Lap- és könyvsorozat-bemutatót tartott kedden este a Székelyföld szerkesztősége Udvarhelyen. Lövétei Lázár László, a folyóirat főszerkesztője sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy csak négy évet élhetett ebben a városban, de kiemelte, hogy itteni élményei egész életre szólók. Molnár Vilmos szerkesztő az idén 15 éves kiadvány indulását is felidézte.
2012. december 12., 16:552012. december 12., 16:55
2012. december 18., 17:572012. december 18., 17:57
A Csíkszeredában szerkesztett kulturális havilap decemberi számának székelyudvarhelyi vonatkozása jelentős: a város egyik jeles pedagógusával, Deák Imre matematika tanárral, generációk szeretett Gömbi bácsijával készült interjú olvasható benne.
Szakács István Péter író, a Tamási Áron Gimnázium gyakorló tanára, Deák tanár úr focis csapattársa meg is invitálta a vendég szerkesztők asztalához a kollégát, egy rögtönzött beszélgetésre. Jelen volt a gimnázium korábbi és mostani igazgatója, számos tanítvány és jó barát, akik arról győzték meg a jelenlevőket, hogy középiskolásnak lenni jó volt ebben az alma materben, odajárni most is „kegyelmi állapotot jelent”, s a minőség, a hit átöröklődik a következő nemzedékekre is, ha figyelnek a diákokra a szülők és a pedagógusok egyaránt. Nem ártott volna a rendezvény hangulatának és a célnak az sem, ha jelentékenyebb számban jelennek meg ezen az esten az ifjúság képviselői. Táplálkozni lehet az ilyen múltidéző pillanatokból. Sorolni sem lehet 1961 óta azokat a jeles mérnököket, fizikusokat, informatikusokat, akik a romániai magyarság szellemi „aranytartalékát” jelentették és jelentik a mai napig is. Közülük nagyon sokan Deák tanár úr keze közül kerültek ki, aki szerényen vallott pályafutásáról, szeretettel mesélt és anekdotázott, sõt a végén még verset is mondott – fölös pátosz nélkül téve hitet a tanári munka, a közösség, a város és a nemzet mellett.
Maga Lövétei Lázár László, a Székelyföld főszerkesztője Kolozsváron két műegyetemi év után váltott át a bölcsészkarra Kolozsvárott 1990 után, amikor megnyílottak másfajta lehetőségek is. A Székelyföld szerkesztőségi koncepciója korábban sem volt mentes a nagy elődök tiszteletétől, hiszen Accademica Transsylvanica címmel életinterjú-sorozatot közöltek a nagy pedagógus-elődökről, de a most indított Alma Mater rovatban elsősorban a középiskoláinkban működő nagy tanáregyéniségekre fordítják a figyelmet. „Mert egy jó tanár nem csak pedagógus, hanem kertész, filozófus, esztéta, lélekbúvár, művész és mesterember is egy személyben, s nem csak tudását közvetíti – bár az sem kevés –, hanem példát ad, jellemet formál, ültet, gyomlál, olt, szemez, mint a kertész, életet visz a könyvekbe, a könyveken keresztül a tanításba, állandó és eleven hidat épít az eszmény és a mindennap, az elvontság és tapasztalás közé”.
A most útjára indított interjú-sorozattal a szerkesztőknek az a tervük, hogy a különböző „forrásvidékeken” újabb élő találkozók alkalmával hosszabbítsák meg ezeket a rendkívüli tanári pályákat, és időnként megszólíthassák a régi és az újabb tanítványokat. Kapcsolatokat kívánnak építeni a könyvek és a bölcsészeti szakmák felé is. A következő hónapokban várható még pár ilyen közönségtalálkozó. Nagy egyéniségekkel, híres iskolákban találkozhatunk ezután is, hogy táplálkozva a régi élményekből erőt meríthessünk a továbbéléshez.
A Székelyföld korábbi lapszámai, a Székely Könyvtár idén megjelent tíz kötete továbbra is megrendelhetők a Székelyhon.ro webáruházában. Előfizetőinknek az Udvarhelyi Híradóval együtt térítésmentesen juttatjuk el a megrendelt könyveket és folyóiratokat.
szóljon hozzá!