
Van pénz a gázhálózatok építésére, de fogyasztókra is szükség lesz
Fotó: Veres Nándor
A Hargita megyei községek jól teljesítettek az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által kiírt pályázaton, amely uniós támogatást biztosít a települések földgázhálózatainak kiépítésére. A támogatásra érdemesnek ítélt tíz pályázat közül négyet Hargita megyéből nyújtottak be, összesen 11 községet tömörítve, a finanszírozás értéke pedig eléri a 170 millió lejt.
2021. március 26., 22:012021. március 26., 22:01
Mintegy 170 millió lej értékű európai uniós támogatással 262 kilométernyi gázvezeték és öt gázátadó állomás építése – számokban ezt jelentik azok a beruházások, amelyeket
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma által meghirdetett kiíráson a minél magasabb pontszám elérése és megfelelő számú fogyasztó biztosítása érdekében a tizenegy Hargita megyei pályázó közül csak Gyergyóremete indult egyedül,
Mindannyian megkapták a pályázatok kedvező elbírálásáról szóló értesítést, így most a finanszírozási szerződések aláírására várnak. A munkálatok során az utcai vezetékek a telekhatárokig készülnek el, fogyasztásmérőket szerelnek fel, a rácsatlakozási költségeket viszont a lakóknak kell kifizetniük.
Ha néhány hónapon belül megtörténik a finanszírozási szerződések aláírása, akkor következhet a szükséges közbeszerzési eljárások kiírása – ismertette a további lépéseket kérdésünkre Kozma István. Csíkszentsimon polgármestere nagyon reméli, hogy a kivitelezés befejezésére és az elszámolásra megjelölt 2023. szeptemberi határidőt be lehet tartani a projekt során, egyúttal számít a lakosság támogatására is, mivel
Összesen majdnem 46 kilométernyi vezeték épül majd Csíkszentsimon, Csatószeg és Csíkszentimre településeken, amelyeket egy gázátadó állomás szolgál ki. Ugyanakkor jelentős,
Ehhez jön még az áfa el nem számolható összege is, ezért az önkormányzatoknak további támogatásra lesz szükségük – tudtuk meg.
262 kilométernyi gázvezeték és 5 gázátadó állomás épül Hargita megyében
Fotó: Pinti Attila
A Csíkdánfalva, Csíkmadaras, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva és Csíkszentdomokos területén szükséges 86 kilométernyi vezetéképítés áfa nélkül 52 millió lejbe kerül,
Két gázátadó állomást létesítenek, az egyik Dánfalva, a másik Madaras közelében lesz, Karcfalvát és Szenttamást a szentdomokosi átadó fogja kiszolgálni.
Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármester szerint a finanszírozási szerződés aláírása után a beruházás műszaki terveinek elkészítése következik, ugyanakkor az önrész és az áfa jelentős összegének biztosítása érdekében további támogatásokra számítanak.
– érvelt a községvezető. Madéfalván, Csíkcsicsóban és Csíkrákoson több mint 70 kilométernyi gázvezetéket építenek, ezek ellátásához egy gázátadó állomás üzembe helyezésére van szükség, amely madéfalvi területen lesz. A beruházás költségei megközelítik a 40 millió lejt.
Gyergyóremetén közel 50 millió lejes beruházással készül el a gázhálózat, ott több mint 2300 háztartás csatlakoztatását irányozták elő – az önrész biztosítása minden esetben további támogatást igényel.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás