
Fotó: Pinti Attila
Hitelt kénytelen felvenni Csíkszereda az államkincstártól, hogy ne akadjanak el a fenntartható mobilitási terv részeként zajló kivitelezési munkálatok a városban – mint például a vasúti felüljáró felújítása. A hitelfelvételről pénteki soros ülésén döntött a helyi önkormányzati képviselő-testület, azonban nem egyöntetűen.
2023. július 28., 16:002023. július 28., 16:00
2023. július 29., 22:002023. július 29., 22:00
Évekig nem vett fel kölcsönt a csíkszeredai mindenkori városvezetés, Ráduly Róbert Kálmán volt polgármester egy konferencián 2014-ben ki is emelte: Csíkszeredának nem volt, és nincs egy lej hiteltartozása sem.

Csíkszereda város fejlődési irányai címmel tartottak konferenciát csütörtökön este a Sapientia egyetem nagy aulájában. Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Csurgai Horváth József székesfehérvári professzor tartott előadást.
Ez sokáig így is maradt, idén azonban változott a helyzet, ugyanis számos folyamatban lévő európai uniós projekt lezárásához szükségessé vált, hogy hitelhez folyamodjon a város. Erről júliusi ülésükön döntöttek a csíkszeredai önkormányzati képviselők.
Fotó: Pinti Attila
Mint Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere magyarázta, az év folyamán közel 46 millió lejt fizetett ki a város a Regionális Operatív Programban zajló munkálatokra mintegy előfinanszírozásként, azonban a számlákat egyelőre hiába nyújtották be az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumához, amely az európai pénzek menedzsmentjéért felel, mert
Ez országos szintű probléma, több önkormányzat is hasonló helyzetben van, tette hozzá. Annak érdekében, hogy ne álljanak le a kivitelezési munkák, amelyeket idén decemberig be kell fejezni, Csíkszereda az állami kincstártól 15 millió lejes hitelt vesz fel legtöbb 5 éves futamidőre.
Korodi szerint ez a hitel egy áthidaló megoldás, amíg meg nem kapják az európai uniós finanszírozást. Ugyanakkor úgy véli, hosszútávon szükség lesz még ennek a kérdésnek a kezelésére, megfelelő pénzügyi menedzsmentre és hitelrendszerre, hiszen
Szőke Domokos RMDSZ-es önkormányzati képviselő az erről szóló határozattervezet megszavazása előtt szólalt fel, mint mondta, elismeri, hogy indokolt a hitelfelvétel, azonban kifogásolta, hogy kevés idő volt az átbeszélésére. Ugyanakkor nehezményezte azt is, hogy nem átlátható a költségvetés, nincs egy átlátható táblázat, hogy mennyi pénze van a városnak, és hogyan lesz kezelve ez a hitel, milyen észszerű intézkedéseket hoz ez magával. Ezért nem támogatta ezt a döntést. Azt is megjegyezte, úgy látja, a 15 millió lejes hitel nem lesz elég.
Fotó: Pinti Attila
Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere válaszul elmondta, mivel a városnak a következő uniós pályázati ciklusban is lesznek beruházásai, ezért biztos, hogy nem ez lesz az első, ahogyan fogalmazott, „gyorssegély”, amit igényelni fognak. Egyelőre az a cél, hogy decemberig minél több beruházást tudjanak befejezni. Ugyanis számos projekt fut jelenleg a városban, például tömbház-hőszigetelések, megújul a vasúti felüljáró, rendbe teszik a Hargita utca egy részét, illetve készül a tömegközlekedési buszok garázsa.
Habos, fehéres szennyeződést jelent meg vasárnap délután a Nagy-Küküllő székelyudvarhelyi városi parkhoz közeli szakaszán – a helyi rendőrség vizsgálódik az ügyben.
Először szerveztek gyerek- és családnapot vasárnap Nagygalambfalván, amit egyebek mellett egy új játszótér és egy lépcsős vízesés felavatásával ünnepeltek meg. A sátrak között sétálva mindenki kedvére nassolhatott és programokból sem volt hiány.
A dohányzás továbbra is az egyik legsúlyosabb népegészségügyi kockázat, az új termékek népszerűsége a fiatalok körében pedig különösen aggasztó.
Egy friss felmérés szerint a romániaiak közel egyharmada úgy véli, hogy 2026 nehezebb év lesz 2025-nél.
Erős szélre, légköri instabilitásra és jelentős csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnapra az ország több régiójára az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A Duna-ház, a Duna Napok lelki kincseket adott a torockói, erdélyi magyarságnak, ezért – ha már „megkóstoltatták” velük – senki ne vegye el tőlük az összetartozás érzését – kérte Csécs Márton Lőrinc torockói unitárius lelkész szombaton Torockón.
Nicușor Dan szombaton a Románia Csillaga érdemrend nagykereszt fokozatával tüntette ki Nadia Comăneci-t a Cotroceni-palotában.
„Elítéljük a szabadkai zászlóégetést” – írta Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán szombat este közzétett posztban.
Közel 2900 lakossági bejelentésre reagált a rendőrség az elmúlt 24 órában, az országos ellenőrzések során pedig több mint 8400 szabálysértést állapítottak meg.
George Toderașc Galac megyei prefektus szombaton elrendelte a pénteki drónbecsapódás okozta károkat felmérő bizottság felállítását, miután az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság gyorssegélyt hagyott jóvá az érintett családok számára.
4 hozzászólás