Fotó: Kristó Róbert
Elnyerte végső arculatát Csíkszereda egyik legfontosabb műemléképülete, befejezték a Mikó-vár külső felújítását, a továbbiakban belül folytatják a munkálatokat. Valószínűleg tudják tartani az ütemtervet, és idén az épület belseje is megújul, habár néhány jelenség arra mutat, hogy lehetnek fennakadások is.
2012. szeptember 12., 17:462012. szeptember 12., 17:46
2012. szeptember 12., 21:192012. szeptember 12., 21:19
„Ha értékben nézzük, a hetven százalékán vagyunk túl a leszerződött munkának, a külső és belső falak, az épület tetejének rendbetétele és a fűtés korszerűsítése befejeződött. Igaz, nem az önkormányzattal szerződött a kivitelező, de mi folyamatosan követjük a várfelújítási munkálatokat, beleértve persze a Csíki Székely Múzeum szakembereit, és hetente tartunk ülést” – emelte ki lapunknak Antal Attila alpolgármester. A munkálatokat 2011 tavaszán kezdték el, a beruházó, vagyis az Országos Műemlékvédelmi Hatóság több mint hétmillió lejt irányzott elő, és a tervek szerint idén befejeződik a teljes felújítás.
Kívül csak az első emeleti födém magasságában végigfutó kőpárkány restaurálása maradt függőben, mivel ehhez tervmódosítás szükséges, pontosan erről tárgyaltak a legutóbbi munkaülésen. A déli szárny, ahol a vártörténeti kiállítás is található, teljes mértékben elkészült, a múzeum alkalmazottjai most ott rendezkedtek be. A keleti szárnyon folytatódnak a munkálatok, a nyugatin kevesebb a teendő, mivel itt raktárak vannak, és a felújítás nagyrészt befejeződött, sőt az emeleten található rendezvény-, protokollterem és a lépcsőfeljáró is elkészült. Az időszakos kiállításra berendezkedett termek felújítása szintén véget ért, az északi szárny első emeletén található termeket jelenleg takarítják, a földszinti termekben most kezdték lerakni a padlót.
Műemléképületről lévén szó nem teljesen zökkenőmentes a felújítás. Habár a vár kívülről egy erős erődítménynek látszik, mégis sokszor kiderült, hogy elnagyoltak a belső falak és a födémek. „Sok helyen gyenge deszkaborítást találtunk, mindenféle szigetelés nélkül, akadozott a villanyhálózat, a tűzvédelmi rendszer kiépítése is” – hangsúlyozta az elöljáró. A kápolnabástya plafonját már-már beomlás fenyegette, teljesen el kellett távolítani, így a stukkókat is restaurálni kell – tudtuk meg tőle.
Emiatt a kivitelezési terven állandó módosításokat kell eszközölni, ez eddig működött is, de amióta kormányváltás történt, és a beruházó, az Országos Műemlékvédelmi Hatóság éléről is leváltották a vezetőket, akadozik a kommunikáció. „Amíg Hegedűs Csilla vezette a szakhatóságot, minden szakmailag megfogalmazott kérdésünkre szakmailag megindokolt választ kaptunk. Most hetek óta sok ügyben várjuk a választ, de nem érkezik” – panaszolta Antal Attila. Azért kell állandóan változtatásokat eszközölni, mert a kivitelezési tervet, amely alapján a vár felkerült az országos restaurálási listára, egy külső megrendelő készítette még 2007-ben, és eléggé elnagyolt lett, mivel minden fontos szempontot nem vett figyelembe.
Hozzátette, hogy a város által megbízott építész, tervező Máthé Zoltán, aki a kivitelezési tervet napirendre hozta, és a Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium megbízottja, az építészfelügyelő Gogolák Margit, valamint a kivitelező Tectum Company Kft. jó együttműködésének köszönhetően a kényes problémákat is sikerült megoldani. Szakszerűen el lehetett végezni a falkutatásokat és a földszinti termekben a régészeti ásatásokat – melyet önzetlenül a múzeum szakemberei folytattak –, még akkor is, ha ezek az eredeti tervben nem szerepeltek, így a kivitelező türelmére volt szükség, hogy ezeket is végre lehessen hajtani, hiszen számára ezek a tevékenységek késedelmet okoztak.
Teljesen korhű helyreállítás nem volt céljuk, hiszen az épületben működik a Csíki Székely Múzeum. „Senki nem gondolja, hogy attól lenne jó a Mikó-vár, ha visszatérnénk a fáklyás világításra. Azt gondoljuk, hogy azt kell átvennünk és megőriznünk, ami a jelenlegi működést nem zavarja, persze másfelől nem fogunk polikarbonát felületeket használni például a tetőn, ahol ma is a cserépfödést lehet alkalmazni” – részletezte kérésünkre a felújítási elveket Antal Attila.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!