
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
442 pályázatot bírált el a hulladékudvarok építésérét célzó kiíráson a környezetvédelmi minisztérium. Összesen 341 hulladékudvar építését hagyták jóvá, amelyből 62-re már december folyamán megkötötték a szerződéseket, további 279 létesítményre pedig jelenleg is zajlik a szerződések aláírása az önkormányzatokkal. Ezekből 13 Hargita, további 12 pedig Maros megyében épülhet ki.
2023. január 31., 16:012023. január 31., 16:01
2023. január 31., 17:472023. január 31., 17:47
„341 hulladékudvar építését hagytuk jóvá országszerte, amelyek közel fele Erdélyben épülhet meg. A minisztérium hamarosan befejezi az összes beérkezett pályázat elbírálását, és fél éven belül elkezdődhet az építésük.
– közölte Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter, az RMDSZ keddi tájékoztatása szerint.
Az erdélyi megyék közül Bihar és Arad megyében 17-17 hulladékudvar építését hagyták már jóvá. Hargita megyében 13 településen: Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Madéfalván, Csíkkarcfalván, Csíkszentkirályon, Csíkszentgyörgyön, Csíkszenttamáson, Csíkdánfalván, Zetelakán, Csíkszentsimonban, Csíkcsicsóban és Tusnádfürdőn hagyták jóvá eddig a hulladékudvar építését. Maros megyében 12 hulladékudvar épülhet, az eddig aláírt szerződések mellett Küküllőszéplak, Nyárádremete és Nagyernye beruházása is zöld utat kapott.
A szaktárca még további 114 hulladékudvaros pályázatot fog elbírálni a következő hetekben, közölte Fülöp Lóránd a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium helyreállítási alapért felelős államtitkára. „Jelenleg a jóváhagyott beruházások szerződéskötése zajlik, amely elektronikus úton történik az önkormányzatokkal. Ezzel párhuzamosan február közepéig a fennmaradó pályázatokat is kiértékeljük.
– hangsúlyozta Fülöp Lóránd.
A környezetvédelmi tárca a helyreállítási alapból 565 szelektív hulladékudvar megépítését támogatja, ebből az első 250 már 2024 szeptemberére megépül.
Két olyan zenekar várta péntek este a tusványosi közönséget, amely nem először állt az itteni színpadon: a Maszkura és a tücsökraj, valamint a 4S Street egyaránt ismerősként tért vissza.
A Padina térségében talált több fémdarab feltehetően abból a drónból származik, amelyet pénteken a román légierő egyik F-16-os vadászgépe lőtt le – közölte Buzău megye prefektusa.
A textiliparban végzett fogyasztóvédelmi ellenőrzések szerint az elemzett minták 67 százaléka nem felelt meg az előírásoknak: a címkéken feltüntetett összetétel nem egyezett meg a felhasznált anyagokkal – derül ki a hatóság féléves összesítéséből.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
szóljon hozzá!