Ha Vona Gábor módosítani akarja az alkotmányunkat, mi is kívánhatjuk Magyarország zsugorítását – reagált az Egyesült Románia Párt (PRU) a Jobbik elnökének tévéinterjújára.
2016. február 14., 15:292016. február 14., 15:29
2016. február 14., 15:302016. február 14., 15:30
Vona Gábor a bukaresti Digi24 hírtelevíziónak adott, szombaton este sugárzott interjúban úgy vélekedett, az erdélyi, különösen a székelyföldi magyarságnak meg kellene adni az önrendelkezést. A riporter felvetésére, miszerint az alkotmány egységes nemzetállamként határozza meg Romániát, és bukaresti politikusok szerint ezért nem képezheti vita tárgyát a területi autonómia, a Jobbik elnöke közölte: bár nem akar ötleteket adni, szerinte ebben az esetben módosítani kellene az alaptörvényt.
Vona kijelentése nyomán vasárnap éles hangvételű közleményt bocsátott ki a Bogdan Diaconu parlamenti képviselő vezette PRU. A szélsőségesen magyarallenes alakulat szerint Vonának a román alkotmány módosítására tett javaslata az ország belügyeibe való beavatkozásnak minősül. A tavaly elhunyt Corneliu Vadim Tudor vezette Nagy-Románia Párt (PRM) szavazóinak támogatására pályázó Diaconu közleményében úgy vélekedett: a magyarországi politikusok „egyre szemtelenebbül viselkednek” Románia belpolitikájával kapcsolatban, Magyarországnak pedig „új Trianonra”, további területvesztésre van szüksége.
„A történelem folyamán a magyar állam kisebbítésével büntették Magyarországnak a szomszédos államok területei iránti mohóságát. Ha a Jobbik megengedi magának, hogy javaslatot tegyen a román alkotmány módosítására, valamint egy román területnek a magyar politika javára történő átengedésére, abban az esetben Magyarország ismét túl nagy államnak képzeli magát, és zsugorítani kellene” – szerepel Diaconu állásfoglalásában.
A PRU szerint Magyarország „mindig is túl nagy és túl agresszív állam volt”, ha pedig valamennyi szomszédos állam visszaigényelné „történelmi területeit” Magyarországtól, akkor az a jövőben csupán Budapestből állna.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!