Fotó: Iochom Zsolt
Vasárnap este a Magyar Művészetért – Gubcsi Lajos Ex Libris Díjával tüntették ki az Antal művészházaspárt a csíkszeredai Szent Ágoston-templomban bemutatott előadásuk végén.
2011. október 10., 16:252011. október 10., 16:25
2011. október 10., 19:272011. október 10., 19:27
Bíró Ernő, Antal Imre és Antalné Sebestyén Ágnes
A Rákóczi szabadságharc (1703–1711) háromszázadik évfordulójának emlékére, Most jöttem Erdélyből címmel kuruc műsort mutatott be Antal Imre és neje, Antalné Sebestyén Ágnes vasárnap este a csíkszeredai Szent Ágoston-templomban. Előadásukban históriás énekek, imák és krónikák hangzottak el a kuruc korból. A citerajátékkal kísért énekek megidézték a Rákóczi-kor világát és hangulatát. Olyan közismert nóták is felcsendültek, mint a Hej, Rákóczi, Bercsényi, a Csínom Palkó, A jó lovas katonának és a Vörös bársony süvegem kezdetű dal. A nagyszámú jelenlévő áhítattal hallgatta II. Rákóczi Ferenc imáját Antalné Sebestyén Ágnes tolmácsolásában. Mandolinon közreműködött Bíró Ernő.
Dr. Gubcsi Lajos sorait tolmácsolva, Deáky András adta át az Ex Libris Díjat
Az előadás végén Deáky András gyimesbükki nyugalmazott tanár lepte meg a művészházaspárt, akiknek ünnepélyesen átadta a Magyar Művészetért Ex Libris Díját, tolmácsolva a díjat megálmodó dr. Gubcsi Lajos méltató szavait, aki Makovecz Imre temetése miatt nem lehetett jelen személyesen. „Baráti tisztelettel gondolunk arra, hogy a hazájukat a szívükben őrző magyarok mindig számíthattak azon kitüntetettek erejére, tőlünk függetlenül vagy velünk együtt, akiknek ezennel Ex Libris Díjat nyújtunk át” – hangzott el.
Antal Imre Csíkmadarason látta meg a napvilágot, végzettsége villamosmérnök. Sebestyén Ágnes Erdőszentgyörgyön született, majd Temesváron vegyészmérnöki oklevelet szerzett. 1986-ban, a Ceauşescu-diktatúra ideje alatt menekültek át Erdélyből Ausztriába, ahol két évtizedet éltek az alsó-ausztriai Kreuzstetten községben. Saját bevallásuk szerint a szülőföldtől elszakadva kezdtek el a magyarság korszakainak irodalmi és zenei emlékeivel foglalkozni.
A díjazottak a Szent György Lovagrend tagjaival és Pénzes József esperessel
Antal Imre és Ágnes értékteremtő munkáját eddig már több díjjal is elismerték: 1998-ban Pro Cultura Hungarica díjjal, 2005-ben Bocskai-díjjal, 2006-ban pedig Bartók Béla-emlékdíjjal tüntették ki őket.
szóljon hozzá!