Ha Vona Gábor módosítani akarja az alkotmányunkat, mi is kívánhatjuk Magyarország zsugorítását – reagált az Egyesült Románia Párt (PRU) a Jobbik elnökének tévéinterjújára.
2016. február 14., 15:292016. február 14., 15:29
2016. február 14., 15:302016. február 14., 15:30
Vona Gábor a bukaresti Digi24 hírtelevíziónak adott, szombaton este sugárzott interjúban úgy vélekedett, az erdélyi, különösen a székelyföldi magyarságnak meg kellene adni az önrendelkezést. A riporter felvetésére, miszerint az alkotmány egységes nemzetállamként határozza meg Romániát, és bukaresti politikusok szerint ezért nem képezheti vita tárgyát a területi autonómia, a Jobbik elnöke közölte: bár nem akar ötleteket adni, szerinte ebben az esetben módosítani kellene az alaptörvényt.
Vona kijelentése nyomán vasárnap éles hangvételű közleményt bocsátott ki a Bogdan Diaconu parlamenti képviselő vezette PRU. A szélsőségesen magyarallenes alakulat szerint Vonának a román alkotmány módosítására tett javaslata az ország belügyeibe való beavatkozásnak minősül. A tavaly elhunyt Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM) szavazóinak támogatására pályázó Diaconu közleményében úgy vélekedett: a magyarországi politikusok „egyre szemtelenebbül viselkednek” Románia belpolitikájával kapcsolatban, Magyarországnak pedig „új Trianonra”, további területvesztésre van szüksége.
„A történelem folyamán a magyar állam kisebbítésével büntették Magyarországnak a szomszédos államok területei iránti mohóságát. Ha a Jobbik megengedi magának, hogy javaslatot tegyen a román alkotmány módosítására, valamint egy román területnek a magyar politika javára történő átengedésére, abban az esetben Magyarország ismét túl nagy államnak képzeli magát, és zsugorítani kellene” – szerepel Diaconu állásfoglalásában.
A PRU szerint Magyarország „mindig is túl nagy és túl agresszív állam volt”, ha pedig valamennyi szomszédos állam visszaigényelné „történelmi területeit” Magyarországtól, akkor az a jövőben csupán Budapestből állna.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!