Fotó: Gligor Róbert László
Bár még újoncnak számítanak, idén mégis Csíkfalva község önkéntes tűzoltói szervezték meg a „lánglovagok” éves találkozóját.
2013. május 13., 16:502013. május 13., 16:50
2013. május 13., 18:522013. május 13., 18:52
Haláleset miatt Erdőszentgyörgy csapata nem jött el, de a megyei tűzoltóság illetékese is távol maradt családi okokra hivatkozva, ennek ellenére sikeres volt az idei Tűzoltó Napok. A rendezvények helyszíne a jobbágyfalvi Tündér Ilona Völgye volt. Szombat délután tizenegy községbeli csapat részvételével kispályás focibajnokságra került sor, amelyben a nyárádszentmártoni „asztalosok” együttese bizonyult a legjobbnak. Este tűzoltó-bált tartottak, amelyen a „beugró” egy (vagy akár több) „téglajegy” megvásárlása volt, amellyel a csíkfalvi tűzoltó épület ügyét támogatják.
Vasárnap délelőtt Csíkfalva központjában találkoztak a helyi és vendég csapatok: Nyárádremete községből három, Csíkfalváról és Ákosfalváról két-két autó érkezett, de itt voltak a szovátaiak és nyárádköszvényesiek is, és az ausztriai Gerstenből is érkeztek tűzoltók (igaz, ők csak a versenyt végignézni és szurkolni jöttek). A csapatok szirénaszó mellett vonultak végig a község öt településén, hívogatva mindenkit a versenyre.
Nyárádköszvényes remekelt
A Jobbágyfalván zajló megmérettetést Balogh István polgármester nyitotta meg, kifejezve elismerését az önkéntesek számára, akik idejüket, tudásukat és értékeiket adják hozzá egy közösségi ügyhöz. Ugyanakkor köszönetet mondott azoknak a tűzoltóknak, akik Csíkfalva segítségére siettek, amikor tavaly árvíz önötte el a községet.
A lánglovagok nemcsak találkozni, felvonulni érkeztek, hanem tudásukat is összemérni egymással. Az első versenyszámban palánk, gát és gödör átugrásával, gerendán szaladással, alagúton való átkúszással, palack szállításával kellett célba érniük, míg a második próbán a tömlök kigurításában és összecsatolásában kellett ügyeskedniük és serénykedniük. Verseny után bemutatót is tartottak a helyeik arról, hogy hogyan kell egy baleset után feszítő-vágó szerszámokkal szétbontani egy autót, míg a nyárádszeredai rohammentősök a sebesült ellátását és kiemelését mutatták be.
A zsűri döntése nyomán a tűzoltóversenyt Nyárádköszvényes nyerte meg, őt követte Ákosfalva és Nyárádremete. A helyi és marosvásárhelyi támogatóknak köszönhetően mindenkinek jutott oklevél, emléktárgy, serleg, de különböző nyereményeket is vihettek haza azok, akik sorsjegyet vásároltak.
Az értékelések rendjén Sándor Szilárd helyi unitárius lelkész bibliai szavakkal hívta fel a figyelmet, hogy egymás kezét sose engedjék el a bajban, és kihagsúlyozta: ezek a versenyek nem arról szólnak, hogy ki nyer, hanem hogy közösen hogyan nyerhet mindenki.
A közösségek őrzik meg a vidék képét
Móréh Tibor, az ákosfalvi csapat vezetője úgy értékelte, a csapatok felkészültsége átlagon felüli, és örvendetes, hogy 2004 óta egyre több község szervezi meg saját önkéntes tűzoltó alakulatát. Az ilyen találkozók lényege az ismerkedés és a szakmai tapasztalatcsere. Arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly év végén megváltoztak a versenyszabályok, így az idei, június 7-én Marosvásárhelyen zajló megyei megmérettetésen már az új szabályoknak és feltételeknek kell eleget tenni. Hermann Mark Christian marosvásárhelyi vállalkozó, munka- és tűzvédelmi tanácsadó örömét fejezte ki, hogy egy ekkora kisközség is meg tudott szervezni egy ilyen versenyt, és úgy érzi, a nagyvárosok központosító törekvései mellett a vidék éppen a közösségek alulról jövő építkezésben tarthatja meg önállóságát. Ugyanakkor felhívta mindenki figyelmét: ne sajnálják a pénzt a tűzoltóktól, hiszen ők egy nemes és közösségi célt szolgálnak.
Szabó Árpád, a csíkfalvi alakulat vezetője is elégedett, hogy szinte újoncként sikeresen meg tudták szervezni ezt a találkozót. Mint elmondta, már két autóval, felszerelésekkel rendelkeznek, elkezdték egy garázs építését is, támogatást kaptak a testvértelepülésektől, az önkormányzattól és a lakosságtól. Szerveztek már jótékonysági bált is, adtak ki naptárt is, hogy az ügyet támogassák. Örül annak is, hogy újdonságként be tudták mutatni azt is, hogy „élőben” hogyan történik egy probléma megoldása és emberéletek megmentése.
szóljon hozzá!