtókkal és színes programokkal várják az érdeklődőket.

Simon Virág

2024. május 14., 18:452024. május 14., 18:45

Százhúsz programmal készül a Maros Megyei Múzeum és partnerszervezetei a május 18-án, szombaton tartott Múzeumok éjszakájára.

Mindenhol számos program

Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója kedden, az eseményt beharangozó sajtóeseményen elmondta:

Hirdetés

nagy örömükre szolgál, hogy sikerült a felújított természetrajzi múzeumot is megnyitni és sokféle érdekes látnivalót bemutatni az oda érkezőknek.

Megtudtuk, hogy a diákoknak szervezett Zöld héten négyezer óvodás és iskolás látogatta meg az állandó és időszakos kiállításokat.

Ötvös Koppány Bulcsú szerint érdemes idén is a szombati napot a programokra szánni •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Ötvös Koppány Bulcsú szerint érdemes idén is a szombati napot a programokra szánni

Fotó: Haáz Vince

A Kultúrpalota is teljes pompájában, sok állandó kiállítással várja a látogatókat a Múzeumok éjszakáján is. A megyei múzeumnak harminc partnerszervezet segít a szervezésben, színes és érdekes programokat kínálva.

Hangos tárlatvezetés a Kultúrpalotában

Péter Ferenc, a megyei múzeumot fenntartó Maros megyei tanács elnöke úgy értékelte, hogy egyre több múzeumban sikerült olyan tárlatokat szervezni, amelyek anyagát interaktív elemekkel is bemutatják. Büszkén számolt be arról, hogy

a Kultúrpalotában már hangos tárlatvezetés is lehetséges, hiszen saját alapokból és támogatásból olyan berendezéseket vásároltak, amelyekkel a látogatók a saját ritmusukban és kedvük szerint sétálhatnak végig az állandó és ideiglenes tárlatokon.

A Visit Maros Egyesület telefonos appját letöltők pedig a telefonjuk segítségével érthetik el a hangos tárlatvezetést. „A százéves Kultúrpalota nemcsak kiállítások, hanem koncertek, kulturális rendezvények, továbbképzések otthona is, sikerült igazi közösségi helyszínné alakítani és ezt köszönöm a múzeum lelkes szakembereinek és a Visit Maros Egyesületnek is” – mondta a megyei tanács elnöke, arra biztatva mindenkit, hogy

látogassanak el a szombat éjszaka 2 óráig tartó rendezvényekre.

Farkas Noémi szerint mindenki talál kedvére való programot •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Farkas Noémi szerint mindenki talál kedvére való programot

Fotó: Haáz Vince

Színház, állatkert, zsinagóga

A programokat részletesebben Farkas Noémi programvezető ismertette, akitől megtudtuk, hogy többek között

meg lehet látogatni a marosvásárhelyi börtön Retyezét utcai épületének egy részét, de újra le lehet menni a főtéri katolikus plébánia kriptájába.

Mindezek mellett a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata bemutatóval készült a szombati rendezvénysorozatra. A részletes program megtalálható a múzeum weboldalán, ahol mindenki találhat kedvére való programot, hiszen szombaton 11 órától, vasárnap éjszaka 2 óráig számos helyszínen,

több, mint száz programlehetőség közül lehet válogatni.

Jó tudni, hogy a rendezvényeken való részvétel karkötőhöz kötött, ezt a múzeumokban lehet megvásárolni, felnőtteknek és nyugdíjasoknak tíz lejért, gyermekeknek 2 lejért. Az állatkerti programok, látványetetések szombaton 19-02 óra között lesznek, ezekre is be lehet lépni a karkötővel, de ha a helyszínen váltjuk meg, akkor a gyerekek 5 lejért kapnak karkötőt (ennek technikai okai vannak, az állatkert csak ilyen értékű gyermekjegyet tud eladni).

