
Szerdán utalta az idei támogatás második részletét a paradicsomtermesztők számára a megyei mezőgazdasági igazgatóság
Fotó: Barabás Ákos
Megkapták a paradicsomtermesztési programban részt vevő gazdák az idei támogatás második részletét. Az 1500 eurós juttatást – amelyet szerdán folyósítottak számukra – ezúttal veszteségek pótlására szolgáló juttatásként utalták számukra.
2024. október 11., 21:062024. október 11., 21:06
A paradicsomtermesztési programmal az állam a zöldségnek a szezonon kívüli termesztését ösztönzi, évente 3000 eurós támogatást biztosítva a legkevesebb 10 áras, védett térben történő termesztésért. Ez a gyakorlatban fóliasátras termesztést jelent.
A termésmennyiségre vonatkozóan is van egy követelmény, aminek meg kell feleljenek a gazdák a támogatásért cserébe: négyzetméterenként legalább 3 kilogramm paradicsomot kell termesszenek, tehát a 10 áras területen el kell érjék a 3000 kilogrammos mennyiséget.
Hargita megyében idén 9 paradicsomtermesztő vállalta és teljesítette ezeket a feltételeket, számukra szerdán utalta a támogatás második részletét, azaz fejenként 1500 eurót a megyei mezőgazdasági igazgatóság. A juttatást korábban de minimis támogatásként kapták a paradicsomtermesztők, ám idén ez megváltozott:
– tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől.
A program iránt egyébként stabil az érdeklődés Hargita megyében, és ugyan a résztvevők száma nem túl nagy, tavalyhoz képest idén kettővel több termesztő kapott támogatást. A termesztők száma egyébként ciklusonként is változik. Noha mindkettőben vannak költségeik,
hiszen akkor még érzékeny a növény, az érés idején viszont már nem annyira kényes, így akkor nem muszáj annyira magas hőmérsékletet biztosítani a fóliasátorban – tudtuk meg Romfeld Zsolttól.
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!