Hirdetés
Hirdetés

A bántalmazás nem magánügy

•  Fotó: Nagy Lilla

Fotó: Nagy Lilla

A bántalmazást nem szabad félvállról venni. Amennyiben környezetünkben valaki érintett, bele kell avatkoznunk, mivel a bántalmazás nem magánügy. Beszéljünk az érintettel, a családjával, nyújtsunk annyi segítséget, amennyit tudunk vállalni.

Nagy Lilla

2024. november 25., 15:552024. november 25., 15:55

2024. november 26., 13:392024. november 26., 13:39

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján, november 25-én érdemes lehet elgondolkodnunk, hogy akár személyes életünkben, akár a környezetünkében felfigyelhetünk-e bántalmazásra, akár erőszakra.

Hirdetés

Vasárnap a csíkszeredai Csíki Moziban beszélgetett a témáról Bakk-Miklósi Kinga pszichoterapeuta, Simó Franciska filmrendező és Kovács Károly, az esemény moderátora a filmrendező Érted című dokumentumfilmje vetítését követően.

A beszélgetés elején a szakember leszögezte, nemcsak nők elleni erőszak létezik, hanem férfiak ellen is el lehet követni. Az erőszaknak több fajtáját különböztethetjük meg: verbális, fizikai, gazdasági, szexuális bántalmazás egyaránt létezik.

  • Verbális bántalmazásról beszélünk, mikor mindenféle jelzővel illetjük a másikat, zsaroljuk, lealacsonyítjuk szavainkkal;

  • fizikai bántalmazásról, mikor testi erőt fordítunk a másik ellen,

  • gazdasági bántalmazásról, mikor anyagilag függővé tesszük társunkat, illetve

  • szexuális bántalmazásról, amikor a másik akaratán kívül közeledünk feléje.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Mitől válik valaki bántalmazóvá vagy bántalmazottá?

„A családi mintáknál kezdődnek a párkapcsolati szerepkörök, az a kezdet, amit látunk” – fogalmazott a pszichológus, majd hozzátette, hogy

egy életre szóló pecsét az, amit otthonról hozunk; lehet ez áldás, de átok is.

Áldás lehet, amennyiben értünk a szóból, és tudatosan nem követjük a mintát, ez azonban nagyon ritka. Az emberek zöme ugyanis nem tud lelépni az ismerős útról, így a szülei mintájára viselkedik felnőttként egy kapcsolatban. Sokszor ezt felismeri az egyén, és habár nem tetszik saját magának sem, hogy épp bántalmazza párját, érzelmileg annyira ismerős terepen jár ilyenkor, hogy nem tud kiszállni belőle.

Bántalmazóvá válhat valaki, aki önbizalomhiánnyal küzd, akinek önértékelési gondjai vannak, bizonytalan, hiszen a bántalmazástól azt érzi, ledominálta a másikat, és így ő is lehet valaki.

Bakk-Miklósi Kinga szerint egy egészséges embernek nincs szüksége ilyesfajta megerősítésre.

bántalmazás, fizikai Galéria

A bántalmazásnak négy fajtáját különböztetjük meg: van a verbális, a fizikai, a gazdasági és a szexuális bántalmazás

Fotó: 123RF

A bántalmazott pedig az érem másik oldala, az az egyén, akire a kapcsolat dinamikájában a naiv szerepe hárul.

Idézet
A bántalmazott habitusában jó adag remény kell legyen, hit, aztán elbizonytalanodás, majd csalódás, majd újra remény, addig, amíg a kapcsolat tart”

– fogalmazott a szakember, hozzátéve, hogy ugyanakkor a bántalmazott is önbizalomhiánnyal, önértékelési gondokkal küzdhet.

Onnan tudhatjuk, hogy környezetünkben valaki egy bántalmazó kapcsolatban él, hogy sok esetben elszigetelődnek, „maszkot hordanak”, mivel nem érzik, hogy kapcsolódni tudnának családjaikhoz, barátaikhoz.

Jelentkezhet depresszió, pánikroham, ezek a járulékos tünetek.

Hogyan tud fennmaradni egy bántalmazó kapcsolat?

A párkapcsolat bántalmazó és bántalmazott dinamikája azért tud fennmaradni, mert mindig van egy kibéküléses időszak.

Idézet
Ezek a nagyon erős mézes napok, amikor újra egymásra találnak, ami tarthat hetekig, de akár csak percekig is, utána folytatódik a bántalmazás”

– emelte ki a szakember. Ez a cirkularitás. A bántalmazó kapcsolat szereplői jellemzően nem nőttek még fel érzelmileg, ami szintén az otthoni környezetben gyökerezhet. Lehet, hogy elnyomták gyerekként, mindenért bocsánatot kellett kérnie, a szavának nem volt súlya, de

lehet, hogy egy állandóan követelőző, számon kérő szülő fékezte az érzelmi érettség kialakulását.

bántalmazás, fizikai Galéria

A fizikai agresszió külsérelmi nyomokkal is jár

Fotó: Barabás Ákos

Mit tehetünk és mit nem tehetünk, ha valakit bántalmaznak a környezetünkben?

„Ha környezetünkben bántalmazásról tudunk, nem vegyük félvállról, hiszen a bántalmazás nem magánügy” – fogalmazott a pszichoterapeuta. Szerinte

nem szabad rájuk hagyni, beszélni kell a bántalmazottal, éreztetnünk kell vele, hogy ránk számíthat.

Fontos azonban, hogy ne faggassuk őket, hagyjuk, hogy annyi részletet osszanak meg, amennyi nekik kényelmes. Tehát ne lépjük át a határt. Fontos az is, hogy ne ígérjünk nekik olyat, amit nem tudunk betartani. „Annyit vállaljunk át, amennyit megbírunk.”

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapját a nők elleni erőszak felszámolásáért küzdő aktivisták már 1981 óta november 25-én tartják. Rafael Trujillo dominikai diktátor parancsára e napon ölték meg a Dominikai Köztársaság emberi jogi aktivistáiként közismert Mirabal nővéreket.

Videó: Kontemporart

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés