
Lehet szemetet szedni...
Fotó: 123RF
Gyergyószentmiklós is részese lesz a 72 óra kompromisszum nélkül elnevezésű nemzetközi mozgalomnak, amit idén október 11-14. között tartanak. A Több vagy, ha adsz! jelmondattal meghirdetett akció részeként önkéntesek segítenek a református parókia felújításának munkálataiban, a Szent Erzsébet Öregotthon udvarának rendezésében, illetve a Békény-patak medrének megtisztításában. Az akciót ugyan fiatalok számára hirdették meg, de kortól függetlenül bárki csatlakozhat.
2018. szeptember 27., 12:312018. szeptember 27., 12:31
A mozgalom szervezői az önzetlen segítségnyújtás örömeinek megtapasztalására szólítják fel a fiatalokat, 14-30 év közötti korosztálynak ajánlva az ökológiai, fejlesztő és szociális projekteket, amelyekkel egy-egy településen a környezet szebbé, jobbá tételét, a rászorulók segítését célozzák meg.
– olvasható a mozgalom magyarországi szervezőinek felhívásában. Közösségi oldalukon azoknak a településeknek a nevét is feltüntették, amelyek csatlakoznak idén az akcióhoz – Gyergyószentmiklós is közöttük van.
Még zajlik a szervezés, az viszont már leszögezett, hogy három gyergyószentmiklósi helyszínen ajánlhatják fel segítségüket az akcióhoz csatlakozók – mondta el lapunknak a helyi szervezők nevében Görgicze Emőke. Mint részletezte, a polgármesteri hivatallal egyeztetve,
„A 72 óra kompromisszum nélkül idei akciójába szervezőként beszállt a Kárpát-medencei Háló mozgalom ifjúsági közössége, általuk szereztünk tudomást az önkéntes segítségnyújtás e lehetőségéről.
... valamint rendrakásban segédkezni
Fotó: 123RF
– tájékoztatott Görgicze Emőke. Két helyi szervezőtársával közösen igyekeznek előkészíteni az október 11-14. között zajló akciót, amelyet Egy tiszta városért! címmel hirdettek meg. A visszajelzésekből kiderült, hogy nem csak a fiatalok érdeklődnek a közhasznú tevékenységek iránt, ezért minden korosztály számára nyitottá tették a részvételt.
A beosztást, a munka menetét időben közlik majd a közösségi hálón, de ha valaki személyesen szeretne érdeklődni, esetleg ötletekkel, tanácsokkal szolgálni a szervezőknek, vagy támogatási szándékáról tájékoztatná őket, megteheti a következő telefonszámokon: 0728–966 478 (Görgicze Emőke), 0751–065 296 (Gál Éva), 0744–391 359 (Kopacz Zoltán).
A tervek szerint munka csak a két első napon lesz, vasárnap lelki programok (előadás, istentisztelet, szentmise) keretében ünneplik meg a közösségért végzett szolgálatot.
Továbbá a munkálatok végzéséhez szükséges eszközöket (szemetes zsák, gumikesztyű, ecset stb.) is várnak a felajánlóktól.
A mozgalomról
A 72 óra kompromisszum nélkül elnevezésű kezdeményezés Németországból indult, és 2002 óta számos sikeres projekt valósult meg a környező országokban is. Magyarországon 2006 óta, Erdélyben négy éve szerveznek programokat a mozgalom keretében. Cél, hogy a fiatalokat, elsősorban a középiskolás és az egyetemista korosztályt meghívja, hogy egy hétvégén tegyék szabaddá magukat arra, hogy segítsenek ott, ahol szükség van. Az akció szervezőinek célja továbbá felhívni a társadalom figyelmét a fiatalok erejére, elkötelezettségére, lelkesedésére, segítőkészségére és az is, hogy az akcióban résztvevő fiatalok megtapasztalják, hogy együtt nagy dolgokra képesek, és hogy segíteni másoknak szabadon, nagyszerű érzés, és nagy ajándék. (Forrás: 72ora.hu)
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!