Fotó: Boda L. Gergely
Biró Zsolt szerint fontos, hogy mielőbb a román parlament elé kerüljön egy olyan autonómiatervezet, amely mögött a lehető legszélesebb társadalmi támogatottság mutatható fel. A Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke erről a Szili Katalinnal folytatott budapesti találkozón beszélt.
2016. február 15., 19:062016. február 15., 19:06
Az alakulat hétfőn kibocsátott, ám vasárnapi keltezésű közleményében számolt be a pártelnök és az Orbán Viktor által a határon túli magyar közösségek autonómiaügyeinek koordinálására felkért miniszterelnöki megbízott megbeszéléséről. A kommüniké szerint a felek külön elemezték az autonómia-statútumok kapcsán felmerülő vitás kérdéseket és egyetértettek abban, hogy a jelenlegi helyzetet a túlzott átpolitizálás jellemzi, ami megnehezíti a közös fellépést, ezáltal pedig a megvalósíthatóságot sodorja veszélybe.
Biró Zsolt leszögezte: fel kell számolni ezt az „áldatlan állapotot\", hogy érdemi előrelépés történjen. Szerinte az idei helyhatósági és parlamenti választások komoly kihívás elé állítják a romániai magyar pártokat, és ez az időszak nehezíti az együttműködést. „A magunk részéről eddig is közvetítő szerepet vállaltunk, ezt követően is ezt szeretnénk. Számunkra kulcskérdés, hogy mielőbb a parlament elé kerüljön egy olyan autonómiatervezet, amely mögött a lehető legszélesebb társadalmi támogatottság mutatható fel\" – idézte a közlemény a pártelnököt.
Mint arról beszámoltunk, a másfél éves szünet után összeült Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT) február 12-i budapesti tanácskozásán sem az MPP, sem az RMDSZ nem vett részt. A 2014-ben kötött politikai együttműködési megállapodását az idei választási évre is kiterjesztő két alakulat korábban közösen dolgozott ki törvénytervezetet a Székelyföld területi autonómiájáról, és bár az MPP két éve sürgeti a statútum parlamenti beterjesztését, ezt az RMDSZ eddig nem tartotta időszerűnek. Ezt azonban 2017-től a polgári párt politikusai is megtehetik majd, az év végi parlamenti megmérettetésen ugyanis az MPP befutóhelyeket kap a szövetség jelöltlistáin.
A pápaválasztó bíborosok szerda délután fél hatkor vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ezért az első füst este nyolc óra előtt nem száll fel – írja az MTI Matteo Bruni szentszéki szóvivő közlésére hivatkozva.
Az indiai kormány nemzetbiztonsági tanácsadója telefonon tájékoztatta az amerikai külügyminisztert a pakisztáni területen és Kasmír Pakisztánhoz tartozó területén végrehajtott katonai akcióról.
Mielőbbi tartós tűzszünetet, valamint előfeltételek és további késedelem nélküli békét sürgettek a konklávéra készülő bíborosok, akik a pápaválasztás előtti utolsó ülésüket ezzel a felhívással zárták kedden.
A Vatikánban tanácskozó bíborosi testület tagjai szerint a következő pápának az emberekhez közeli pásztornak kell lennie – közölte Matteo Bruni szentszéki szóvivő.
Szerdán kezdődik a vatikáni Sixtus-kápolnában a Szent Péter 266. utódát kiválasztani hivatott konklávé, amelynek szabályai azt is meghatározzák, hogy hogyan kell a választásra jogosult bíborosoknak összehajtaniuk a szavazócédulát.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!