Élesen bírálta a cigányság körében hagyománynak számító gyerekházasságot az önmagát a romániai romák királyának tekintő Daniel Cioabă. Bár a nagyszebeni cigány vajda bátyja, a romák nemzetközi királya titulust viselő Dorin két évvel ezelőtt betiltotta a kiskorúak közötti frigyet, a közösség tagjait nehezen lehet eltántorítani az évszázados szokástól.
2016. február 05., 18:432016. február 05., 18:43
Lesújtó hangvételű bejegyzést tett közzé közösségi oldalán a gyerekek házasságra kényszerítéséről Daniel Cioabă. Az önmagát valamennyi romániai roma királyának nevező nagyszebeni cigány vajda fényképekkel illusztrált posztban tárta a nyilvánosság elé Facebook-profilján, hogy az ország és a közösség belső törvényeinek tiltása ellenére ma is rengeteg kiskorút házasítanak össze a cigányok.
Cioabă többek között két, 6 és 7 éves lányról mellékelt fotót, akiket beszámolója szerint nemrég Galac megyében adtak férjhez. Sőt a romakirály azt állítja, hogy a kiskorúakon látható fejkendő nemcsak a házasságkötést bizonyítja, hanem azt is, hogy már nem szüzek. „Személy szerint úgy vélem, hogy ez a gyakorlat bűncselekmény és kegyetlen tett ezekkel a gyermekekkel szemben!” – szögezte le bejegyzésében a szebeni vajda.
Az egyik hozzászóló kérdésére Daniel Cioabă elismerte, ő tizenöt évesen nősült, viszont gyerekvállalásra csak huszonöt évesen adta a fejét. Előrebocsátotta azt is, hogy a jövőben határozottan fellépnek a gyerekfrigyek megakadályozása érdekében.
Ebből is kitűnik, hogy az Európa egyik legnépesebb roma közösségének számító – hivatalos adatok szerint 620 ezres, becslések szerint azonban legkevesebb kétmillió fős – romániai cigányságot nem egykönnyen lehet leszoktatni erről az ősi szokásról. Többségük saját közösségén belül házasodik, a szülők pedig már egészen kicsi korukban „elígérik” egymásnak a gyermekeket, többnyire pénzért vagy más javakért.
Daniel Cioabă bátyja, az önmagát a romák nemzetközi királyának tartó Dorin két évvel ezelőtt bejelentette, hogy a szebeni cigánybíróság (stabor) döntése értelmében a roma gyerekek házasodása immár csak 16 éves kortól engedélyezett, és kilátásba helyezte a közösségből való kizárást a szabálysértőkkel szemben.
A Cioabă fivérek – akik apjuk 2013-ban bekövetkezett halálát követően osztották meg egymás között az uralkodást – szerint fontos, hogy a roma gyerekek minél több ideig járjanak iskolába, ezért is kívánatos a házasodásuk halasztása.
Egyébként a gyerekházassággal először az apjuknak gyűlt meg a baja, 2004-ben ugyanis Florin Cioabă akkori romakirály tizenkét évesen adta férjhez egyik lányát annak akarata ellenére, sőt fényűző lakodalmat rendezett a fiataloknak Nagyszebenben. Akkor Emma Nicholson volt európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament egykori romániai raportőre erélyesen szót emelt a roma gyermekek összeházasítása ellen, így a román gyerekjogvédelmi hatóságok nagykorúsodásukig különválasztották férjétől Cioabă lányát.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!