A könyvtárak idén kimaradnak
Az állami könyvtárakban dolgozókat tömörítő érdekvédelmi szervezetek hétfőn délután közölték, nem vesznek részt a Múzeumok éjszakája programsorozatban, így tiltakozva az ellen, hogy a kormány nem tartotta be a kulturális intézményekben dolgozóknak tett ígéreteit, és nem biztosít méltányos bérezést nekik. Marosvásárhelyen, a tiltakozás miatt a Múzeumok éjszakája rendezvénysorozatból kimarad a megyei könyvtár és a Teleki Téka is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 11., szerda

Csak hidegaszfalttal javítanak egyelőre az országutakon

A tél folyamán kialakult úthibák, kisebb-nagyobb kátyúk javítását hidegaszfalttal végzik az országutakon Hargita megyében. A nagyobb javításokra várni kell, és mivel nincs még költségvetés, egyelőre nem lehet tudni, hogy mire lesz pénz.

Csak hidegaszfalttal javítanak egyelőre az országutakon
Hirdetés
2026. március 11., szerda

Ma délelőtt tárgyalják az amerikai katonai erők idejövetelét

Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

Ma délelőtt tárgyalják az amerikai katonai erők idejövetelét
2026. március 11., szerda

Meghalt egy katonai pilóta, miközben megpróbált kimenteni egy víztartályba esett kutyát

Meghalt egy katonai pilóta kedden a borceai légi támaszponton.

Meghalt egy katonai pilóta, miközben megpróbált kimenteni egy víztartályba esett kutyát
2026. március 11., szerda

Mezőgazdasági szezonkezdés: a környezeti feltételek jók, a gazdaságiak rosszak

A csapadékmennyiséget tekintve az elmúlt öt év legjobb telén vagyunk túl, a környezeti adottságok jók a mezőgazdasági szezonkezdéshez. Gazdasági szempontból azonban ez már kevésbé mondható el, több okból sem.

Mezőgazdasági szezonkezdés: a környezeti feltételek jók, a gazdaságiak rosszak
Hirdetés
2026. március 10., kedd

Növelné a kormány az önkormányzatoknak szánt forrásokat

A 2026-os költségvetés tervezetében a helyi közösségek fejlesztésére több mint 86,4 milliárd lejt irányoznak elő, 7,4 milliárd lejjel többet, mint 2025-ben, és ez az eddigi legnagyobb összeg, amit a helyi önkormányzatok támogatására szánnak.

Növelné a kormány az önkormányzatoknak szánt forrásokat
2026. március 10., kedd

Félmillió lejes kárt is okoztak az online csalók Hargita megyében

Közel 130 online térben elkövetett csalást jelentettek a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságon 2025-ben. A legnagyobb kár összege, amelyet online csalással csaltak ki az áldozatból, több mint 500 ezer lej.

Félmillió lejes kárt is okoztak az online csalók Hargita megyében
2026. március 10., kedd

Hivatalos látogatást tesz csütörtökön Romániában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök

Hivatalos látogatásra Romániába érkezik csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Hivatalos látogatást tesz csütörtökön Romániában Volodimir Zelenszkij ukrán elnök
Hirdetés
2026. március 10., kedd

A közel-keleti helyzetről tárgyal a Legfelsőbb Védelmi Tanács

Nicușor Dan államfő összehívta szerdára a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését.

A közel-keleti helyzetről tárgyal a Legfelsőbb Védelmi Tanács
2026. március 10., kedd

Sajtóforrás: harci repülőgépeket és katonákat küldene az USA Romániába a közel-keleti konfliktus miatt

Az Amerikai Egyesült Államok harci repülőgépeket és katonákat telepítene a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu-légibázisra az Iránnal fennálló háborús helyzet miatt – értesült a Digi24 hírportál különböző információs forrásokból.

Sajtóforrás: harci repülőgépeket és katonákat küldene az USA Romániába a közel-keleti konfliktus miatt
2026. március 10., kedd

Sajtóértesülés: még ezen a héten Bukarestbe jön Volodimir Zelenszkij

Hivatalos látogatást tesz Romániában március 12-én, csütörtökön Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelynek során Nicușor Dan elnökkel találkozik – értesült a Digi24 hírportál.

Sajtóértesülés: még ezen a héten Bukarestbe jön Volodimir Zelenszkij
Hirdetés