Fotó: Boda L. Gergely
Biró Zsolt szerint fontos, hogy mielőbb a román parlament elé kerüljön egy olyan autonómiatervezet, amely mögött a lehető legszélesebb társadalmi támogatottság mutatható fel. A Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke erről a Szili Katalinnal folytatott budapesti találkozón beszélt.
2016. február 15., 19:062016. február 15., 19:06
Az alakulat hétfőn kibocsátott, ám vasárnapi keltezésű közleményében számolt be a pártelnök és az Orbán Viktor által a határon túli magyar közösségek autonómiaügyeinek koordinálására felkért miniszterelnöki megbízott megbeszéléséről. A kommüniké szerint a felek külön elemezték az autonómia-statútumok kapcsán felmerülő vitás kérdéseket és egyetértettek abban, hogy a jelenlegi helyzetet a túlzott átpolitizálás jellemzi, ami megnehezíti a közös fellépést, ezáltal pedig a megvalósíthatóságot sodorja veszélybe.
Biró Zsolt leszögezte: fel kell számolni ezt az „áldatlan állapotot\", hogy érdemi előrelépés történjen. Szerinte az idei helyhatósági és parlamenti választások komoly kihívás elé állítják a romániai magyar pártokat, és ez az időszak nehezíti az együttműködést. „A magunk részéről eddig is közvetítő szerepet vállaltunk, ezt követően is ezt szeretnénk. Számunkra kulcskérdés, hogy mielőbb a parlament elé kerüljön egy olyan autonómiatervezet, amely mögött a lehető legszélesebb társadalmi támogatottság mutatható fel\" – idézte a közlemény a pártelnököt.
Mint arról beszámoltunk, a másfél éves szünet után összeült Kárpát-medencei Magyar Autonómia Tanács (KMAT) február 12-i budapesti tanácskozásán sem az MPP, sem az RMDSZ nem vett részt. A 2014-ben kötött politikai együttműködési megállapodását az idei választási évre is kiterjesztő két alakulat korábban közösen dolgozott ki törvénytervezetet a Székelyföld területi autonómiájáról, és bár az MPP két éve sürgeti a statútum parlamenti beterjesztését, ezt az RMDSZ eddig nem tartotta időszerűnek. Ezt azonban 2017-től a polgári párt politikusai is megtehetik majd, az év végi parlamenti megmérettetésen ugyanis az MPP befutóhelyeket kap a szövetség jelöltlistáin.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!