A technokrata kormány élén Dacian Cioloş miniszterelnököt száz nappal ezelőtt iktatták be hivatalába. Neményi József Nándor (fotó) nyugalmazott közgazdásszal, bankszakemberrel, a bukaresti Versenytanács egykori tagjával a román kormány gazdasági és szociális intézkedéseit vettük górcső alá.
2016. március 09., 11:432016. március 09., 11:43
– Milyen gazdaságot vett át elődjétől Dacian Cioloş?
– Gazdasági szempontból Románia nem volt padlón, hiszen november végén évi 3,5 százalékos gazdasági növekedést jegyeztek, ami 2015 végére 3,7-3,8 százalékosra növekedett. Ezt serkentette a Ponta-kormány által csökkentett áfa, az árak mérséklődésével jelentősen növekedett a belső fogyasztás. A 2015 novemberében, decemberében és az újesztendő első hónapjában meglódult kereslet rekordösszegű bevételt hozott, amihez az év végén hazalátogató vendégmunkások is hozzájárultak. A GDP-növekedés mögötti látvány azonban mégsem biztató.
– Miben látja a bajok forrását?
– Tavaly ijesztő méretűvé duzzadt a külkereskedelmi deficit: 9 milliárd euróval importáltunk többet, mint amennyi árut külföldre eladtunk. Nem vagyunk exportképesek. Nem csak gépkocsikat és más luxustermékeket importálunk, hanem az élelmiszer jelentős részét is. A teljes romániai árubehozatal mintegy 70 százalékát mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek teszik ki. A hatalmas hiányt hitelekkel és az olcsó munkaerővel fedezi az ország. De baj van a kivitelre kerülő áruk összetételével is, amelyekben fontos elem az olcsón, hozzáadott érték nélkül kínált feldolgozatlan nyersanyag, a rönkfa például.
A teljes interjú az Erdélyi Napló március 10-én, csütörtökön megjelenő, 10. lapszámában olvasható.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!