Fotó: Gligor Róbert László
Gazdag tapasztalattal, sok újdonsággal és kissé más világképpel utaznak haza hétfőn délután azok a franciaországi diákok, akik életvitelt tanulni jöttek vidékünkre.
2012. július 08., 15:462012. július 08., 15:46
2012. július 09., 15:162012. július 09., 15:16
Amint arról már beszámoltunk, a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ (FÖK) egyik programjaként az elmúlt két héten át franciaországi tanárok és diákok tartozkodtak a Nyárádmentén. Az Associaton Maison Familiale Rurale nevű bretagne-i magánintézet vidéki „szakértőket” képez számunkra szinte természetes, számukra ma már szinte elfeledett „szakmákra”: a diákok a turizmus, mezőgazdaság, idősgondozás, háztartásvezetés területén szerezhetnek élő ismereteket. Erdélyi tapasztalataikról hazatértük után szakdolgozatban kell beszámolniuk.
Jobbágyfalvi tapasztalatcserén
A program részeként a diákok és vendéglátóik az elmúlt napokban találkozót tartottak Jobbágyfalván, ahol tapasztalataikat osztották meg egymással. Megkérdeztünk néhány diákot, milyen élményekkel tér majd haza. Marie szemlélete nagyon megváltozott a romániaiakról, amióta Rigmányba került. Itt az emberek segítik egymást, nincsenek előítéleteik az idegenek iránt, és még a szomszédoktól is ajándékot kapott. A világnézete is változott az elmúlt napokban, mert itt megtanulhatta: kevés pénzből is lehet jól főzni, lehet családi rendezvényeket szervezni. Erdély kulturális sokszínűségébe is betekintést nyert, és azt is megtanulta: hogyan hordja a kalapot egy magyar és hogyan egy román. Lena, aki Nagyteremiben lakott és zöldségesben dolgozott, megtapasztalta, milyen nálunkfelé a piknikezés, hiszen őnáluk ez csak szendvicsevést jelent.
Érdekes élménye volt, hogy részt vehetett a család gyerekének születésnapi buliján, ahol mindenki elfogadta őt. Csak azt furcsállotta, hogy család nem használ sem telefont, sem internetet. Camille és Deborah Vármezőben lakott: sok cseresznyét szedtek, megtanulták a lekvárkészítést. Jártak az erdőkbe kirándulni, szamócát szedni és sütögetni, és egy hagyományos esküvő tanúi is lehettek. Tifenn Nagyadorjánban sajtkészítést tanult, kertészkedett, etette az állatokat és érdekes ételeket ismert meg.
Nem versenytársak, hanem partnerek
Dr. Hajdu Zoltán, a FÖK elnöke portálunknak elmondta: nagyon fontos lenne megérteni, hogy a mi vidékünk is legalább olyan, mint bármelyik nyugati, csak jobban kell szerveződnünk. Fel kell karolni az egyéni kezdeményezéseket is, de a gazdáknak túl kell lépniük az egyéni, pillanatnyi érdekeken és abban kell gondolkodniuk, hogy egy vidék akkor fejlődik, ha a hasonló gondolkodású emberek öszefognak. Azért is volt hasznos a jobbágyfalvi találkozó, mert nemcsak a diákok találkozhattak, hanem vendéglátóik is megismerhették egymást. A lényeg az egymás elfogadása, támogatása: ne vetélytársat, hanem partnert lássanak egymásban, akik egy adott térség fejlesztésében dolgoznak.
Értékes tájaink
Ennek a régiónak, de egyáltalán az erdélyi dombvidékeknek az a különleges értéke, hogy élnek még a hagyományos gazdálkodási formák, és ezek egy értékes tájat teremtettek. Ennek fenntartásában azonban nagyon fontos, hogy az itt élők ismerjék és óvják értékeiket: ha az emberek is figyelnek erre, sokkal többet jelent, mintha száz természetőr vigyázna egy növényre vagy állatra.
További programok is lesznek
A FÖK továbbra is minden hasonló kezdeményezést támogat és felkarol. A jobbágyfalvi találkozóra eljött egy németországi egyesület képviselője is, amellyel egy őszi programot készítenek elő. Németországból érkeznek majd ide fiatalok, akik azt tanulják meg, hogyan készül fel a télre az erdélyi gazda: hogyan teszik el a savanyúságot, hogyan készül a zakuszka. Ezt követően pedig innen utazik majd egy csoport Németországba.
szóljon hozzá!