
A még befödött oltár 2021 pünkösdjén. Immár hívekkel teli a nyeregben. Archív
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ideiglenesen, Ferenc pápa látogatásának idejére födték be 2019-ben a csíksomlyói nyeregben a Hármashalom oltár előtti pódiumot, ami végül pár évig ottmaradt, ám 2023-ban ismét régi formájában pompázik az oltár.
2023. május 28., 12:142023. május 28., 12:14
2023. május 28., 12:152023. május 28., 12:15
A pápalátogatás óta lejárt egy világjárvány, 2020 pünkösdjén a korlátozások miatt nem népesült be a csíksomlyói hegynyereg, ezért különösen szemléltető az a képpár, amelyen a lefödött és a „felszabadított” oltárt mutatjuk.
A Hármashalom oltár az idei pünkösdi búcsún és 2020 pünkösdjén, a világjárvány miatti lezárások idején. Pinti Attila és Dezső László felvételei
Ferenc pápa érkezésére egy faszerkezetű befödést készítettek az oltár fölé, amelyre fehér vásznat vontak.
A Hármashalom-oltár előkészítése a 2019-es pápalátogatásra. Archív
Fotó: Pinti Attila
Mivel az oltárt annak idején Makovecz Imre tervezte, így a Makovecz Imre Közhasznú Alapítványnak is láttamoznia kellett a híres építész művének módosítási tervét, amelyet meg is tettek, illetve Vatikánban is jóváhagyták, így foghattak hozzá 2019 áprilisában a kivitelezéshez. Ekkor
A 2015-ös búcsút megelőzően is felújítást végeztek az oltáron, akkor napokkal pünkösd előtt sikerült befejezni a munkát, amelynek egy részét – ötmillió forinttal – a magyar kormány finanszírozta, további kétmillió forintnyi hozzájárulást a ferences rendi kolostor költségvetéséből különítettek el.
Szükség volt a két főtartóoszlop visszavágására, mivel azok két betonoszlopba voltak ültetve, a vízelvezetés hiányában pedig teljesen elkorhadtak.
illetve a nem megfelelő vízelvezetés volt az oka annak is, hogy a kőfalon 2–3 négyzetméteres felületeken átütött a salétrom. Ezeket a felületeket letakarították, és megoldották a szakszerű vízelvezetést. A tetőszerkezet régi elemeit megőrizték, felújították, a kereszt felső ágát pedig kicserélték.
A Hármashalom-oltár a 2015-ös felújításkor. Archív
Fotó: Veres Nándor
A Hármashalom oltár 1996 őszén épült, ugyanazon év november 24-én szentelték fel, a szertartást Borbély Gábor főesperes végezte. A oltár tervét P. Bartók Albert gondolta ki, a felépítési tervet Makovecz Imre budapesti műépítész készítette.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
szóljon hozzá!