
Számos kérdésben sikerült megállapodniuk a diákok képviselőinek az oktatási miniszterrel. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Sorin Cîmpeanu szerint „példátlan eredményekkel” zárult az egyetemistákkal a felsőoktatási törvénytervezettel kapcsolatban folytatott legújabb konzultáció. Ezen többek között megnövelt utazási, bentlakás- és menzakedvezményeket sikerült kialkudniuk a diákok képviselőinek.
2022. augusztus 23., 10:052022. augusztus 23., 10:05
2022. augusztus 23., 10:072022. augusztus 23., 10:07
A konzultáción jelen voltak a Romániai Egyetemisták Országos Szövetségének (UNSR), a Romániai Egyetemisták Szövetségének (USR), a Romániai Diákszervezetek Országos Szövetségének (ANOSR), a Romániai Orvostanhallgatók Egyesületei Szövetségének (FASMR) és Román Diákok Külföldi Ligájának (LSRS) a képviselői – számol be az Agerpres.
Sorin Cîmpeanu leszögezi, hogy a felsőoktatási törvénytervezetben már szereplő rendelkezéseken kívül – mint például az ösztöndíj-támogatás 50 százalékos emelése, az egyetemi lemorzsolódás csökkentését célzó nemzeti program, a gyakornoki helyek biztosítása, a fogyatékkal élő hallgatók számára költségtámogatott helyek biztosítása vagy a szabad gyakorlat jogának megszerzése az orvosi felsőoktatásban végzettek számára közvetlenül a záróvizsga letétele után –
Az első annak biztosítása, hogy az öt országosan reprezentatív diákszövetség mindegyike képviseltesse magát az oktatási minisztérium hat országos konzultatív bizottságában.
További elfogadott javaslatok:
a hallgatóknak joga van az egyetemi szenátus rendkívüli üléseinek összehívására;
a diákok az eddigi 50 százalékos kedvezmény helyett ezután egész évben 65 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a vasút belföldi járatain és a belföldi hajóutakon. Az árva, vagy a gyermekotthonokban nevelkedett egyetemistáknak az utazás ingyenes;
megegyezés született arról is, hogy a bentlakás- és menzatámogatást 50 százalékkal növelik;
ugyanakkor megfelelő törvényes keretet biztosítanak, hogy az egyetemek szociális támogatásokat és speciális ösztöndíjakat nyújthassanak a diákoknak, különösen az önkéntes munkában való részvétel esetén;
a kémia, fizika, matematika, műszaki, mérnöki szakokra beiratkozott hallgatók alapfinanszírozásának legalább 30 százalékos növelése és az orvosi felsőoktatás területén a rezidensképzés megszervezésére vonatkozó rendelkezések pontosítása két másik javaslat, amelyről a felek megállapodtak.
Megállapodás született arról is, hogy minden felsőoktatási intézmény külön stratégiát dolgoz ki a román kormány 2021-2027 közötti időszakra szóló, a roma állampolgárok integrációját célzó stratégiájában foglalt intézkedések alkalmazásának biztosítására – számolt még be a miniszter.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!