Fotó: Gligor Róbert László
Az elmúlt napokban Csíkfalván tartózkodott a magyarországi testvértelepülés küldöttsége. Ez nem csupán a találkozásra, hanem a visszaemlékezésre és a jövőbe tekintésre is alkalmat biztosított.
2012. szeptember 18., 16:262012. szeptember 18., 16:26
2012. szeptember 18., 16:382012. szeptember 18., 16:38
A két község polgármesterei 2001-ben kerültek kapcsolatba, amelyből barátság született, s ezt 2002. augusztus 20. óta hivatalos testvértelepülési szerződés is szentesíti. Az elmúlt évek közös emlékeit elevenítették fel a hétvégén, illetve a következő időszakról is szót ejtettek, s ezt a szerződés szimbolikus megújításával is kinyilvánították. Bár a Rába menti kisközség sem gazdag, de polgárainak önzetlen összefogásából nemes gesztus tanúi lehettek a nyárádmentiek.
Ezer évre is érvényes
Vasárnap délután ünnepélyes keretek között emlékeztek meg közös útjukról a két község lakosai Csíkfalván. Balogh István polgármester kifejtette: a két önkormányzat igázból csak elindította a kapcsolatot, de ennek fenntartója, lelke a két község polgárai között kialakult igazi barátság volt. Továbbá mindenkit arra kért, hogy “továbbra is tartsák fenn ezt a kapcsolatot, akár a következő ezer évig is”. Ezután mintegy jelképesen is vállalva az elkövetkező évek feladatait, az elöljárók egy emlékokirat aláírása révén meghosszabbították a szerződést: „Mindezek értelmében a felek fenntartják az ezelőtt 10 évvel kinyílvánított döntésüket, miszerint létrehozzák e kapcsolatot, és ennek értelmében jelen napon annak további eredményes és gazdag továbbvitelét is felvállalják.”
Díszpolgári cím és adomány
Tuba Erik rábakecöli polgármester elmondta: valahányszor Erdélybe jönnek, mindig megtelnek az itteniek szeretetével, barátságával és magyarságtudatával, és mindig várják a következő találkozást
Ezzel az alkalommal mondott köszönetet a testvértelepülés a csíkfalvi Kilyén Domokos fafaragó mesternek, amiért tavaly ajándékként egy névtáblát faragott a rábakecöli művelődési központ számára, amely azóta is „az intézmény fényét emeli”. A nemes gesztust kézzelfogható ajándékkal nem tudják viszonozni, de elismerésük jeléül a mestert díszpolgári címmel tüntette ki a település. Az oklevelet Tuba Erik nyújtotta át a meghatódott csíkfalvi személynek.
Ugyanakkor kiderült: miután a nyár eleji árvíz következtében Rábakecöl önkormányzata 200 ezer forint azonnali segélyt utalt a testvérközségnek, az elmúlt időszakban a lakosság is adományozott, és a „szegény nép filléreiből” összegyűlt 132 ezer forintot is most adták át a csíkfalviaknak.
Táblát is lepleztek
Az ünenpélyes pillanatokat a nyárádszeredai Bekecs néptáncegyüttes pattogó táncai, valamint a marosvásárhelyi Cantuale énekkar előadásai tették magasztosabbá. Ugyanakkor a községhez tartozó Vadad szülötte, a marosvásárhelyi Kilyén Árpád festőművész mutatta be azt a 39 festményét, amelyet az önbkormányzatnak ajándékozott, ugyanakkor 80 éves kora ellenére ígéretet tett, hogy Rábakecöl is számíthat néhány festményére a közeljövőben.
Mielőtt a következő ezer év kezdetére koccintottak, a csíkfalvi polgármesteri hivatal előtt táblát is lepleztek le a kapcsolat évfordulója kapcsán.
Tizenkétezer lejjel és ezerkétszáz euróval „gazdagodott” két Szépvíz községi fiatal. A pénzt egy idős helyi férfit múlt év júliusa óta zsarolva szerezték.
Hagyományos bikaütést tartottak Kászonaltízen: a jelentős múlttal rendelkező eseményt minden évben húshagyókedden szervezik meg, majd az éjfélig tartó mulatozás után „eltemetik a telet és a vígságot, hogy minden ember lásson munkához”.
A környezetőrség is ellenőrzést tartott a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vízzel kapcsolatosan. Mivel a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, 30 ezer lejes bírságot szabtak ki.
Még egy csíki településen kell eltávolítani a Községháza feliratot a polgármesteri hivatalnak otthont adó épületről – a Hargita Megyei Törvényszék ítélete ezúttal Csíkrákos polgármesterét kötelezi erre. A községvezető azt mondta, fellebbezni fognak.
A múlt év végén történt gyilkosság óta még mindig nagy a félelem Homoródalmáson – jelentette ki a település polgármestere a Területi Közrendi Hatóság első ülésén. A rendőrség és a csendőrség képviselői támogatásukról biztosították a tisztségviselőt.
Pontot tettek Csíkpálfalva több éves infrastrukturális beruházásának végére: a községi utak felújítása után befejezték a pálfalvi és delnei kultúrotthonok felújítását, bővítését, valamint elkészült a delnei napközi otthonos óvoda is.
Székely határőr emlékközpontot hoznak létre Szépvízen a szocializmusban még öregotthonként működő épületben, miután befejezik annak felújítását. Idén az épület tatarozása és a történelmi visszatekintő anyaga készül el. A központot jövőben rendeznék be.
Elkezdődhet idén a nyikómalomfalvi szennyvíztisztító állomás bővítése, miután a farkaslaki önkormányzat sikeresen pályázott a korszerűsítéshez szükséges összegre.
A vízhiányt tartja a legnagyobb problémának István Adrián székelyderzsi polgármester. Az elmúlt fél évben az elődje által megkezdett projekteken dolgozott. Ezek közül az egyik legfontosabb az akadozó ivóvíz-szolgáltatás.
Negyedik alkalommal tartanak kolbászfesztivált Csíkszentmiklóson szombaton.
szóljon hozzá!